Jak zostać kucharzem?

0
kucharz

Jeżeli od dzieciństwa interesowaliśmy się kulinariami i przy każdej okazji, żeby pomóc mamie czy babci w kuchni od razu wzięliśmy z pomocą to powinniśmy zastanowić się nad wybraniem ścieżki zawodowej, a dokładniej wybraniem kariery kucharza. Gotowanie to przede wszystkim zabawa oraz eksperymentowanie ze smakami. Jeżeli lubisz poznawać nowe smaki i kochasz gotować dla innych, to z pewnością masz dodatki na kucharza. Sprawdź, w jaki sposób możesz nim zostać!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-kucharzem/

Wybór ścieżki edukacyjnej – jak zostać kucharzem?

Naszą karierę rozpoczynamy już na wyborze odpowiedniej szkoły średnie. Zdecydowanie większa ilość szkół zawodowych posiada w swojej ofercie profil kucharza. Czasami profile takie podzielone są również na specjalizację. Jeżeli zawód kucharza jest naszym wymarzonym zajęciem, ale chcemy dodatkowo mieć do tego maturę, to istnieje rozwiązanie. Takim rozwiązaniem będzie udanie się do technikum gastronomicznego, w którym możemy poznać wiedzę na temat kulinariów, a do tego podejść po zakończonej nauce do matury. Przed rozpoczęciem nauki w takiej szkole obowiązkowe jest podejście do badania medycznego, a dokładnie badania w medycynie pracy. W ten sposób sprawdzany jest stan zdrowia kandydata oraz wykluczenie ewentualnych braków predyspozycji. W obydwu szkołach dodatkowo do edukacji dochodzą również praktyki. Uczniowie szkół zawodowych kilka dni w tygodniu spędzają w prawdziwej pracy. Poznają oni tam fach od środka. Kandydat ma prawo uzyskiwania praktycznych wiadomości, których nie poznałby w szkole. Dodatkowo oswaja się on z praktyką i wykonywaniem zawodu ,,od kuchni”. 

Egzamin zawodowy na zakończenie nauki

W szkole średniej o takim profilu na koniec pojawia się egzamin zawodowy. Egzamin składa się z teoretyczne jak i praktyczne. Po jego zdaniu, świeżo upieczony fachowiec otrzymuje dyplom kucharza małej gastronomii lub tytuł zawodowy technik przetwórstwa żywności. Taki dyplom daje możliwość wykonywanie zawodu i pracy w nim od razu po szkole. Około 5 do 8 lat praktyki można próbować swoich sił na stanowisku szefa kuchni. Oprócz tego kucharz cały czas może się rozwijać oraz poprawić swoje umiejętności na jednym z kierunków gastronomicznych, które oferują szkoły wyższe. Będzie to dodatkowy atut podnoszący kwalifikacje, poszerzające możliwości zawodowe, a także otwierający drzwi do sukcesu.

Zobacz też: http://www.kapitalka.pl/jakie-sa-zarobki-kucharza/

Uchwyty i narzędzia jakie możemy spotkać przy tokarkach

0
Uchwyty i narzędzia jakie możemy spotkać przy tokarkach

Noże tokarskie są narzędziami, które występują w kilku wersjach jaki: noże tokarskie składane,noże z płytką lutowaną i noże oprawkowe zwane też stalkami. Noże tokarskie składane posiadają gniazdo na odpowiednią do nich płytkę tokarską wieloostrzową. Noże tokarskie dopasowujemy w zależności od potrzeb ilościowych oraz konstrukcyjnych .

Rodzaje mocowań płytkek skrawających

Noże tokarskie ( sklep online z nożami )  z mocowaniem mechanicznym na płytki skrawające mają swoje oznaczenia, za którą odpowiada pierwsza litera oznaczenia noża tokarskiego np. SCLCR 25x25x12.  Nazwa tego noża tokarskiego mówi, że płytka skrawająca będzie mocowana przez śrubę do gniazda i płytką skrawającą będzie płytka CCMT 120408.

