Twoje podejście do pracy w bardzo dużym stopniu uzależnione jest przede wszystkim od tego, z jakimi ludźmi się zadajesz. To wyjątkowo istotne, żeby otaczać się osobami z pozytywnym nastawieniem zarówno do wykonywanych obowiązków zawodowych, jak także i do swoich współpracowników. Negatywne uczucia ze strony kolegów czy koleżanek mogą natomiast prowadzić do zepsucia atmosfery, a w konsekwencji do pogorszenia naszego podejścia do  miejsca zatrudnienia. Mając natomiast toksycznych znajomych, warto obchodzić się z nimi ostrożnie oraz ich unikać. Skąd jednak wiedzieć, że nasi współtowarzysze w pracy tacy właśnie są? Podpowiemy w poniższych fragmentach.

Jak rozpoznać toksyczną koleżankę w pracy?

Piąte koło u wozu

Jeżeli na ogół Twoja praca sprawia Ci dużą satysfakcję, jest Ci w niej dobrze, a Twoje samopoczucie, kierując się co rano do biura jest pozytywne, to znak, że lubisz to, co robisz. Niestety nawet mimo zgranej całej ekipy, dobrego szefa czy świetnego stanowiska, wystarczy nierzadko jeden człowiek o złym usposobieniu, który potrafi zniszczyć klimat pracy. Symptom w postaci wpadania w furię na widok danej osoby to znak, że ten pracownik działa na Ciebie toksycznie. Uświadom sobie czy przesadzasz Ty, czy może to ta osoba zachowuje się nie w porządku. Nie koloryzuj, ale trzeźwym okiem, obiektywnie oceń sytuację, w której się znalazłeś. Postaraj się uzmysłowić sobie, co najbardziej irytuje Cię w tym człowieku i możesz delikatnie podpytać innych współpracowników jakie jest ich zdanie na temat frustrującego Cię kolegi czy koleżanki. Nie chodzi o to, aby plotkować czy kogoś obgadywać, ale żeby móc jasno określić czy koloryzujemy całą sprawę, czy faktycznie coś jest nie tak w zachowaniu tejże osoby. To pozwoli Ci upewnić się czy współpracownik jest toksyczny, a jeśli tak to powinien być to wyraźny sygnał, abyś zakończył z nim jakiekolwiek relacje, ograniczając je do zupełnego minimum.

Skarbnica wiedzy

Toksyczny współpracownik to najczęściej osoba żyjąca życiem innych, ktoś to nie zajmuje się raczej swoimi problemami, ale zgłębianiem losów otoczenia. Często jest to plotkarz lub plotkara, mający komplet – nierzadko wyssanych z palca – informacji na temat wszystkich z działu, biura, firmy itd. Taki człowiek triumfuje przy niepowodzeniach innych. To osoba fałszywa, nieszczera, na pozór miła. Wie wszystko o innych ludziach, ale te wiadomości trzeba dzielić przez pół i nie odbierać na poważnie.

Wytyka błędy

Człowiek, który jest toksyczny rozstawia ludzi po kątach. Stara się narzucać swoją opinię innym, a także krytykuje – często bezpodstawnie. Zarzuca i wytyka błędy innym, pomija natomiast własne potknięcia. To niestety prowadzi do niezdrowej sytuacji w miejscu pracy. Przez takie osoby robią się nieporozumienia, zatargi i konflikty.

Co zrobić?

Dla osób, które muszą stykać się na co dzień z ludźmi toksycznymi bardzo ważne jest odpowiednie nastawienie do takich osób. Po pierwsze, nie wchodźmy z nimi w głębsze relacje, a po drugie – nie wchodźmy im w paradę. Nie ma sensu kłócenie się, udowadnianie czyichś racji czy win. Staraj się mieć jak najmniejszy kontakt z kimś takim, a to pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie. Z czasem przywykniesz do toksycznego znajomego i nie będzie wywoływał w Tobie żadnych negatywnych odczuć.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here