Google wie, jak urządzać biuro by, być kreatywnym. Do dyspozycji pracowników czekają pokoje do drzemek. Mogą oderwać się też w czasie pracy na partyjkę gier planszowych czy grę w tenisa stołowego. Na chwilę artyzmu pozwala ściana do układania klocków. A teraz spójrz na swoje miejsce pracy? Spokojnie, jeszcze nie składaj wypowiedzenia. Może jednak da się coś zrobić?

Źle urządzone biuro to mniejsza motywacja i wydajność. Błędne koło się zamyka, gdy odczuwasz brak awansu czy podwyżki. A gdybym ci powiedziała, że wprowadzenie kilku zmian może wpłynąć nie tylko na samopoczucie, ale i sukces w pracy?

Ty urządź biuro

Urządź pokój po swojemu. Craig Knight, dyrektor ds. Doradztwa Personalnego Realizacji Tożsamości pokazał to w  2010 r. z Alexem Haslam i udziałem 47 pracowników biurowych w Londynie. Ci pracownicy, którzy mieli okazję zaaranżować małe biuro z tak wielu roślin oraz zdjęć, jak tylko chcieli, byli o 32% wydajniejsi niż ci, którzy nie mieli takiej możliwości. Zidentyfikowali oni również większą więź z pracodawcą, co przełożyło się na większą wydajność.

Jeśli jesteś menadżerem  biura, sugeruję, aby pracownik miał wpływ na wystrój wnętrza. Nawet tablica na ważne wiadomości czy własne zdjęcia, pomoże poczuć, że to jego własna przestrzeń, a tym samym zwiększy wydajność w pracy.

Pracuj na okrągło

Wybierz meble zaokrąglone lub zakrzywione, a nie o prostych liniach. Tworzenie takiego otoczenia wiąże się z pozytywnymi emocjami, co jest korzystne dla kreatywności. Bonus: mniejsze prawdopodobieństwo uderzenia łokciem lub kolanem w ostry narożnik.

W badaniu z 2011 r. setki osób patrzyły na komputerowo generowane wnętrza pokoju. Oceniali oni wnętrze o zaokrąglonych liniach, jako przyjemniejsze.  W przeprowadzonym badaniu stwierdzono, że ludzie oceniali krzywe, zaokrąglone środowisko jako piękniejsze. Zaokrąglone przestrzenie powodowały w nich większą aktywność w regionach mózgu związanych z nagrodą.

Sposób siedzenia podczas zebrania ma też wpływ na jego przebieg. Siedzenie w kręgu prowokuje do zbiorowego myślenia, a siedzenie w rzędach powoduje poczucie indywidualności. Najwyraźniej król Artur wpadł na genialny pomysł, gdy zasiadł ze swoimi 150. rycerzami przy okrągłym stole. Warto rozważyć to na następnym spotkaniu, jeśli zależy ci na pracy zespołowej.

Zobacz ofertę mebli w sklepie internetowym www.mirjan24.pl

Wykorzystaj kolor, światło i przestrzeń.

Wybór odpowiedniego schematu kolorów i oświetlenia w biurze jest jednym z najprostszych sposobów na zwiększenie wydajności. Różne kolory i poziomy światła mają różny wpływ na pracę mózgu. Idealnym rozwiązaniem będzie zainstalowanie systemu oświetleniowego, który umożliwia zmianę odcienia i jasności pomieszczenia, tak  aby dopasować się do rodzaju wykonywanej pracy.

-oświetlenie niebieskim i zielonym światłem wykazało zwiększoną wydajność w zadaniach wymagających generowanie nowych pomysłów.

– kolor czerwony to najlepsza barwa, by się bardziej skupić nad szczegółami zadania.

– przyciemnione pomieszczenie ma wpływ na kreatywność w generowaniu nowych pomysłów, prawdopodobnie dlatego, że  sprzyjało to poczuciu swobody.

– jaśniejsze światło sprzyjały myśleniu analitycznemu.

– wysoki sufit wiązał się z poczuciem wolności, a także bardziej abstrakcyjnym i relacyjnym stylem myślenia, które pomogły uczestnikom dostrzegać podobieństwa między przedmiotami a pojęciami.

Wykorzystaj rośliny i okna

Zainwestuj w zielone rośliny. Badania potwierdzają, że obecność roślin pomaga pracownikom odzyskać motywację do działania oraz obniża poziom stresu. Dodatkowo rośliny zmniejszają poziom zanieczyszczeń w biurze.

Jednak najlepszym rozwiązaniem dla pracowników jest zapewnienie im naturalnego krajobrazu za oknem. To dlatego, że rzut oka na drzewa, czy jeziorko ładuje umysł i daje poczucie bezpieczeństwa. W jaki sposób?

Ma to związek z naszą wspólną historii, jako zbieraczy i łowców, gdzie czujemy się nieswojo w środowisku, które narażałoby naszych przodków na niebezpieczeństwo, choć nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Po prostu doświadczamy bezpieczne ustawienia przestrzeni jako przyjemne, a niebezpieczne jako odstraszające, choć nie potrafimy wytłumaczyć dlaczego.

Widok na drzewa, czy spacer po parku to dla naszego mózgu sygnał, że jesteśmy bezpieczni i mamy zapewnione pożywienie. Nie potrzebujemy tych funkcji, żeby przetrwać, ale emocje, jakie w nas wywołują pozostały.

Stwierdzono, że ośrodki przyjemności mózgu stale zapalają się, gdy oglądamy krajobrazy, zwłaszcza gdy punktem obserwacyjnym jest jakiś budynek. Wykazało to, że nasze pragnienie poszukiwania schronienia jest tak silne, że wpływa na postrzeganie sztuki.

Nie sprzątaj swojego biurka

Wszędzie słyszymy, że miejsce pracy, z biurkiem i pulpitem komputera, powinno być dobrze zorganizowane. Pewnie wyda ci się to niedorzeczne, że zabałaganione biurko jest najlepszym miejscem do pracy. Biurko gdzie nie ma miejsca aby postawić materiały czy roślinę ma ci niby pomóc? Wieść niesie, że Einstein miał rację, kiedy stwierdził:

Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko?”

Eksperyment przeprowadzony na Uniwersytecie w Miennesocie wykazał, że uczestnicy testowani w niechlujnym pokoju przy biurku pokrytym papierkami, wymyślili bardziej kreatywne zastosowania piłki do ping ponga niż uczestnicy testu w schludnym pokoju.

Poglądy te podziela właśnie Craig Knight, który jest przeciwnikiem minimalistycznego workspace „Nie rozumiemy dlaczego praca w zubożałej przestrzeni powinna działać, gdy nie działa to na żadne inne zwierzę na tej planecie” – mówi.

Łatwo zaniedbać wpływ przestrzeni roboczej, zwłaszcza gdy żyjemy pod presją czasu, a nie wsłuchujemy się w swoje wnętrze. Kształtuj swoją przestrzeń. Zadbaj o spokój i urządź ją, aby czuć się w niej komfortowo. Kto wie, czy jedna roślina nie sprawi, że będziesz miał ochotę w poniedziałek iść do pracy, a w bałaganie znajdziesz karteczkę, która podsunie ci rozwiązanie problemu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here