W dzisiejszych czasach większość osób choć raz w życiu zdecydowała się na zaciągnięcie kredytu lub pożyczki. Takie produkty finansowe mogą pomóc w realizacji celów, marzeń, nie mniej jednak nie każdy potrafi w odpowiedni sposób z nich korzystać. Duża dostępność kredytów i chwilówek doprowadziła do tego, że bardzo wiele osób wpada w zadłużenie, z którego nie potrafi wyjść. Jak radzić sobie z długami?

Przeanalizuj wydatki i zminimalizuj je

W pierwszej kolejności należy spisać wszystkie zobowiązania finansowe i je zsumować. Następne podliczamy swoje wydatki i zastanawiamy się, które z nich można wyeliminować. Bardzo często ponosimy koszty, których moglibyśmy bez większych problemów uniknąć. Dobrym przykładem jest abonament telewizyjny z tysiącem kanałów, których i tak nie oglądamy. Można sprawdzić też oferty poszczególnych dostawców prądu czy gazu, obecnie konkurencja na rynku jest duża, także można niekiedy trafić na korzystniejszą opcję.

Po przeanalizowaniu i wyeliminowaniu zbędnych obciążeń finansowych, przychodzi czas na zrobienie rachunku sumienia. Sprawdźmy ile pieniędzy miesięcznie jesteśmy w stanie przeznaczyć na spłatę zobowiązań i ile zostaje nam na życie. Długi nie mogą za bardzo obciążać domowego budżetu. Jeżeli po spłacie wszystkich pożyczek i kredytów nie zostają nam pieniądze pozwalające na normalne funkcjonowanie, to warto pomyśleć o konsolidacji długów.

Czym jest konsolidacja kredytów?

Kredyt konsolidacyjny to produkt finansowy, który pozwala wyjść z pętli zadłużenia. Dzięki niemu można połączyć ze sobą kredyty i pożyczki w jeden duży kredyt, tak żeby płacić jedną ratę miesięcznie zamiast kilku. Czy to umożliwia wyjście z pętli zadłużenia? Idea kredytu oddłużeniowego polega na tym, że płacimy jedną mniejszą ratę, w ten sposób odzyskujemy płynność finansową. Konsolidacja chwilówek to niekiedy jedyne słuszne rozwiązanie, choć trzeba mieć świadomość tego, że w tym wypadku ostatecznie oddamy instytucjom finansowym więcej pieniędzy.

Kredyt konsolidacyjny to szansa na zmniejszenie wysokości rat kredytowych oraz wydłużenie terminu spłaty zobowiązań. W ten sposób można lepiej gospodarować pieniędzy, jest to również dobry czas na to, aby pomyśleć nad tym, jak zarobić więcej pieniędzy, aby móc wyplątać się z długów. Wyjście z pętli chwilówek czy kredytów jest dzięki konsolidacji możliwe i na pewno warto rozważyć taką możliwość, szczególnie jak po zapłaceniu rat nie pozostaje nam w kieszeni żadna gotówka.

Jest oczywiście możliwa również wcześniejsza spłata pożyczek, jeżeli zdobędziemy pieniądze na przykład podejmując dodatkową pracę czy w momencie awansu w pracy i otrzymania podwyżki. W tym wypadku wysokość zobowiązań finansowych będzie mniejsza.

Nigdy nie bierz pożyczek na spłatę zobowiązań finansowych

Wiele osób, które z jakichś przyczyn wpadły w zadłużenie, popełnia błąd biorąc kolejne chwilówki na spłatę poprzednich zobowiązań. To najgorsze rozwiązanie, na jakie można wpaść. W takiej sytuacji pogłębiamy problem i na pewno nic dobrego z tego nie wyjdzie. Wyjście z pętli chwilówek czy kredytów nie będzie również możliwe, jeśli będziemy unikać kontaktu z instytucją finansową, której jesteśmy dłużni pieniądze.

Pamiętajmy, że firmom pozabankowych, jak i bankom zależy na tym, aby odzyskać swoje pieniądze, dlatego na pewno można będzie dojść z nimi do porozumienia. Ważne jest to, aby nie unikać telefonów czy listów informujących o zaległościach w płatnościach. Najlepiej udać się osobiście do placówki i wyjaśnić swoją sytuację finansową. Na pewno będzie można wydłużyć termin spłaty kredytu czy chwilówek, doradca może zaproponować nam również konsolidację.

Nie warto zwlekać, nie można się poddawać

Wiele osób pozostawia kwestię zadłużenia nierozwiązaną łudząc się, że uda im się opanować sytuację bez niczyjego wsparcia. Niekiedy to się udaje, w większości przypadków jednak zadłużenie wzrasta, a my stresujemy się, jak związać koniec z końcem. Spłata chwilówek w formie konsolidacji to dobre rozwiązanie i warto zastanowić się, czy będzie to dla nas dobre wyjście z trudnej sytuacji finansowej.

Obciążenie psychiczne związane z zadłużeniem jest bardzo duże, dlatego wpadamy w zły nastrój, chodzimy podenerwowani i wiecznie spięci. Jeśli uregulujemy swoje zobowiązania finansowe, podejmiemy próbę wyjścia z zadłużenia, z pewnością zaczniemy spać spokojniej. Oprócz konsolidacji chwilówek warto wziąć pod uwagę podjęcie dodatkowej pracy, można szukać wsparcia również wśród rodziny. Być może znajdzie się ktoś, kto udzieli nam pożyczki prywatnej, która nie będzie obarczona wysokimi odsetkami, jak ma to miejsce w przypadku instytucji bankowych i pozabankowych.

Nie warto się załamywać, z każdej nawet najtrudniejszej sytuacji jest wyjście. To, dlatego należy negocjować, rozmawiać, zamiast udawać, że problem nas nie dotyczy mimo, że nie potrafimy w żaden sposób poradzić sobie z długami. Czasami wyciągnięcie ręki po pomoc jest najlepszym rozwiązaniem i warto z niego skorzystać. Kredyt oddłużeniowy to jedna z możliwości, z jakich możemy skorzystać.

finanse dla ciebie opinie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here