Słowo robot – pochodzi o starego słowa rab/rob, czyli niewolnik. Pierwsze wzmianki o maszynach humanoidalnych znajdują się już w starożytnych mitach greckich. Wiele robotów ma antropomorficzny/humanoidalny kształt. Te są przeznaczone do celów komercyjnych i interakcji z człowiekiem. Takie samo zadanie powierza się robotom o kształtach zwierzęcych.

Historia nazwy

Termin robot egzystuje w świadomości ludzkiej już od dawna. Jako jeden z pierwszych odnotowanych przypadków jest przykład Karela Czapka, który w 1920 umieścił to słowo w powieści „R.U.R.”. Wtedy konfigurowanie robotów przemysłowych było proste. Urządzenia te były maszynami o ludzkich kształtach; myślącymi maszynami. Pomysł na słowo pożyczył Czapek od swojego brata malarza, który pisał książki dla dzieci.

Dziś robotyki

Obecnie robotyka przekształciła się w rozwiniętą dziedzinę przemysłu. Konfigurowanie robotów przemysłowych, które pracują w różnych przedsiębiorstwach na świecie, wymaga tworzenia nowoczesnego oprogramowania.Wyzwania związane z eksploracją kosmosu również opierają się na szerokim wykorzystaniu robotów o różnym poziomie inteligencji.

Trzy rodzaje robotów

Rozwój dziedziny związanej z wykorzystaniem robotów spowodował konieczność systematyki nazewnictwa. Roboty zmieniały się i z czasem zaczęto dzielić je na gatunki i rodzaje.

Pierwsza klasa robotów posiada ograniczony zasób ruchów wykonywanych podczas jednej sesji. Działają dzięki sterownikom narzucającym im sztywny program działań.

Drugi sposób organizacji robotów, to maszyny sterowane przez człowieka za pomocą stacji manipulatorów połączonej z maszyną przewodem lub drogą radiową.

Trzecia grupa

Maszyny ze sztuczną inteligencją działającą celowo/inteligentnie bez interwencji człowieka. Roboty działają pod kontrolą wyrafinowanego oprogramowania, które dzięki nowoczesnym technologiom dają maszynom częściową autonomię i możliwość analizowania zdobytej statystyki i przekładanie wniosków na modyfikacje działania w zmieniających się warunkach. Konfiguracja robotów przemysłowych trzeciej klasy jest najciekawsza.

Wykorzystanie w praktyce

Autonomiczne modele robotów w formie zintegrowanego systemu zarządzają siecią powiązań instalacji znajdujących się w każdym domu. Jest to tak zwany dom inteligentny. Automatyzacja procesów i fizyczne działanie maszyn wyręcza ludzi w wielu drobnych i uciążliwych czynności każdego dnia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here