Rodzaje mocowań płytkek skrawających

Mocowanie płytki C stosowane jest w nożach tokarskich składanych do obróbki zgrubnej jak i przy obróbce wykańczającej oraz tylko przy płytkach bez otworowych. W tym typie mocowania płytka jest dociśnięta od góry przez śrubę lub tak jak w przypadku noży CTGPR pośredniczy tam łamacz wióra. Mocowanie to jest stosowane rzadko i tylko w przypadku noży producenta Pafana oraz gdy mocujemy płytki ceramiczne. Mają one wymienny łamacz wióra, za pomocą którego możemy regulować jego długość stosując dłuższy łamacz wióra lub krótszy. Właściwa płytka skrawająca znajduje się pod łamaczem wióra, płytka właściwa znajduje się na płytce podporowej.

Mocowanie T płytki skrawającej stosują się w nożach tokarskich płytkowych głównie do obróbki zgrubnej. Tez system mocuje płytkę poprzez trzpień, który dociska przechodząc przez płytkę skrawającą jak i po przez docisk z góry przytwierdzając płytkę w okolicach otworu. Przeznaczony jets on do płytek z otworem o kształcie rombowym: kwadratowym jak i trójkątnym.

System mocowania płytki M jest jednym z bardziej popularnych rozwiązań stosowanym w nożach tokarskich składanych. Mocujemy płytkę za pomocą kołka, którego zadaniem jest dociśnięcie płytkę przez otwór. Minusem tej metody jest cena, która jest trochę wyższa od innych. Można je stosować w małych narzędziach bądź w otworach o małych średnicach, dlatego tez są rzadziej stosowane w większych nożach.

Noże tokarskie z mocowaniem płytki P stosowane są do obróbki zgrubnej. Płytka skrawająca jest mocowana do noża za pomocą dołka dociskającego oraz czasami występuje również docisk od strony góry płytki. Ten system mocowania płytek do noży tokarskich jest dla płytek widiowych z otworem kwadratowych, trójkątnych oraz rombowym.

Mocowanie płytki S odbywa się przez śrubę mocującą, która przechodzi przez otwór płytki skrawającej przez co dociska ją w dół do gniazda noża. Do tego typu mocowania stosuje się płytki skrawające do noży tokarskich ( strona z płytkami tokarskimi ) jednostronne. Najczęściej używa się ich w nożach o niewielkim przekroju nawet do 10x10mm.

Rodzaje noży tokarskich

Noże tokarskie składane należą do grupy podstawowych narzędzi, które są niezbędne w każdej narzędziowni posiadającej tokarki konwencjonalne bądź sterowane numerycznie CNC ( cena noży tokarskich jest uzależniona od ich rodzaju i wielkości ) . Noże tokarskie składane przeznaczone są do obróbki masowej oraz mało seryjne oraz pojedynczej. Noże tokarskie składane możemy podzielić na: noże tokarskie składane do toczenia zewnętrznego oraz noże tokarskie składane do toczenia wewnętrznego – toczenie w profilach zamkniętych.

Rodzaje noży tokarskich

Noże składane w swojej budowie posiadają: część stałą czyli trzonek wraz z gniazdem na płytkę widiową.  Trzonek służy do mocowania noża tokarskiego w imaku tokarki, może być kształtu kwadratowego oraz prostokątnego. Dzięki trzonka nóż noże znajdować się bliżej materiału obrabianego. Ostrzem skrawającym jest płytka widiowa. Płytki widiowe występują w różnych kształtach jak i wymiarach. Dzięki temu, że po zużyciu płytki skrawającej możemy ją wymienić bez konieczności wymiany całego noża tokarskiego, praca staje się znacznie wydajniejsza. W niektórych z noży tokarskich składanych stosuje także się płytkę podporową, którą zamieszcza się pod płytkę skrawającą, tym sposobem chronimy gniazdo noża i mniejsza ona drgania podczas pracy.

Jaką drukarkę etykiet wybrać?

0
Jaką drukarkę etykiet wybrać

O ile profesjonalny druk etykiet, przeprowadzany w drukarniach, może sprawdzić się u dużych firm produkcyjnych, tak mniejsze działalności z powodzeniem są w stanie same go przeprowadzać. Pozwalają im na to praktyczne drukarki etykiet. W zależności od ich rodzaju zaproponują użytkownikowi inne funkcji i odmienną jakość wydruku.

