Wciąż malejące bezrobocie w Polsce sprawia, że z miesiąca na miesiąc brakuje coraz bardziej rąk do pracy.

Wszystko to za sprawa dużej ilości osób, które wyemigrowały z kraju za pracą za granicą, a także zwiększających się pakietów socjalnych, które sprawiają, że coraz więcej kobiet, nawet z wykształceniem pozostaje w domu z dziećmi. Taka sytuacja sprawia, że osoby obecne na rynku pracy mają niezwykle wygodną sytuacje, mogą przeglądać oferty pracy, wybierając optymalne dla siebie warunki. Wiele portali w tym także Jobsora oferuje mnóstwo ogłoszeń pracodawców na wszelkiego rodzaju stanowiska, od tych dedykowanych dla specjalistów, po prace dorywcze i sezonowe.

Jakich pracowników brakuje

Pomimo tego, że na całym rynku pracy brakuje chętnych do pracy, to są jednak branże, które cierpią z powodu największego deficytu pracowników od lat. Wbrew pozorom nie są to głównie branże, w których wykonywana praca jest pracą fizyczną. Rąk do pracy brakuje w:

  • branży produkcyjnej- nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o zwykłych pracowników produkcji, ale także o wyspecjalizowanych specjalistów i operatorów maszyn. Najbardziej cierpią zakłady stolarskie, wszelkiego rodzaju zakłady obróbki metali, a także zakłady produkujące odzież.
  • branży budowlana- brakuje tutaj betoniarzy, zbrojarzy, dekarzy, a nawet pracownia prac wykończeniowych. Większość osób z doświadczeniem przy tego typu pracach, wyemigrowało za granicę w celu poszukiwania lepszych warunków zatrudnienia.
  • branży medyczna- tutaj wciąż brakuje wykwalifikowanego personelu medycznego i pielęgniarskiego
  • branży finansowej – powoli zaczyna także na rynku brakować samodzielnych księgowych, a także pracowników do spraw rachunkowych.

Jednak oprócz jak wynika z raportu wykonanego na zlecenie Ministerstwa rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rzadkością stają się zawody, w których można odnotować nadmiar chętnych na jedno stanowisko. Dlatego też pracodawcy obecnie muszą wręcz walczyć o pracowników i ich zatrzymanie w firmach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here