Nie musisz wychodzić z domu, aby pracować. Wraz z biegiem czasu coraz bardziej popularna staje się praca zdalna, a co za tym idzie zdecydowanie rośnie z roku na roku liczba osób, które postanawiają stać się freelancerem, czyli kim?

Freelancer to osoba, która sama sobie szefuje. Jest to człowiek zatrudniony na zasadzie samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej, rozliczający się bez firmy poprzez specjalne serwisy, które pośredniczą w wystawianiu faktur między wykonawcą a zamawiającym, a także żyjący na tak zwanych umowach śmieciowych czyli zleceniach bądź o dzieło. Oczywiście ma to swoje plusy i minusy, ale biorąc pod uwagę to jak szybko się dzisiaj żyje, jednak zdecydowanie więcej jest atutów tego typu charakteru zarobkowania. Praca freelancera może opierać się na współpracowaniu z rozmaitymi typami podmiotów i to jest bardzo dobre, bo damy radę nawiązywać owocne kontakty biznesowe bez wiążących nas ograniczeń tak jak często ma to miejsce w przypadku pracy tradycyjnej, realizowanej na etacie. W polskim tłumaczeniu, jako freelancing rozumie się nic innego jak wolny zawód. Na takiego rodzaju profesję decydują się ludzie Internetu – graficy komputerowi, specjaliści z zakresu marketingu interaktywnego, pozycjonowania, programiści, copywriterzy. To znakomita forma pracy dla ludzi mediów szeroko pojmowanych, w tym na przykład dziennikarzy czy redaktorów i korektorów tekstów. Nie chodzi przecież w przypadku wszystkich tych wyżej wymienionych zawodów o to, aby pracownik odbębnił typowe osiem godzin przy biurku, ale o konkretne dzieło.

Jak zostać freelancerem?

Formy rozliczeń

Obecnie dominują w przypadku bycia freelancerem trzy podstawowe sposoby rozliczania – jako umowa o pracę ale rzadko kiedy się to zdarza, że pracodawca płaci komplet świadczeń a nie wymaga przesiadywania w miejscu zatrudnienia, umowa o dzieło – chyba najbardziej dziś rozpowszechniona, podobnie jak i równie chętnie wręczana umowa zlecenie. Składki są tu ze strony pracodawcy dużo mniejsze, a więc może on dopuścić do niewzywania pracownika do biura, pozwalając mu pracować w jego domowym zaciszu. Trzecia – coraz bardziej pożądana forma rozliczenia ze zleceniodawcą to natomiast samodzielna, indywidualna firma. Daje ona opcję wystawiania faktur. Możemy założyć taką działalność gospodarczą bardzo prosto i szybko. Nawet, jeżeli nie mamy na ten temat większego pojęcia, na rynku działa szereg specjalistów  z zakresu doradztwa biznesowego. Na pewno mając własną firmę i nie oczekując składek, zaś osobiście płacąc sobie za ZUS, łatwiej będzie nam zdobywać nowe zlecenia.

Szuka wszechstronnie

Niesamowicie ważne jest, aby nie ograniczać się do zaledwie jednego źródła publikacji ogłoszeń dla freelancerów. Wybierajmy różne serwisy, najlepiej zarejestrujmy się na branżowych portalach, wpiszmy do newsletteru i kilka razy dziennie odświeżajmy nowe treści, aby ktoś nas nie ubiegł. Dobrze jest także stworzyć swoją własną, indywidualną wizytówkę elektroniczną, przez co rozumie się własną stronę www. Możemy skompletować swoje dokumenty aplikacyjne i mieć je w pogotowiu, w razie gdyby ktoś się do nas na szybko odezwał i zależało mu na czasie. Miejmy w zanadrzu również swoje portfolio, prace próbne naszego autorstwa i przykładowe realizacje przez nas wykonane. Wtedy zaprezentujemy się w pełni profesjonalnie od razu przy nawiązywaniu pierwszego kontaktu.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here