Fotografowanie krajobrazów to bardzo często spotykane hobby. Dla wielu osób fotografowanie krajobrazów nie jest zbyt skomplikowaną czynnością, jednak gdy uświadomimy sobie, że większość niezwykłych miejsc zostało już upamiętnione na zdjęciu, dociera do nas, że faktycznie może być trudno wykonać oryginalną fotografię, tak by budziła zachwyt. Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z fotografią krajobrazową, należy pamiętać, że istnieje kilka istotnych elementów, które pomagają w uzyskiwaniu idealnych kadrów. Jakich? Odpowiedź znajdziesz w artykule poniżej!

Źródło: https://www.wroclovedesign.pl/jak-fotografowac-krajobrazy/

Opowiednie przygotowanie to podstawa!

Bez znaczenia, czy mamy zaplanowaną fotografię studyjną, czy krajobrazową, warto pamiętać że zawsze należy się do niej odpowiednio przygotować. Tylko wtedy będziemy w stanie wykonać idealne zdjęcia. O jakim przygotowaniu mowa w przypadku fotografii krajobrazowej? Należy sprawdzić prognozę pogody na dany dzień, kierunek promienie słonecznych oraz godzinę wschodu i zachodu słońca. Te czynniki mają ogromny wpływ na efekt końcowy.

‚Złota godzina’ i ‚niebieska godzina’ – najlepsze pory na fotografowanie krajobrazu

Większość fotografów wie, że najlepsze zdjęcia wychodzą podczas ‚złotej godziny’. Co to oznacza? O jakie porze mówimy? Złota godzina to pora dnia godzinę po wschodzie słońca lub na godzinę przed jego zachodem. Gdy słońce znajduje się nisko nad horyzontem, sprawia że cienie są delikatne i długie, a światło nabiera ciepłej tonacji. Z kolei ‚niebieska godzina’ to pora dnia przed wschodem oraz po zachodzie słońca. Zazwyczaj trwa tylko kilkanaście minut. Jest to odpowiedni czas na fotografowanie po zmroku. Warunki są idealne, ponieważ nocne niebo łączy się z delikatną, słoneczną poświatą.

Kiedy jeszcze warto wykonywać fotografię krajobrazu? Pewnie wiele z was się zdziwi, ale odpowiedni moment to również lekko zachmurzone niebo, które sprawia że kolory stają się bardziej intensywne.

Stabilny statyw – pomocne narzędzie

Aby wykonać świetne zdjęcia krajobrazów, należy zaopatrzyć się w statyw solidnej jakości. Oczywiście, nie jest on w stanie dać nam gwarancji, że zdjęcia wyjdą idealnie ostre, jednak zminimalizuje ryzyko poruszania się, aparatu. Pomocny w tym przypadku może być dodatkowy pilot, jednak jeżeli go nie posiadamy możemy skorzystać z samowyzwalacza.

Zobacz też: http://www.kapitalka.pl/dobra-ekspozycja-w-fotografii-co-to-oznacza/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here