Rosnące wymagania ze strony rodziny, znajomych czy pracodawcy; perfekcjonizm, który uniemożliwia zakończenie zaplanowanych zadań; nierealny obraz codzienności kreowany przez social media – wszystko to odbija się na kondycji psychiki. Im bardziej jest ona obciążona, tym mocniej zaburza naturalne funkcjonowanie każdego dnia. Aby nie dopuścić do rozwoju poważnych zaburzeń, ale też poprawić jakość życia, warto sięgnąć po pomoc specjalisty. Podpowiadamy, kiedy udać się do psychologa i dlaczego nie warto zwlekać z taką decyzją.

Kiedy udać się do psychologa?

Konsultacje psychologiczne wciąż traktowane są jako temat tabu. Osoby, które potrzebują tej formy pomocy, mają często poczucie wstydu, że same nie potrafią sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nimi otoczenie. Mało tego, obawiają się, że kiedy udadzą się do psychologa, zostaną napiętnowane przez najbliższych. Tymczasem wiele dolegliwości natury psychicznej, które zostaną zlekceważone, mogą przerodzić się w poważne konsekwencje zdrowotne dla organizmu. Tak jest w przypadku depresji, która bywa niesłusznie nazywana „przeziębieniem wśród chorób psychicznych”. Jednak mało znaczące unikanie kontaktów z ludźmi i większe niż zwykle uczucie zmęczenia z czasem mogą przerodzić się nawet w niemożność samodzielnego ubierania się czy wykąpania.

Musi jednak upłynąć jeszcze sporo wody w rzece, nim psycholog będzie traktowany na równi z lekarzami specjalizującymi się w chorobach ciała. Nie każdy ma tyle odwagi, aby przełamać milczące tabu i skorzystać z pomocy face-to-face. Wówczas wybawieniem staje się wizyta u psychologa online: https://www.twojpsycholog.online/.

Psycholog jest swego rodzaju przewodnikiem na drodze wychodzenia z depresji, pozbywania się lęków, a także redukowania stresu. Pomaga przetrwać kryzys w związku, a także oswoić się z ograniczeniami własnego ciała (np. związanymi z niepełnosprawnością). Po wsparcie psychologiczne warto także sięgnąć, gdy samotność znacząco wpływa na codzienne funkcjonowanie, albo perfekcjonizm utrudnia wykonywanie nawet najprostszych obowiązków.

Czy wizyta u psychologa przez internet może zastąpić spotkanie bezpośrednie?

zdrowie mentalne

Skontaktowanie się z psychologiem to pierwszy krok ku poprawie kondycji psychiki, a przez to i jakości swojego życia. Niestety wizyty w gabinecie nie są możliwe do zrealizowania zawsze i w każdym przypadku. Takiej szansy pozbawieni są m.in. mieszkańcy małych miejscowości oddalonych od dużych ośrodków miejskich, a także borykający się z ograniczeniami natury fizycznej. Problem ten dotyka także rodziców opiekujących się małymi dziećmi – zwłaszcza kobiet, które zmagają się z poporodową depresją, a jednocześnie nie mają możliwości pozostawienia niemowlęcia pod opieką któregokolwiek z członków rodziny, aby odwiedzić psychologa i skorzystać z fachowej pomocy. We wszystkich tych przypadkach warto skorzystać ze wsparcia przez internet.

Konsultacje online mają również przewagę nad wizytami w gabinecie we wszystkich tych przypadkach, gdy pacjent stresuje się podczas pobytu w nowym otoczeniu i nie jest w stanie się skupić wówczas na rozmowie. W takiej sytuacji domowe warunki zapewniają nieporównywalnie wyższy komfort, a przez to i terapia staje się skuteczniejsza.
Konsultacje przez internet łatwo też ukryć przed znajomymi i rodziną, którzy krytycznie odnoszą się wszelkich form tzw. terapii duszy.

Kiedy na wizytę u psychologa w gabinecie?

Konsultacja z psychologiem przez internet nie jest panaceum na wszelkie problemy natury psychicznej. Przy próbach samobójczych, epizodach samookaleczania czy byciu ofiarą przemocy domowej wsparcie online nie jest zalecane. Konieczna jest wówczas pomoc medyczna, psychiatry i psychoterapia w gabinecie.

Taki stan zagraża życiu. Potrzebne są więc inne metody pomocy. Można porównać to do interwencji u chorego z zapaleniem płuc. Często leczenie przebiega w domu po wdrożeniu odpowiedniej farmakoterapii. Jeśli jednak lekarz stwierdzi niewydolność oddechową – konieczna jest hospitalizacja. Podobnie rzecz się ma z zaburzeniami natury psychicznej. Wiele stanów lękowych czy depresyjnych może zostać złagodzonych rozłożonymi w czasie konsultacjami psychologicznymi (jest to tzw. przepracowanie problemu). Niekiedy jednak (gdy pacjent nie chce żyć, okalecza się) konieczna jest natychmiastowa pomoc.

Bibliografia:

  1. C. Hammen, Depresja, tłum. M. Trzebiatowska, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Sopot 2004.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here