Jak zrezygnować z polisolokaty?

0
Jak zrezygnować z polisolokaty

Po kryzysie z 2008 roku bardzo popularnym produktem inwestycyjnym stały się polisolokaty.  W bardzo wielu przypadkach okazało się że, przyniosły swoim właścicielom straty. Zapisy zawarte w umowach dodatkowo obciążają budżet inwestora przy próbie likwidacji polisy poprzez naliczenie dodatkowych prowizji. Dzięki interwencji UOKiK, pracy Rzecznika Finasowego oraz wielu postępowaniom sądowym istnieje możliwość odzyskania w całości prowizji pobieranej przy zerwaniu umowy. Poniższy artykuł w kilku punktach podpowie czym właściwie jest ten produkt i jak z niego zrezygnować bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

  1. Czym właściwie była polisolokata?
  2. Jak zrezygnować z polisolokaty?

Czym właściwie była polisolokata?

Polisolokata, czyli połączenie Ubezpieczenia na życie z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym to produkt, który łączy ze sobą ubezpieczenie oraz inwestycje. Wpłacając określoną sumę pieniędzy symboliczna część kwoty pokrywała składkę ubezpieczenia, a reszta trafiała na rynek kapitałowy. Jednym ze sprzedawców tego typu produktów było Towarzystwo Ubezpieczeniowe Skandia. Kontrola UOKiK wykazała nieprawidłowości w stosowanych przez ubezpieczyciela wzorcach umownych. Firma Skandia za zerwanie umowy pobiera wysokie opłaty, jednak dzięki licznym wyrokom sądowym można starać się o ich zwrot. Ubezpieczyciel ten w 2016 roku zmienił swoją nazwę na Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group. Skuteczną pomoc przy likwidacji polisy i odzyskaniu „opłaty likwidacyjnej” bardzo łatwo można znaleźć w sieci. Wystarczy wpisać hasło Vienna life rezygnacja i skorzystać z oferty wyspecjalizowanej kancelarii, która pomoże nam uzyskać 100% wartości umowy na dzień rozwiązania.

Jak zrezygnować z polisolokaty?

Likwidacja polisolokaty wiąże się z pobraniem prowizji za zerwanie umowy. Warto więc szukać pomocy w doświadczonej firmie, która zajmuje się przeprowadzeniem procesu rezygnacji z Vienna Life. W ten sposób nie tylko zaoszczędzimy czas, ale również będziemy mieć pewność, że odzyskamy odpowiednią kwotę. Warto pamiętać, że cały proces jest dość skomplikowany. Już na pierwszym etapie możemy natrafić na trudności. Z pośród wielu przydatnych dokumentów, które udostępnia ubezpieczyciel należy wybrać odpowiedni wniosek. Kolejno należy go pobrać, uzupełnić i podpisać przy czym podpis musi zgadzać się z podpisem wzorcowym, który złożyliśmy wiele lat temu przy podpisaniu umowy.  Następnie prawidłowo wypełniony wniosek należy wysłać na adres Towarzystwa wraz z kopią dowodu osobistego. Bez tego cały proces przebiegnie nieskutecznie. Zwracamy także uwagę na fakt, iż Vienna Life (dawniej Skandia) nie umożliwia złożenia rezygnacji za pomocą internetowego panelu klienta, co znacznie ułatwiłoby cały proces. Pamiętajmy zetem, że dopełnienie wszystkich formalności i odpowiednie wypełnienie, podpisanie wniosku i dołączenie kopii dowodu osobistego jest niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia procesu rezygnacji z polisolokaty.

Roboty są wszędzie

0
Roboty są wszędzie

Słowo robot – pochodzi o starego słowa rab/rob, czyli niewolnik. Pierwsze wzmianki o maszynach humanoidalnych znajdują się już w starożytnych mitach greckich. Wiele robotów ma antropomorficzny/humanoidalny kształt. Te są przeznaczone do celów komercyjnych i interakcji z człowiekiem. Takie samo zadanie powierza się robotom o kształtach zwierzęcych.

Jak wyświetlacz LCD radzi sobie w zastosowaniach przemysłowych?

