Jeszcze lata temu wydawało się, że kobieta pracująca na stanowisku sekretarki zajmuje naprawdę prestiżowe, wysokie stanowisko. Powodem tego z pewnością była dużo mniejsza niż na chwilę obecną liczba podmiotów gospodarczych działających na bardzo szeroką skalę, a więc typowych korporacji, firm międzynarodowych, profesjonalnych zakładów itd. W dzisiejszych czasach natomiast takich przedsiębiorstwo prężnie i dynamicznie prosperujących jest cała masa. Niemniej jednak nie zapominajmy o tym, że wraz z ich powstaniem znacząco zmienił się charakter stanowiska sekretarka. W jaki sposób? O tym wszystkim dowiesz się, zgłębiając nasz wirtualny poradnik poświęcony opisywanej profesji, za pośrednictwem którego podpowiemy Ci, jak sprawdzić się w roli sekretarki.

Jak być dobrą sekretarką?

Na ten moment ciężko jest generalizować i do jednego, wspólnego wora „wrzucać” wszystkie sekretarki. Wynika to z faktu, że zupełnie odmienne są obowiązki sekretarki na stanowisku w małej, kilkuosobowej działalności gospodarczej, a sekretarki w potężnej instytucji. Co innego ma ona do roboty na co dzień, bez wątpienia do czego innego jest zobligowana na obu tych stanowiskach, a także inne są względem niej wymagania i jeszcze większe różnice dostrzegalne są w zakresie kompetencji i zdolności, a nawet wykształcenia kierunkowego.

Wydawać by się mogło, że charakteryzowany tu zawód sekretarki to nic poważnego, nic wielkiego, dla niektórych może dobry start. Niemniej jednak współczesne rozumienie tej profesji znacząco odbiega od tego, co było kiedyś. Nie ma współcześnie zapotrzebowania na ładne pracownice potrafiące obsługiwać kserokopiarkę czy parzyć kawę. Dzisiaj podstawą jest nic innego jak znajomość języków obcych, świetna obsługa komputera – rozlicznych programów i to na wysokim poziomie, a nie jedynie w prymarnym ich zakresie. Trzeba mieć wyższe wykształcenie i nie bez znaczenia jest to, gdzie pobierana była edukacja. Sekretarka musi także wykazywać się wieloma cechami charakteru pożądanymi na omawianym stanowisku- ma być reprezentacyjna, a więc z jednej strony profesjonalna, a z drugiej pewna siebie. Tradycyjne „szare myszki” raczej się nie przebiją. W końcu dobra sekretarka to łącznik między szefem czy zarządem a klientem, partnerem biznesowym i innymi działami, pracownikami itd. Sekretarki na miarę współczesności to asystentki, prawe ręce zajętych przedsiębiorców, którzy nie mają czasu na prowadzenie swego kalendarza, wypełnianie papierkowej roboty, organizację, a czasem nawet zarządzanie i planowanie. Od tego mają wprawione i świetnie zorganizowane sekretarki, jakie pracując kompleksowo i precyzyjnie załatwią wszelkie te kwestie za nich. Praca sekretarki w XXI wieku jest równoznaczna z ciężką harówką. Tu także trzeba się wykazywać – wiedzą, obyciem, doświadczeniem, atutami osobowościowymi, dobrym gustem i ładną prezencją.

Sekretarka obowiązkowo powinna być dobra w organizacji. Musi być wszechstronna, wykazywać się podzielnością uwagi. Jest wizytówką biura zarządu czy prezesa, stąd jako jego asystentka koniecznie powinna o siebie zadbać. Nie chodzi o to, aby się stroiła, ale wyglądała dobrze – ładnie i schludnie ubrana, delikatnie pomalowana, podkreślając swój wygląd zewnętrzny, a nie go przerysowując, elegancka, szykowna, z klasą. Nie wyzywająco, nie frywolnie i nie imprezowo ani w stylu casual. W środowisku korporacyjnym popularne jest powiedzenie, że „jaka sekretarka, taki szef”.

Rzetelnie wykonująca swoją pracę sekretarka nie rozstaje się z telefonem służbowym. Powinna zawsze sprawiać wrażenie bycia w dobrym humorze, z uśmiechem witać odwiedzających biuro gości, uprzejmie się do nich odnosząc. Koniecznie musi być otwarta na wyzwania. Niewiele czasu z pewnością upłynie, kiedy szef postawi ją przed nowym obowiązkiem, z jakim będzie musiała się zmierzyć. Ma być więc zaradna i odważna. Przyda się także, aby była komunikatywna i elegancko się wysławiała oraz potrafiła przygotowywać biznesową korespondencję.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here