To, w jaki sposób się czujesz, jakie masz samopoczucie danego dnia, jak pracuje Twój organizm, a nawet jak działa Twój mózg i psychika w bardzo dużym stopniu uzależnione są od tego, jak oddychasz. Niestety wielu ludzi nie potrafi wykorzystywać swych płuc odpowiednio. Nie wie także, że ma coś takiego jak przepona, która wprowadzona w ruch umożliwia prawdziwe oddychanie. W dobrym oddychaniu nie chodzi o to, żeby zwyczajnie nabierać krótkie, niepełne hausty powietrza, ale żeby mieć pełny wdech i również pełny wydech. To poprawia koncentrację, przyspiesza pracę mózgu, dotlenia oraz stanowi nierzadko prawdziwy złoty środek na rozmaite dolegliwości, które staramy się zamaskować środkami przeciwbólowymi.

Jak oddychać?

Miej świadomość skutków

Złe, nieodpowiednie oddychanie może być naprawdę poważne w swoich konsekwencjach. Generalnie chodzi o to, że ludzie miewają niedobre nawyki – biorą ledwo co powietrza w płuca i przez to ograniczają dotlenienie organizmu. Oddech staje się płytki, mimo że wydaje się nam że to maksimum naszych możliwości. O niewłaściwym oddychaniu świadczy także nieprawidłowa postawa. To, że chcesz wziąć głębszy oddech nie jest równoznaczne z podnoszeniem całego korpusu – wciąganiem brzucha czy tym bardziej podnoszeniem ramion, co jest bardzo charakterystycznym błędem starających się oddychać właściwie. Jeżeli tak robimy, dochodzi do rozszerzania się żeber na boki, natomiast zapadnięciu ulega nasza klatka piersiowa. Jeśli jednak wciągniemy brzuch, nie ma się co dziwić, że przepona nie może w pełni funkcjonować. Brzuch musi się delikatnie powiększać, bo to normalne, skoro wypełniamy go sporymi masami powietrza. W przypadku niepożądanych haustów ledwo co robionych przez płuca, niestety nie dostarczamy odpowiedniej ilości tlenu. Ich dawki są za małe i wtedy płuca się mocniej wysilają, bo nie mają innego wyjścia, aby filtrować powietrze. Jak zatem widać najpierw dobre oddychanie trzeba rozpocząć od stosownego uświadomienia sobie, jaki jest prawidłowy styl oddychania.

Konsekwencje rzutują na organizm

Jeżeli nieprawidłowo bierzemy powietrze w płuca, tzn., nasze wdechy i wydechy są za krótkie, wtedy możemy nadwyrężać mięsień sercowy, jaki zmuszony jest do cięższej niż naturalnie pracy. Przy dobrym oddychaniu natomiast serce ściągane jest ku dołowi, a następnie ściśnięte przez płuca. Jest to swego rodzaju masowanie, które pozytywnie wpływa i na ten organ i ogólnie na psychikę i cały organizm człowieka. Brak właściwego nawyku oddychania do takiego masażu nie dopuszcza, w konsekwencji tego trafia do naszego ciała dużo mniej tlenu. Musimy być świadomi także tego, że sam mózg pochłania z naszego organizmu aż dwadzieścia pięć procent tlenu, zatem jeżeli mamy go za mało, czujemy się gorzej i w znacznie gorszej formie są inne narządy wewnętrzne. Mamy kłopoty z pracowaniem intelektualnym, bo ciężko jest się nam właściwie skoncentrować, skupić, zapamiętywać, kojarzyć fakty.

Ćwicz oddechy

Trening oddychania powinien być regularny, wykonywany dzień w dzień. Bierzmy spokojny oddech nosem, a później wydychajmy masy powietrza ustami. Starajmy się, aby wydech był jak najdłuższy i jednostajny, miarowy. Kładź dłoń na brzuchu, drugą na klatce piersiowej i sprawdź, co się unosi podczas ćwiczenia. Nie śpiesz się, oddychaj spokojnie. Odchylaj ramiona w tył.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here