W dzisiejszym zabieganym świecie, kiedy wszyscy ciągle gdzieś pędzą, śpieszą się, intensywnie pracują, popadając w pracoholizm bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na to, żeby mieć jakąś odskocznię od codzienności. Trzeba mieć chwilę wytchnienia i dzięki temu możliwe jest odzyskanie równowagi i nabranie dystansu – do pracy, otaczającego nas środowiska, życia, problemów i innych ludzi. Prawdziwym złotym środkiem jest natomiast powrót do natury. Co się przez to rozumie? O tym wszystkim dowiesz się w poniższych fragmentach naszego artykułu.

Jak zbliżyć się do natury?

Miej czas dla siebie

Nie zbawi Cię kilka minut dziennie na to, żeby poświęcić je wyłącznie dla siebie samych. Dzięki temu możliwe będzie zrobienie sobie chociaż krótkiej przerwy, którą przeznaczymy na coś miłego, co sprawia nam przyjemność. Warto wtedy napić się dobrej kawy, zjeść coś smacznego, przejść się na spacer po parku, posiedzieć z kubkiem ulubionego napoju w dłoni na tarasie czy balkonie, przedzwonić do swojej przyjaciółki, albo posłuchać muzyki. Myśl wtedy tylko o sobie, nie zamartwiaj się, nie stresuj. Jako powrót do natury rozumie się między innymi jako obcowanie ze środowiskiem naturalnym – przyroda może w znaczącym stopniu poprawić nasz nastrój. Posłuchajmy śpiewu ptaków, wczujmy się w zapach świeżo skoszonej trawy, popatrzmy za wschód czy też zachód słońca, posiedźmy w promieniach słonecznych, przejdźmy się w delikatnym wietrzyku, wyjrzyjmy za okno i obejrzyjmy piękny świat wokoło.

Dłuższy relaks

Codzienne święte pięć minut dla siebie to jednak nie wszystko, co warto mieć wspólnego z przyrodą. Bardzo pomocne są też jednorazowe, odbywające się chociażby raz w miesiącu wypady dłuższe, które będą wiązały się z obcowaniem z przyrodą. Sesja polegająca na zafundowaniu sobie aktywności fizycznej w postaci jazdy na rolkach, wrotkach, rowerze, pływania w basenach czy nawet wycieczka autem poza miastem bądź spacerowanie po lesie potrafią odprężyć zarówno ciało, jak i umysł. Nie tracisz wówczas energii tak jak przy codziennych obowiązkach rutynowych, ale wręcz odwrotnie – potrafisz skutecznie naładować akumulatory i tym samym świetnie nadajesz się do ponownego powrotu do pracy. Warto dobierać formy bratania się z naturą do tego, jaki panuje aktualnie sezon. W zależności od konkretnej pory roku możesz udać się na grzyby do lasu, pochodzić z kijkami nordic walking po okolicy, posadzić rośliny w przydomowym ogródku itd. Możliwości są nieograniczone – rób to, co jest aktualnie możliwe i na co masz ochotę oraz co sprawia Ci największą przyjemność i satysfakcję.

Korzystaj z tego, co masz

Osoby zamieszkujące na terenach wiejskich czy też mający blisko poza obszar metropolii miejskich mają dużo większe możliwości na stykanie się ze środowiskiem. W przypadku typowych mieszczuchów natomiast regularny kontakt z przyrodą jest może i faktycznie nieco utrudniony, ale nie jest niemożliwy. Wystarczy, że zafundują sobie dzień na balkonie. Możemy przyozdobić ten mały fragment stanowiący swego rodzaju namiastkę ogródka doniczkami z pięknymi sadzonkami, postawić kwiaty czy mini drzewka, a to na pewno nas zrelaksuje. Warto na tak przystrojonym balkonie posiedzieć z kubkiem kawy o poranku czy zjeść pyszny lunch.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here