Picie wody z kranu staje się coraz bardziej popularne. Niemniej jednak, wciąż niewielu wie, że aby było to w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia, powinno się korzystać z odpowiednich filtrów wody – nie we wszystkich polskich miastach woda z kranu nadaje się do picia.

Dystrybutory wody

Jednym z najpopularniejszych sposobów na pozyskiwanie oczyszczonej wody z rur jest wykorzystywanie dystrybutorów wody. Większość z nas kojarzy te urządzenie z wielką butlą oraz czerwonym i niebieskim pokrętłem, które umożliwiało nalanie sobie ciepłej lub zimnej wody. Dziś na rynku powszechnie dostępne są dystrybutory wody, do których nie trzeba zamawiać butli, ponieważ pobierają one wodę prosto z sieci wodociągowej. Jest to ogromna wygoda dla gospodarstw domowych, szkół i organizacji. Szczególnie dobrze sprawdza się też w dużych zakładach pracy, które do niedawna musiały co miesiąc zamawiać niezliczone butle, aby pracownicy stale mieli dostęp do wody pitnej. Bezbutlowe dystrybutory wody całkowicie usunęły ten problem.

Osmoza odwrócona, czyli sposób na oczyszczanie wody

Jednym ze sposobów, w jaki tego typu urządzania działają, jest wykorzystywanie mechanizmu osmozy odwróconej. Zwykła osmoza, którą wielu ludzi może pamiętać ze szkoły, polega na tym, że dzięki przenikaniu przez półprzepuszczalną membranę stężenia dwóch roztworów mogą zostać wyrównane. Odwrócona osmoza to natomiast wykorzystanie tej membrany do oczyszczenia roztworu z zanieczyszczeń z drobną pomocą siły, czyli ciśnienia. W jaki sposób ten proces zachodzi? Pół-przepuszczalna membrana pozwala przenikać przez siebie czystym cząsteczkom wody, zatrzymując jednocześnie zanieczyszczenia, które nie mogą przedostać się przez malutkie pory membrany. Dzięki temu możemy pić wodę z kranu i nie troszczyć się więcej o odpady, jakie generuje woda butelkowana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here