Firany do salonu czyli modnie i elegancko

0
2182

Firany do salonu to element dekoracji wnętrza, który tworzy styl całego pomieszczenia. Poprzez odpowiedni dobór, firanki mogą nadać wrażenie nowoczesności, elegancji. Jeżeli z kolei zawiesimy na karniszu firanki niemodne, w odcieniu świadczącym o długoletnim istnieniu, zepsujemy dobre wrażenie wnętrza. Wystrój okien jest niezwykle ważnym elementem aranżacji pomieszczenia, dlatego w przypadku salonu wybór nowoczesnych, gustownych firan jest tak ważny. W jaki sposób dobrać odpowiednie firany do salonu?

Wybierz idealne firany do salonu

Jeżeli w Twoim salonie znajduje się okno tarasowe, dobierz odpowiednią długość firanek, aby wyglądały nowocześnie i gustownie. Firanki do takiego okna nie mogą być zbyt długie, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa potknięcia się domowników, ani również zbyt krótkie, wyglądające nieestetycznie. Najlepszą opcją będzie założenie firanek, sięgających około 2 cm ponad podłogę. Nowoczesne firanki coraz rzadziej montowane są na taśmie marszczącej. Zdecydowanie korzystniej prezentują się firanki na metalowych kółkach, na ukrytych szelkach lub tunelu. Szerokość firanek ma duże znaczenie. Ważne, aby firanka odpowiadała proporcjonalnie szerokości okna. Proporcja powinna być dwukrotna w szerokości firanki względem szerokości okna. Jeżeli salon posiada więcej niż jedno okno, najlepszym rozwiązaniem będą nowoczesne, takie same firanki we wszystkich oknach w pomieszczeniu. W przypadku okien niewysokich, najlepiej by firanki sięgały parapetu, chyba że zawieszasz model fantazyjnie dekoracyjny.

Nowoczesne firany w nowoczesnym wnętrzu

Firany nowoczesne do salonu mogą stanowić jego znakomitą ozdobę. Firanki montowane na haczykach, rzepie lub w inny sposób, składające się z co najmniej dwóch części, które spięte fantazyjnie, tworzą zaskakujące, efektowne połączenia, prezentujące się zadziwiająco wewnątrz, ale i od zewnątrz okna. Firanki nowoczesne to również rolety rzymskie, stanowiące kompromis pomiędzy firankami i roletami. Tekstylne rolety rzymskie można regulować na dowolną wysokość, określając ilość światła, która ma znaleźć się w pomieszczeniu. Firany do salonu w postaci rolet rzymskich doskonale prezentują się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach. Dawniej, firanki żakardowe obfitowały we wzory oraz ozdobne wykończenia materiału, najczęściej w postaci falbanki. Obecnie, nowoczesne firany nie posiadają wzorów, są zazwyczaj białe lub w jasnym odcieniu oraz wykonane z atłasu lub tiulu. Firanki w nowoczesnym wydaniu pełnią głównie funkcje dekoracyjną, nie muszą już chronić przed ciekawskimi spojrzeniami oraz zasłaniać nieestetycznych ram okiennych. Dziś firany do salonu zdobią i eksponują styl okna. Rolety zewnętrzne chronią przed wzrokiem oraz zaciemniają pomieszczenie, gdy zachodzi potrzeba. Dobierając firanki zwróć więc głównie uwagę na styl pomieszczenia oraz wymiary i wysokość okna. Po założeniu upewnij się, że zostały zawieszone estetycznie i z dbałością o symetrię – efekt będzie doskonały.

Artykuł powstały przy współpracy http://i-firany.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here