Ogrzewanie wody przy użyciu paneli fotowoltaicznych to coraz chętniej wybierane w polskich domach rozwiązanie. Zastanawiasz się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się właśnie na takie wykorzystanie czystej energii i czy jest to pomysł wart uwagi? Czy panele słoneczne na pewno dobrze spełniają powierzoną im funkcję. Dziś spróbujemy rozwiać Twoje wątpliwości! i przedstawić najbardziej popularne systemy fotowoltaiczne do grzania wody.

Fotowoltaiczny system ogrzewania wody – jak to działa?

Systemy fotowoltaiczne z panelami słonecznymi zaskakują przede wszystkim prostotą ich wykonania. Do podgrzewania wody w budynku jednorodzinnym potrzeba około 6 kWh energii elektrycznej dziennie, co wiąże się z instalacją od 4 do 6 paneli słonecznych o mocy 280-320W. Do takiego systemu fotowoltaicznego dołączony musi być także sterownik, który podłączony jest do grzałki w bojlerze. Koszt montażu wraz z zakupem paneli fotowoltaicznych to aktualnie około 7 000 do 10 000 zł (koszt ten może być wyższy, jeżeli system będzie bardziej rozbudowany i jego zadanie to nie tylko podgrzewanie wody).

Fotowoltaiczny system ogrzewania wody

Mówiąc o kosztach wynikających z zakupu fotowoltaiki i paneli słonecznych , warto powiedzieć także o tym, że istnieje wiele programów, które umożliwiają otrzymanie dofinansowania na zakup rozwiązań ekologicznych – warto zainteresować się tym tematem, ponieważ może okazać się, że dzięki dofinansowaniu koszt zakupu będzie dla nas o wiele niższy a zwrot samej instalacji fotowoltaicznej będzie zdecydowanie krótszy niż bez dofinansowania.

Główne cechy fotowoltaicznego system ogrzewania wody

  • Bardzo wysoka sprawność układu,
  • Autonomiczność (system działa bez dodatkowego zasilania),
  • Niska waga – mniejsze obciążenie dla konstrukcji dachu (w porównaniu z kolektorami),
  • Proste użytkowanie,
  • Możliwość współpracy z coraz częściej wykorzystywanym rozwiązaniem „inteligentnego domu”,
  • Ekologiczność (niezależne, ekologiczne źródło energii dla domu).
  • Bezawaryjne panele słoneczne

Panele fotowoltaiczne wykorzystywane do ogrzewania ciepłej wody użytkowej  doskonale sprawdzają się jako zapasowe źródło energii dla innych urządzeń. System może być wykorzystywany m. in. do oświetlenia awaryjnego, czy ładowania akumulatorów, elektronarzędzi itp. Jak widać, jest to niezwykle nowoczesne rozwiązanie, które idealnie wpisuje się we współczesne trendy w budownictwie. Niestety aby taka fukcjonalność byłą możliwa potrzebne są dodatkowe akcesoria fotowoltaiczne jak regulator ładowania oraz akumulator żelowy pozwalający gromadzić wyprodukowaną energię fotowoltaiczną.

Dlaczego fotowoltaika jest lepsza od kolektorów słonecznych?

Kolektory słoneczne mają wiele wad, których panele fotowoltaiczne nie posiadają – o co dokładnie chodzi? Podstawowy problem związany z kolektorami jest taki, że aby podgrzewać nimi wodę, temperatura na dworze musi być dodatnia, co sprawia, że zimą stają się one nieefektywne. Jeżeli chodzi o panele słoneczne, sprawa jest zupełnie inna – generują one prąd nawet w zimie, do ich pracy potrzebne jest bowiem tylko światło słoneczne.

cechy fotowoltaicznego system ogrzewania wody

Kolejną kwestią jest zdecydowanie większa awaryjność kolektorów słonecznych – w trakcie ich użytkowania konieczne są częste prace serwisowe oraz konserwacyjne, co wynika m. in. z tego, że kolektory w bardzo ciepłe dni mogą podgrzewać wodę zbyt mocno, doprowadzając nawet do wrzenia całego układu. W przypadku paneli fotowoltaicznych ryzyko przegrzania zostało wyeliminowane, a cała instalacja jest o wiele mniej awaryjna i tańsza w eksploatacji. W porównaniu do kolektorów słonecznych cały układ jest prostszy, lżejszy, a także łatwiejszy w montażu – nie wymaga zastosowania żadnych pomp cyrkulacyjnych, izolowanych połączeń rurowych czy też zaworów bezpieczeństwa, co oczywiście sprawia, że jest to rozwiązanie łatwiejsze w obsłudze i eksploatacji.”

Opracowany tekst powstał wraz ze współpracą z portalem systemy-fotowoltaika.pl gdzie można znaleźć dużo informacji o fotowoltaicznych układach zasilania zarówno wyposażonych w akumulatory żelowe i regulatory ładowania jak i systemy zintegrowane z siecią energetyczną umożliwiającą znaczną redukcję rachunków za energię elektryczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here