W życiu każdego rodzica przychodzi chwila rozstania ze swoją pociechą. Pierwsza z nich następuje zwykle wtedy, gdy wracamy do pracy, a nasz maluch udaje się do przedszkola. Obecnie popularne są nie tylko placówki publiczne ale także prywatne oraz różnego rodzaju kluby malucha i bawialnie. Obojętnie czy powierzamy nasze dziecko pod opiekę na kilka godzin, czy cały dzień obowiązkiem rodzica jest sprawdzenie, czy oddajemy je w bezpieczne miejsce pod opiekę odpowiedzialnych osób.

Pierwsze wrażenie

Kluczową sprawą jest zgranie kilku podstawowych rzeczy. Po pierwsze weryfikacja samego miejsca. Przejdźmy się w wolnej chwili wraz ze swoim dzieckiem do wybranego przedszkola i sprawdźmy, jak nas w nim przyjmą. Jeśli będziemy mogli skorzystać z tak zwanej wizyty adaptacyjnej i na pierwszy rzut oka wszystko nam się spodoba to spory plus dla wybranego przedszkola. Wbrew pozorom nie we wszystkich tego typu miejscach witają nas z otwartymi rękami – dlaczego? Być może z jakichś niechlubnych powodów. Świadczy też o usposobieniu pracowników – czy ciepłe, pozytywnie nastawione osoby nie wpuściłyby potencjalnego, nowego członka przedszkola, aby mógł oswoić się z nowym miejscem?

Podstawowa opieka

Kadra – to jedna z bardziej ważnych składowych, którym podczas wyboru przedszkola powinniśmy się przyjrzeć. Często tak, jak w Przedszkolu Sokrates, cała kadra jaka jest zatrudniona w placówce jest także wraz z opisem i zdjęciem przedstawiona na stronie WWW. Możemy wówczas na spokojnie w domu przejrzeć z kim do czynienia będzie miało nasze dziecko i co konkretne osoby są w stanie zaoferować mu podczas codziennej opieki. Jeśli przedszkole współpracuje ze specjalistami np. z dzieciny muzyki, języków obcych czy zajęć artystycznych dobrze jest wiedzieć o tym wcześniej by móc zorientować się, jakie talenty będzie mogło rozwijać nasze dziecko lub zweryfikować, czego ewentualnie zabraknie w codziennym planie dnia.

Miejsce ma znaczenie

Lokalizacja przedszkola i miejsca, w jakim jest usytuowane także nie należy pomijać wybierając drugi dom dla naszego dziecka. Jeśli chcemy, zminimalizować ryzyko niebezpieczeństwa sprawdźmy okolicę w jakiej znajduje się przedszkole – czy nie ma w pobliżu ruchliwej ulicy, jaką sławę ma dzielnica lub osiedle, na którym się znajduje, czy wokół są place zabaw lub inne miejsca, w które można zabrać dzieci w pogodny dzień oraz czy nam jako pracującym rodzicom łatwo będzie dotrzeć do przedszkola w godzinach szczytu.

Polityka przedszkola

To ogół zasad jakie panują w danym miejscu. Sprawdźmy zatem, jak liczebne będą grupy, do których przynależeć będzie nasze dziecko. Jeśli maluchowi trudno jest odnaleźć się w dużych skupiskach rówieśników, poszukajmy kameralnego przedszkola, aby małymi krokami mogło wkraczać w nową sytuację i na spokojnie budować relacje koleżeńskie. Dowiedzmy się, jak traktowane są nieobecności lub niestandardowe godziny, w których przychodzić będzie nasze dziecko i co w ramach pobytu przedszkolnego będzie mu oferowane. Warto na początku sprawdzić koszt jednodniowego pobytu oraz dobrze zorientować się w dodatkowych opłatach, które często są wymagane i nie podlegają zwrotom w przypadku nieobecności z powodu np. choroby.

Posyłając dziecko do przedszkola każdy rodzic wkracza w nowy etap. Dla jednych jest to wyznacznik ,,dorosłości” malucha, dla innych przeżycie związane z lękiem i troską. Aby móc na spokojnie przeżyć tę chwilę, należy mieć pewność, że wybrane przedszkole spełni wszystkie oczekiwania nasze i naszego dziecka i będzie dla niego niczym drugi dom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here