Coraz więcej jest rozmaitych typów profesji, jakie wcale nie wymagają siedzenia przy biurku w placówce firmowej, ale równie dobrze mogą być wykonywane na przykład z domowego zacisza. W tym przypadku trzeba jednakże wykazać się dużym skupieniem, koncentracją i motywacją do realizacji obowiązków zawodowych. Ciężko jest nie ulec rozproszeniu, kiedy mamy dookoła tyle przyciągających naszą uwagę rzeczy – gotowanie obiadu, telewizor, pałętające się po mieszkaniu dzieci, niezaścielone łóżko itd. W niniejszym tekście doradzimy Wam kilka charakterystycznych technik pozwalających na to, żeby umiejętnie zabrać się za pracę w domu i ze wszystkim się w pełni wyrabiać.

Jak pracować w domu i nie zwariować?

Marzenie chyba każdego – wstawać o tej porze, o której się chce. Jeść spokojnie śniadanie, bez pośpiechu odbywać poranną toaletę, nie wychodzić z przytulnego domu w ciężkich warunkach pogodowych, a jednak mimo wszystko zarabiać i normalnie pracować, jak każdy na etacie. „Normalna” praca, czyli standardowy etat wraz z biegiem czasu odchodzi do lamusa, bowiem wypierana jest właśnie przez pracę zdalną. Ludzie cenią swój wolny czas, a więc nie chcą go tracić na zbędne obowiązki takie jak przykładowo regularne dojeżdżanie do siedziby firmy, później powrót do domu, stanie w korkach, szykowanie się do pracy. To wszystko jest niepotrzebne, a przecież zajmuje dzień w dzień masę czasu. Tym bardziej jest to niezasadne, jeżeli wykonujemy profesję, w której nie chodzi o przesiadywanie standardowych osiem godzin, ale o dzieło – konkretny rezultat naszego pracowania. Tak jest powiedzmy z pracą na stanowisku copywriter, dziennikarz, edytor tekstów, programista, grafik komputerowy, marketingowiec.

Żeby nie odciągać się od pracy, trzeba przygotować sobie skrupulatnie stanowisko pracy. Polega to na tym, że uprzątniesz biurko, włączysz komput, zorganizujesz przestrzeń w około – wszystkie potrzebne Ci akcesoria, gadżety biurowe, artykuły papiernicze kubek pełny świeżo zaparzonej kawy itd. Musisz także zainwestować w dobre biurko, solidny blat oraz wygodne krzesło dostosowane do Twojej sylwetki i wzrostu. Dzięki temu nie będzie Cię męczyła sama pozycja siedząca i nie będziesz się rozpraszać. Dla umilenia czasu pracy, zapal zapachowe świeczki, wosk czy postaw kwiaty. Musisz odróżnić przestrzeń do pracy od pozostałych części mieszkania. Dzięki temu poczujesz się w pewnym sensie jak w biurze firmowym. Warto wybierać na stanowisko swej pracy miejsce w rejonie okna. Nie decyduj się pozostawać z laptopem czy stosem papierów w łóżku! To nie sprawdzi się nigdy, zawsze trzeba przejść do pozycji siedzącej. Nie przenoś się także z wszystkimi manatkami z miejsca na miejsce, utrwal sobie w głowie nawyk pracowania tylko w jednym punkcie domu. Musisz mieć także obowiązkowy czas na przerwy. Potraktuj je tak samo jak w pracy. Niech nie będą za krótkie, ale też nie wydłużaj ich tylko dlatego, że jesteś we własnym mieszkaniu.

Jeżeli czujesz, że to nie Twój dzień na efektywną pracę, nie działaj na siłę. Nie zarabiaj się również innymi obowiązkami, na przykład domowymi. Odstaw garnki z zupą i zrób coś dla siebie – wybierz się na mały spacer, dotleń szare komórki, posiedź na tarasie czy balkonie. Przewietrzysz się i z pewnością nabierzesz energii do pracy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here