Idealnie dobrany zapach powinien odzwierciedlać nasz charakter i upodobania. Jednak często konieczny jest zakup więcej niż jednego rodzaju perfum – innych do pracy, innych na spotkania z przyjaciółmi, randki, czy imprezy, jeszcze innych na oficjalne, wymagające powagi spotkania i okazje. Wszystko zależy od naszego stylu życia. Oto kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę, szukając zapachu dla siebie.

Pierwszym krokiem do znalezienia swojego „ideału” jest oczywiście wąchanie różnych rodzajów perfum. Warto co jakiś czas sprawdzać nowe nuty zapachowe pojawiające się w drogeriach, zarówno na specjalnie przygotowanych do tego celu, papierowych paskach, jak i na własnej skórze. Główną zasadą, zarówno gdy chodzi o damskie, jak i męskie perfumy, jest testowanie perfum na swojej skórze. Zanim zdecydujemy się na zakup danego produktu, warto sprawdzić, czy pachną na nas równie dobrze, jak z nakrętki flakonika. Nie należy sugerować się tym, jak odczuwamy te perfumy na innej, znajomej osobie – każdy z nas wydziela swój własny zapach, który miesza się z innymi, dlatego ten sam produkt może pachnieć zupełnie inaczej na skórze naszej koleżanki lub kolegi, niż na naszej.

Sprawdzając poszczególne perfumy w jednym czasie, musimy liczyć się z tym, że nasz zmysł powonienia będzie coraz słabszy. Aby wrócił do normy, wystarczy powąchać kawę (dobrze jest mieć przy sobie kilka ziarenek). Kolejną kwestią, którą musimy kierować się podczas zakupów, jest konieczność posiadania więcej niż jednego zapachu. W miejscu pracy powinniśmy stosować lekkie, odświeżające nuty, które nie będą drażnić i powodować bólu głowy u współpracowników. Należy pamiętać również o tym, aby używać ich w niewielkich ilościach – zapach powinien być tylko delikatnie wyczuwalny. W przypadku sytuacji prywatnych, wypadów ze znajomymi, randek itd., możemy zaszaleć i postawić na cięższe, intensywniejsze nuty kwiatowe, orientalne, czy piżmowe.

W drogerii, czy w sklepie internetowym?

Istotne jest również miejsce, w którym kupujemy perfumy. Chociaż w drogeriach stacjonarnych możemy je przetestować i sprawdzić, w sieci często znajdziemy te same produkty w znacznie korzystniejszych cenach. Gdy nie jesteśmy pewni, czy chcemy wydać na perfumy pełną kwotę, można polować na próbki lub perfumetki, czyli odpowiedniki znanych marek, o niemal tym samym składzie i zapachu, jednak o mniejszej pojemności, w znacznie niższej cenie i pod inną nazwą. Stosowanie kilku takich odpowiedników w jednym czasie może pomóc nam w podjęciu decyzji, czy faktycznie chcemy pozostać z wybranymi produktami na dłużej, czy wolimy poszukać czegoś innego.

Pamiętajmy, że idealnie dobrany zapach będzie pasować do naszego stylu życia, ubioru i charakteru. Warto stosować różne produkty w różnych porach roku i dnia. Latem i o poranku zdecydowanie lepiej sprawdzą się lekkie, wodne, kwiatowe, orzeźwiające nuty, za to w porze jesienno-zimowej i wieczorami nasz ubiór dopełnią mieszanki zapachowe, które są intensywniejsze i bardziej zmysłowe: słodkie, aldehydowe, czy orientalne. Dobrą wskazówką w doborze produktu do okazji są opakowania – zazwyczaj te ciemne skrywają w sobie ciężkie aromaty, za to jasne, pastelowe będą lekkie i świeże.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here