Jeśli prowadzisz małą firmę, możesz rozważyć outsourcing usług księgowych, aby nie zajmować się tym trudnym i nużącym zadaniem samodzielnie. Jest to rozwiązanie wykorzystywane przez firmy i start-upy od wielu lat, gdyż wysoko wykwalifikowany księgowy wewnętrzny może być bardzo drogi. Oczywiście możesz pokusić się o samodzielne rozliczanie firmy, jednak to rozwiązanie nie będzie łatwe. Jeżeli masz odpowiednie podstawy w prawie podatkowym, a także nie przytłacza Cię nadmiar dokumentacji, możesz skutecznie działać.

W większości przypadków wygodniej jest rozpocząć współpracę z biurem rachunkowym lub księgowym. Twoje konta rachunkowe i dokumenty powinny być odpowiednio dobrze utrzymane, aby Twoja firma działała sprawnie. Istnieje jednak kilka zalet i wad związanych z outsourcingiem usług księgowych. Aby podjąć odpowiednią decyzję dla swojego biznesu, musisz być ich świadomy.

Największe wady outsourcingu księgowości

Niektóre firmy do tej pory decydują się na utrzymanie własnych działów księgowych, pomimo ogromnych kosztów.  Posiadanie własnego księgowego przynosi Twojej firmie lojalność. Zewnętrzny księgowy będzie miał innych klientów i dlatego nie będzie traktować Twojej firmy w podobny sposób.

Mniej kontroli

Wybierając usługi zewnętrze, nie wiesz jak często i czy w ogóle dane biuro zapewnia swoim pracownikom szkolenia. Prawo podatkowe jest szczególnie trudne do zrozumienia i dość często uaktualniane. Nie będziesz mieć wglądu w poziom wiedzy i kwalifikacje pracowników. Możesz jedynie zakładać, na podstawie opinii i referencji klientów danego biura, że pracujesz z ekspertami w swojej dziedzinie.

Niebezpieczeństwo ujawnienia poufnych danych

Każda firma powinna traktować poufność danych z najwyższym priorytetem. Mimo wielu ograniczeń przy udostępnianiu poufnych danych, gdzie najlepszym i najgłośniejszym przykładem jest RODO, nie masz pewności, że Twoje poufne informacje pozostaną w ścianach danego biura księgowego. Ochrona poufnych danych leży w najlepszym interesie Twojej firmy z oczywistych powodów. Upewnij się, że wybrany dostawca szanuje bezpieczeństwo Twoich danych tak samo, jak Ty.

Zdecydowane zalety księgowości zewnętrznej

Outsourcing księgowości to oszczędność czasu, pieniędzy i Twojego stresu. Księgowość zewnętrzna oznacza również, że uzyskujesz dostęp do w pełni wykwalifikowanego księgowego, bez konieczności płacenia pełnego wynagrodzenia, nie musisz też pokrywać kosztów ubezpieczenia i opieki zdrowotnej, martwić się okresem urlopowym.

Oszczędzasz czas

Gdybyś sam musiał zajmować się księgowością, straciłbyś wiele czasu na zrozumienie zawiłych przepisów i odpowiednie wypełnienie zestawień czy dokumentów. Pozostając na bieżąco z księgowością i listą płac firmy, nieustannie ograniczasz swój czas. Jako dyrektor lub właściciel masz inne ważne zadania, których należy pilnować i być na bieżąco. Nie musisz tracić energii na obszary, na których się nie znasz. Zainwestuj swoją energię i czas w rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność.

Oszczędzasz pieniądze

Średnie wynagrodzenie księgowego w Polsce to koszt około 40 000 PLN netto rocznie. Pensja rośnie wraz z doświadczeniem i ilością obowiązków. Usługi księgowe świadczone na zewnątrz pochłaniają dużo niższe nakładów finansowych. Oszczędzisz również na licencjach do niezbędnych programach i szkoleniach.

– Eksperci na wyciągnięcie ręki

W interesie każdego dobrego biura rachunkowego leży znalezienie wykwalifikowanych księgowych o wysokich kwalifikacjach. W czasie, kiedy istnieje duża konkurencja w zakresie outsourcingu usług księgowych, kolejne biura prześcigają się z udogodnieniami i ofertami. Dzięki temu, porady księgowych w dużych miastach są najczęściej dostępne 24 godziny na dobę, abyś mógł z nich skorzystać, kiedy tylko potrzebujesz. Biuro zapewniające usługi z zakresu pełnej księgowości w Poznaniu pozwoli Ci na kontakt z ekspertami i pomoże rozwiązać nowe problemy na bieżąco.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here