0
Jak wyświetlacz LCD radzi sobie w zastosowaniach przemysłowych

Rynek w branży elektronicznej zmienia się w bardzo szybkim tempie i nie inaczej jest również w przypadku rynku wyświetlaczy. Zaawansowane technologie przenikają coraz szybkiej nie tylko do elektroniki konsumenckiej, ale również wojskowej i przemysłowej. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jak wygląda obecnie sytuacja wyświetlaczy LCD.

Mity na temat nauki języka niemieckiego

0
Mity na temat nauki języka niemieckiego

Obecnie coraz więcej osób chce nauczyć się języka naszych zachodnich sąsiadów. Jest to doskonały pomysł, niemniej nie jest to wcale tak proste, jakby się mogło wydawać. Jakie mity na temat nauki języka niemieckiego funkcjonują w dzisiejszym świecie?

Studia niestacjonarne kluczem do sukcesu

0
Studia niestacjonarne kluczem do sukcesu

W dzisiejszym świecie często trudno znaleźć na wszystko czas. Zabiegani robimy tysiące rzeczy na raz. Zdarza się tak, że po prostu nie chcemy rezygnować z pracy, ale chcemy zdobyć wyższe wykształcenie. Nie dostaliśmy się na wymarzone studia dzienne. Co w takiej sytuacji można zrobić?

Innowacyjne szkolenia i kursy z ekspertami w Warszawie – dla firm i specjalistów prywatnych

0
Innowacyjne szkolenia i kursy z ekspertami

Ciągły rozwój pracownika – czyli poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności – jest czymś pożądanym z punktu widzenia pracodawcy. Z tego względu coraz częściej przedsiębiorcy sami finansują udział w kursach i szkoleniach dla osób, które zatrudniają. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza szkolenia in company dla firm – ich program jest dopasowywany do potrzeb uczestników.

Szkolenia i kursy w Warszawie dla firm

Pracodawcy, którzy finansują szkolenia i kursy dla swoich pracowników, dokonują inwestycji. Nowe umiejętności zdobyte przez uczestników kursu powinny przełożyć się na lepsze i efektywniejsze działania w pracy. Aby jednak tak było, szkolenie musi być dostosowane do potrzeb zarówno samego pracodawcy jak i osób, które mają wziąć w nim udział.

Z tego względu dużą popularnością cieszą się szkolenia in company. W Warszawie organizuje je m.in. Wyższa Szkoła Bankowa. Na czym polega ich fenomen? Miejsce, termin i przede wszystkim program szkolenia jest ustalany w porozumieniu z pracodawcą. Dzięki temu finansujący szkolenie przedsiębiorca ma pewność, że jego pracownicy poszerzą swoją wiedzę i kompetencję o kwestie kluczowe dla firmy. W przypadku szkoleń i kursów w WSB istotne jest również to, że uczestnicy biorą aktywny udział w zajęciach – analizują case studies czy grają w gry biznesowe, które pomagają im przyswoić nowe informacje. O nowoczesnych metodach szkoleń można przeczytać na https://www.wsb.pl/warszawa/studia-i-szkolenia/szkolenia-i-kursy.

Szkolenia i kursy w WSB w Warszawie także dla osób prywatnych

Oprócz szkoleń in company WSB organizuje także szkolenia dla osób prywatnych, które chcą wziąć udział w kursie z interesującej ich dziedziny. Podobnie jak uczestnicy szkoleń dla firm mogą liczyć na praktyczną, warsztatową formę zajęć.

Co istotne, część szkoleń WSB realizuje we współpracy ze swoim amerykańskim partnerem – Franklin University. Dzięki temu uczestnicy mogą zdobyć dodatkowy certyfikat zagranicznej uczelni. To z kolei może zwrócić uwagę potencjalnego pracodawcy, jeśli uczestnik zdecyduje się na zmianę pracy po ukończeniu szkolenia.

Artykuł sponsorowany.

