Czasami psychoterapia może zmienić całe nasze życie. Nie zawsze musimy radzić sobie ze swoimi problemami – zwłaszcza jeżeli jest ich sporo i są naprawdę ogromne.

Zmęczeni, nie poradzimy sobie z nimi do końca tak, jak należy. Na szczęście istnieje wiele rodzajów psychoterapii, która pomoże nam odzyskać spokój i harmonię, a także zmienić nasze życie – jeżeli będzie trzeba.

Jakie są rodzaje psychoterapii?

Wszystko przede wszystkim zależy od tego, co się z nami złego dzieje, a także od miejsca, do którego udamy się po pomoc. Przykładowych terapii możemy podać kilka, ale oprócz nich istnieje wiele dodatkowym metod, ułatwiających nam wyzdrowienie i zmianę. Pierwszą taką psychoterapią może być psychoterapia psychoanalityczna. Polega ona na koncepcji znanego na całym świecie, a także cenionego, Zygmunta Freuda. Różni się jednak od klasycznej psychoanalizy w praktyce. Tutaj pacjent siedzi, zamiast leżeć, zaś sesji jest nieco mniej, bo zamiast 4-5 – tylko 2 lub 3. Istotnym założeniem jest fakt, że istnieje nieświadomość. Nieświadomość konfliktów, myśli, czy też mechanizmów. Do zrozumienia i przepracowania trudności prowadzi pacjenta terapeuta, odwołując się do dzieciństwa, co jest bardzo istotne. Oprócz tej psychoterapii, mamy też do czynienia z psychoterapią poznawczo-behawioralną, Gestalta czy humanistyczną. Każda z nich nieco się od siebie różni.

Inne rodzaje psychoterapii

Psychoterapia psychodynamiczna to jedna z odmian psychoterapii wglądowej. Mówi o tym, że istnienie nieświadomego życia w umyśle wpływa na jakość życia rzeczywistego. Jej najważniejszym, wręcz charakterystycznym założeniem jest fakt, że każdy z nas chce kochać i być kochanym. To właśnie różne sposoby nawiązywania oraz utrzymywania relacji, które kształtują się od najmłodszych lat, mają wpływ na teraźniejszość, w której się znajdujemy. Natomiast w psychoterapii poznawczo-behawioralnej najważniejsze są myśli i działania. Według niej człowiek to samodzielny, indywidualny podmiot. Przetwarza od wszystkie bodźce i informacje, które do niego dochodzą, a potem wytwarza odpowiednią reakcję. Ta psychoterapia wrocław skupia się na diagnozie i zmianie przekonań, także podczas nauki konkretnych procedur. Tak naprawdę każda psychoterapia jest w stanie nam pomóc, jeżeli tylko zostanie odpowiednio dobrana do naszego problemu, ale warto pamiętać o tym, że możemy skorzystać z wielu różnych sposobów na wyzdrowienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here