Zatargi międzyludzkie to nic nadzwyczajnego. Sprzeczki się zdarzają i jest to w pełni naturalny proces, bo przecież każdy z nas jest zupełnie inny. Ludzie różnią się od siebie swym zdaniem, nie zawsze podzielają te same opinie na dane tematy, ale po to jest rozmowa, aby dojść do kompromisu i wypracować jakieś wspólne stanowisko. Niestety wielu ludzi nie potrafi ustępować, uparcie trzyma się swojego, nie daje się przekonać, a wszystko odbiera jako swego rodzaju atak partnera dialogu. I w taki właśnie sposób powstają konflikty. Nie da się im raczej zaradzić, bo bardzo często nie zależą one bezpośrednio od nas, ale od drugiej strony, która niekiedy wręcz na siłę chce się posprzeczać. Warto jednak poznać kilka technik rozwiązywania zatargów, jeżeli już one wystąpią. I temu tematowi poświęcona zostanie niniejsza lektura.

Jak rozwiązywać konflikty?

Konflikty stanowią nieodłączny, bardzo istotny do rozładowania negatywnych uczuć i emocji  element społecznego życia ludzkości. Musimy wiedzieć jednakże, że problemy tego typu to nic innego jak po prostu efekt nieodpowiedniej komunikacji. Warto zatem przeciwdziałać konfliktom, a jeżeli się pojawią – rozwiązywać je konstruktywnie, nie odpuszczać kłócącemu się z nami partnerowi dyskusji, ale spokojnie dochodzić do porozumienia. Najważniejsze jest, żeby rozmawiać ze sobą. Bądźmy w takiej rozmowie szczerzy. Nie maskujmy problemu, ale pokażmy w czym tkwi nasz punkt zapalny, co  nas denerwuje i co nas wyprowadziło z równowagi. Postarajmy się, chociaż z pewnością będzie to trudne, opanować emocje. Poza tym, warto jeżeli sytuacja naprawdę jest poważna i samodzielnie sobie z dojściem do ładu z partnerem rozmowy nie poradzimy, skorzystać ze wsparcia osób trzecich. Mediatorzy bez wątpienia popatrzą na dany konflikt chłodnym okiem, przyznając rację którejś ze stron, co przeciwnikowi dyskusji da do myślenia i być może odpuści. Funkcja arbitra w takich przypadkach naprawdę jest bardzo ważna. Pamiętajmy jednak, żeby wybierać wyłącznie zaufane osoby, które pozostawią ten konflikt i sprzeczkę dla siebie samych. Jeżeli nie chodzi o zwyczajne zatargi osobiste, ale o poważniejsze sprawy, warto na funkcję arbitra wybrać radcę prawnego czy jakiegoś adwokata bądź konsultanta w danej dziedzinie, która stanowi temat sprzeczki.

Mediatorzy to bardzo popularna dziś forma rozwiązywania konfliktów, w szczególności jeżeli występują one na polu zawodowym. Pomagają rozwiązywać dylematy, ułatwiają ukazanie gdzie i w czym tkwi problem, są negocjatorami, a nawet te negocjacje ukierunkowują za uczestników kłótni. W większych przedsiębiorstwach, działających jako typowe korporacje coraz częściej występuje funkcja mediacji w ramach dodatkowych przywilejów przysługujących wszystkim pracownikom zatrudnionym w danej firmie. Jeżeli chodzi o rolę mediatora, to docelowo ma on pokazać, kto ma rację, a kto nie. Ma wypracować kompromis i rozwiązać konflikt polubownie, z korzyścią dla obu stron, o ile nie ma jednej strony jednoznacznie winnej kłótni. Proces mediacji powinien być nieformalny oraz poufny. Wszystko powinno zostać tylko między stronami konfliktu.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here