Jak otrzymać kredyt na działalność gospodarczą – porady

0
kredyt na działalność gospodarczą

Prowadzenie własnej firmy to nie lada wyzwanie, które wymaga od przedsiębiorcy nie tylko dużych nakładów czasu, ale także pieniędzy. Aby firma stale mogła się rozwijać, konieczne jest dokonywanie inwestycji. Aby było to możliwe, kapitał firmy musi być odpowiednio duży, a niestety nie zawsze tak jest – szczególnie w początkowych etapach prowadzenia działalności. W takim wypadku rozwiązaniem może okazać się kredyt na działalność gospodarczą. Można przeznaczyć go na rozwój oraz inwestycje firmy. Zobacz, co musi zrobić przedsiębiorca, aby otrzymać taki kredyt i czy jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać.

Zdolność kredytowa a kredyt dla firmy

Jednym z głównych problemów przedsiębiorców, którzy chcą wziąć kredyt, jest to, że banki traktują ich jak klientów „podwyższonego ryzyka”. Oznacza to, że przed takimi osobami stawiane są zazwyczaj wyższe wymagania niż przed osobami prywatnymi, które chcą otrzymać kredyt na własne potrzeby. Banki podchodzą do udzielania kredytów dla firm z ostrożnością, ponieważ wiąże się to dla nich z większym ryzykiem. Z tego powodu każda firma, która chce otrzymać kredyt, musi mieć nienaganną zdolność kredytową. Czasem jest to trudne, szczególnie jeśli działalność gospodarcza funkcjonuje dopiero od niedawna.

Zanim bank odrzuci lub też zaakceptuje wniosek kredytowy przedsiębiorcy, dokładnie sprawdzi jego sytuację finansową oraz zdolność kredytową. Jeśli firma miała wcześniej problem ze spłatą swoich zobowiązań lub np. spóźniała się z opłacaniem składem w ZUS-ie i US, to może to być dla banku powód do tego, aby odmówić udzielenia kredytu. Zdecydowana większość banków nie udziela też kredytów firmom, które istnieją na rynku krócej niż 12 miesięcy. Niektóre instytucje wymagają nawet dłuższego stażu np. 24 miesięcy. Dopiero gdy ten warunek zostanie spełniony przedsiębiorca, będzie miał szansę na kredyt i to na niewielką sumę.

Dokumenty niezbędne do otrzymania kredytu

Przedsiębiorcy, którzy chcą ubiegać się o kredyt w banku, powinni być gotowi na to, że będą musieli zgromadzić obszerną teczkę dokumentów. Do najważniejszych dokumentów, które są niezbędne, do wnioskowania o kredyt zalicza się: wpis do KRS lub CEIDG, zaświadczenie REGON oraz NIP. Niezbędne będzie też zaświadczenie z US oraz ZUS-u, oraz dokumenty finansowe firmy. Niekiedy potrzebne będą również wyciągi z konta. Nie da się ukryć, że przedsiębiorca ubiegający się o kredyt musi zgromadzić o wiele więcej dokumentów niż osoba prywatna, która chce otrzymać np. kredyt gotówkowy.

Zgromadzenie wszystkich niezbędnych dokumentów może zając trochę czasu co wydłuża cały proces ubiegania się o kredyt na działalność gospodarczą https://habzafinanse.com.pl/kredyt-na-dzialalnosc-gospodarcza/. Warto więc wcześniej przygotować się pod względem formalności, aby podczas wizyty w placówce być gotowym na wymagania pracownika banku.

Oferta banków dla firm

Mimo że otrzymanie kredytu dla firm wiąże się z koniecznością zgromadzenia wielu dokumentów oraz formalności, to jest to możliwe. Co więcej, oferty banków dla firm są stosunkowo dobrze rozbudowane i przedsiębiorcy mają z czego wybierać. Oznacza to coraz większą otwartość instytucji finansowych na klientów biznesowych. Warto skorzystać z internetowych rankingów i porównywarek kredytów. Bez wychodzenia z domu będziesz mógł porównać ze sobą oferty kredytu dla firmy z różnych miejsc.

Jeśli tylko spełnisz wszystkie wymagania, będziesz miał szansę na otrzymanie pieniędzy, które pomogą Ci rozwinąć firmę. Niekiedy takie wsparcie finansowe jest konieczne, jeśli firma ma stale się rozwijać i zwiększać swoje dochody.

ZOBACZ TEŻ