Do specjalistów jakim są psychoterapeuci, zgłaszają się pacjenci z różnymi problemami i trudnościami z jakimi zmagają się w swoim życiu. Czy dla każdego z nich należy dobrać określony nurt pracy? Czy psychoterapia w podejściu psychodynamicznym będzie bardziej odpowiednia niektórych dolegliwości? Co jest istotnym czynnikiem leczącym w psychoterapii indywidualnym? 

Psychoterapia psychodynamiczna – dla kogo?

Terapia psychodynamiczna cechuje się pracą na przeniesieniu i relacji jaka łączy psychoterapeutę z pacjentem. Jest to typ psychoterapii stosunkowo „głębokiej” i wnikliwej, odwołującej się często do przeszłych i teraźniejszych wydarzeń z życia pacjenta, sposobu ich przeżywania, emocji jakie im towarzyszyły. Czas pracy i długość procesu w nurcie psychodynamicznym nie należą do krótkich. Terapia może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Trudno uśrednić potrzebny czas- wszystko zależy od tego nad czym chcesz i powinieneś pracować. Niezależnie od tego jakich technik używa Twój psychoterapeuta, skuteczność psychoterapii psychodynamicznej zależy od tego jak bardzo jesteś osobą otwartą na punkt widzenia Twojego psychoterapeuty i gotową do zastanawiania się nad jego komentarzami, nawet gdybyś miał ostatecznie je odrzucić. Bardzo ważne jest też to czy dobrze czujesz się ze swoim psychoterapeutą psychodynamicznym i czy potrafisz się z nim porozumieć, czy chcesz nawiązać z nim dobrą relację. Upraszczając: zastanów się czy „lubisz” swojego psychoterapeutę. Pamiętaj, że większość odpowiedzialności za to czy terapia się powiedzie leży po Twojej stronie. Mówi się, że terapia jest spotkaniem z samym sobą w obecności terapeuty. Warto przemyśleć sens tego stwierdzenia, może on być odkrywczy i doprowadzić Cię do zaskakujących wniosków.

Dolegliwości do pracy podejściem psychodynamicznym

Nurt psychodynamiczny, w dużym uproszczeniu sprowadza się nad trzema obszarami, które są ze sobą nierozerwalnie związane: nieświadomością, emocjami i relacjami. Zakłada się, że podejście psychodynamiczne pomaga nam lepiej poznać siebie samych, co działa lecząco. W tego rodzaju pracy mamy okazję pochylić się nad swoją teraźniejszością w kontekście przeszłości- czyli przeanalizować jak nasze wcześniejsze doświadczenia nas ukształtowały. Zastanawiamy się nad swoimi emocjami, które pojawiają się w ważnych dla nas relacjach- zarówno tych przeszłych jak i obecnych, nad wzorcami, które w tych relacjach powielamy. Ważna jest też nasza relacja z samym sobą. Psychoterapia psychodynamiczna to praca „u źródła”- różne objawy są w niej interpretowane, dzięki czemu możliwe jest wyeliminowanie ich przyczyny, a nie tylko samego skutku- czyli objawu manifestowanego. Do tych ostatnich zaliczać się mogą: depresja, lęki, objawy psychosomatyczne, niskie poczucie własnej wartości, zaburzania osobowości, nerwice, niezadowolenie z życia. Mogą to być również takie trudności jak np. problemy w relacjach z innymi ludźmi, problemy w pracy czy nawet pracoholizm. Rodzaj terapii psychodynamicznej, jak widać pozwala na pracę nad szerokim spektrum trudnych przeżyć psychicznych, które dotyczą pacjentów w codziennym życiu.

Psychoterapeuta psychodynamiczny i jego rola

Zadaniem terapeuty w podejściu psychodynamicznym jest uważne słuchanie pacjenta, wskazywanie mu sprzeczności- tak zwanych konfliktów intrapsychicznych. Terapeuta psychidynamiczny wspólnie z pacjentem poszukuje ich źródła- w tym celu analizuje przeszłość jaką pacjent ma za sobą, pomaga w nazywaniu i wyrażaniu emocji związanych zarówno z nią jak i z relacją terapeutyczną. Psychoterapeuta czuwa by ta relacja była „dobra”, dająca poczucie bezpieczeństwa, co prowadzi z kolei do korektywnego przeżycia. Naprawienia tych obszarów w relacjach, w których pacjent ma trudności. Zdarza się, że terapeuta konfrontuje pacjentów w różnoraki sposób, co może wywołać chwilowe uczucie smutku lub złości. Ważne by te emocje również móc omawiać bezpiecznie w terapii, co z kolei wzmacnia relację terapeutyczną. Analiza zjawiska przeniesienia to praca właśnie nad tymi emocjami, które pacjent przeżywa w kierunku terapeuty, a które mogą wiązać się z jego doświadczeniami z przeszłości. Rolą psychoterapeuty psychodynamicznego jest zinterpretowanie tych uczuć i nadać im sens.

Pomoc w opracowaniu artykułu: Dobra Przestrzeń Psychoterapia Małgorzata Iwańczyk- Gabinety psychoterapii psychodynamicznej: ul. Kościelna 1/5 44-100 Gliwice, ul. Rymera 4/12 40-048 Katowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here