Dynamiczne zmiany na rynku pracy, a także malejące bezrobocie sprawiają, że pozyskanie wartościowych pracowników staje się coraz trudniejsze. Z problemem tym zmagają się firmy z różnorodnych branż. Chcąc przyciągnąć do siebie wykwalifikowanych fachowców, pracodawcy muszą więc działać wielotorowo.

Dobre wynagrodzenie i benefity pozapłacowe

Podstawowym sposobem na przyciągnięcie pracownika do firmy jest zaproponowanie mu godziwych warunków pracy. W tym przypadku najważniejszy element stanowi oczywiście satysfakcjonujące wynagrodzenie. Odpowiednio wysokie zarobki nie tylko zachęcą fachowca do zatrudnienia się w danym przedsiębiorstwie, ale również pozytywnie wpłyną na jego motywację i zaangażowanie, a także sprawią, że nie przejdzie on do konkurencji.

Okazuje się jednak, że pieniądze to nie wszystko. Równie istotne jest zaoferowanie odpowiednich benefitów pozapłacowych. Dzięki nim przedsiębiorstwo może wyróżnić się na tle innych pracodawców i w ten sposób przyciągnąć do siebie wykwalifikowanych specjalistów. Tego typu świadczenia pracownicze dostarczane są m.in. przez firmę Edenred. Wśród proponowanych dodatków znajduje się cały wachlarz udogodnień, w tym karty na sport i kulturę, bony lunchowe czy dofinansowanie wypoczynku. Ich wyróżnikiem jest możliwość dostosowania każdego benefitu do potrzeb konkretnego pracownika. To osoba zatrudniona decyduje, jak i gdzie wykorzysta przyznane jej świadczenia. Zaoferowanie tak dużej swobody działania bez wątpienia pozytywnie wpływa na wizerunek firmy i pomaga jej w pozyskaniu odpowiednich fachowców.

Budowanie pozytywnego wizerunku firmy

Współcześnie, przedsiębiorstwa, które chcą przyciągnąć nowych pracowników, powinny postawić na szeroko zakrojone działania z zakresu employer brandingu. Choć budowanie marki pracodawcy  to proces długofalowy, warto w niego zainwestować. Od widoczności i odbioru firmy zależy bowiem to, jacy pracownicy zdecydują się w niej zatrudnić.

Istnieje wiele sposobów na to, jak stworzyć pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa. Ważny element tego procesu stanowi promocja atrakcyjnych warunków pracy, w skład których wchodzi wynagrodzenie i idealnie dopasowane benefity pozapłacowe. Warto jednak postawić też na działania zewnętrzne. Zalicza się do nich m.in. aktywne prowadzenie profili firmy w social mediach, uczestnictwo w targach pracy, podejmowanie współpracy ze szkołami i uczelniami wyższymi, a także dbałość o przygotowywanie jak najlepszych ogłoszeń o pracę, których treść i forma odpowiadają sylwetce poszukiwanych pracowników.

Aktywne poszukiwanie pracowników

W dzisiejszych czasach coraz częściej to firmy powinny zabiegać o pracownika, a nie na odwrót. W takiej sytuacji, znalezienie wykwalifikowanego specjalisty wymaga więc podjęcia bezpośrednich działań. Wystawienie oferty pracy na portalu ogłoszeniowym to już za mało. Dlatego często stosowaną praktyką jest aktywne pozyskiwanie potencjalnych pracowników przez Internet. Za pośrednictwem portali społecznościowych, a także zawodowo-biznesowych, rekruterzy mogą wyszukiwać najlepszych kandydatów i przedstawiać im spersonalizowane oferty zatrudnienia.  Nie należy jednak przy tym rezygnować z publikowania ogłoszeń o pracę. Zalecane jest działanie wielotorowe, ponieważ znacząco zwiększa ono szansę na zwerbowanie dobrego specjalisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here