Prowadzenie własnej firmy nie jest łatwe, szczególnie jeżeli jesteśmy początkującymi przedsiębiorcami. W tym wypadku trzeba zatroszczyć się nie tylko o dobrych dostawców, wysoką jakość obsługi klienta, ale także o odpowiednią reklamę i co najważniejsze obsługę prawą.

Czy warto mieć prawnika w firmie?

Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie, gdyż dużo zależy, od tego jakiej wielkości jest firma oraz w jakiej branży działamy. W przypadku dużych albo szybko rozwijających się przedsiębiorstwach narażonych na różnego rodzaju kłopoty natury prawnej, warto zdecydować się na zatrudnienie prawnika na etat. Taka osoba nie tylko będzie w stanie fachowo doradzić, czy sprawdzić poprawność umów, ale pomoże nam podjąć ważne decyzje biznesowe oraz będzie nas reprezentować w przypadku konfliktów z klientem czy kontrahentem. Niestety wraz z rozwojem biznesu, zwiększa się również ilość umów oraz ewentualnych sporów.

Gdy nie jest nam potrzebna pomoc prawnika w codziennej pracy, lepszym rozwiązaniem będzie nawiązanie współpracy z kancelarią. Podstawową zaletą jest to, że koszty takiej obsługi prawnej spółek będą dużo niższe, niż w momencie zatrudnienia prawnika na umowę czy tworzenia wewnętrznego działu prawnego.

Jakie działania wchodzą w skład obsługi prawnej spółek?

Obsługa prawna spółek oraz innych firm to nie tylko weryfikacja poprawności umów. Prawnik ma za zadanie również tworzyć regulaminy, opinie prawne, powinien sprawować nadzór nad realizacją poszczególnych kontraktów, prowadzić negocjacje handlowe oraz mediacje. Oczywiście należy mieć na uwadze to, że prawnik nie będzie znał się na każdej dziedzinie prawa w równym stopniu, dlatego należy współpracować z kilkoma specjalistami.

Niezależnie od tego, czy prowadzimy małą, średnią, dużą firmę, działamy w spółce, czy na własną rękę, trzeba zadbać o odpowiednie wsparcie prawne w razie konfliktów czy problemów związanych z odzyskaniem pieniędzy od kontrahentów. Obecnie gospodarka rozwija się bardzo szybko, konkurencja jest duża, a przepisy prawa są bardzo niejasne, niestety można je interpretować na wiele różnych sposobów.

Ty też musisz znać prawo

Nawet jeżeli decydujemy się oddać sprawy w ręce prawnika czy kancelarii prawnej, warto chociaż mniej więcej orientować się w przepisach prawa gospodarczego. Nikomu nie zależy tak bardzo na poprawnym działaniu firmy, jak jego właścicielowi. Niekiedy obsługa prawna spółek w natłoku obowiązków może nie dopatrzyć się jakiegoś szczegółu, który może okazać się ważny. Gdy będziemy znać prawo, możemy zażegnać kłopoty w odpowiednim czasie.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na aliantlaw.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here