Jak głosi popularne powiedzenie – „nie szata zdobi człowieka”, ale w pewnych sytuacjach niestety to, jak się prezentujemy odgrywać może zasadniczą rolę. Przykładem takiej sytuacji, w której trzeba wyglądać schludnie, elegancko i szykownie, a co najważniejsze – odpowiednio do okoliczności jest rozmowa kwalifikacyjna. To, w jaki sposób się ubierzesz i podkreślisz swą urodę będzie przesądzało o dobrym lub złym pierwszym wrażeniu, jakie wywołasz na rekrutujących. O tym, na co w szczególności zwrócić uwagę, kompletując strój na klasyczne interview, dowiesz się bezpośrednio z naszego wirtualnego poradnika, do lektury którego serdecznie zachęcamy.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Stosowna kreacja na rozmowę kwalifikacyjną pozwala nam się idealnie zaprezentować, pokazując sumienne podejście do pracy w danej firmie, profesjonalizm i fachowość. Nie ma znaczenia czy ubiegasz się o zatrudnienie w postaci pracy fizycznej czy intelektualnej, w dużej korporacji międzynarodowej czy małej, jednoosobowej działalności gospodarczej, metropolii czy na terenach pozamiejskich. Twój ubiór w takim momencie to nic innego, jak Twoja wizytówka. Warto zatem poświęcić więcej czasu i uwagi na stosowne przygotowanie się pod tym kątem. Wskazówki o tym, jak konkretnie wypada wyglądać kobiecie, a jak mężczyźnie na przesłuchaniu o pracę zawieramy w poniższych akapitach.

Jaki rodzaj pracy, taki strój – ta zasada powinna stanowić nasz punkt wyjścia. Inaczej ubierzemy się na rozmowę kwalifikacyjną do instytucji bankowej, a jeszcze inaczej gdy pójdziemy do agencji interaktywnej starając się o posadę kreatywnego grafika czy marketingowca. Odmienny będzie także strój przyszłego urzędnika oraz sprzedawczyni w perfumerii. Musimy zatem dawkować dodatki, zważać dokładnie na wybierany krój i fason ubrań – w szczególności tyczy się to pań, które nie powinny wyglądać zbyt frywolnie i wyzywająco. Istotne jest także uwzględnienie odpowiedniej kolorystyki ciuchów. Idziesz na casting na modelkę – OK, możesz postawić na najnowsze trendy i jaskrawe kreacje, kiedy jednak kierujesz się na przesłuchanie w sprawie pracy na stanowisku głównej księgowej, wybieraj stonowane, wygaszone i standardowe odcienie kolorystyczne, na jakie składają się może i nieco nudne, ale zawsze sprawdzone klasyczne barwy typu czerń, szarość czy granat i biel.

Bardzo duże znaczenie ma także w kwestii doboru stroju na rozmowę kwalifikacyjną to, z jakim typem i charakterem podmiotu gospodarczego mamy do czynienia. W standardowych miejscach publicznych takich jak wszelkiego rodzaju instytucje publiczne, raczej niekorzystnie wypadniemy rzucając się w oczy swoim indywidualnym stylem. Zachowajmy go dla siebie. Podobne zasady, często dużo bardzie rygorystyczne niż w przypadku nawet urzędów i punktów obsługi klienta panują w nowoczesnych przedsiębiorstwach korporacyjnych, w których dominują stricte wyznaczone, surowe zasady a mianowicie tak zwany dress code. Tam nie ma zmiłuj i liczy się klasyka w gustownym wydaniu. Dowiedzmy się zatem czegoś o kulturze firmy, do której się udajemy na rozmowę i z pewnością zyskamy większe rozeznanie w tym, jak skomponować swoją kreację.

Kobiety na rozmowie kwalifikacyjnej powinny być ubrane w odcienie: granat, popiel, beż, brąz, czerń, biel. Spódnica nie powinna być krótsza ani dłuższa niż do kolan, podobnie sukienka. Nie przesadzać należy z dekoltami, jeżeli wybieramy miks spódnica plus bluzka, bluzka zawsze ma być jaśniejsza. Średni obcas – odpada zupełnie płaski but, z odsłoniętymi piętami czy palcami i ekstrawagancka szpilka. Delikatna i umiarkowana powinna być także biżuteria.

Mężczyźni na interview dobrze, aby przywdziali garnitur – ciemny granat czy czerń bądź szarość. Długi rękaw koszuli, niezależnie od panującej pogody czy pory roku, stonowany, niewyróżniający się wzornictwem krawat, odpada muszka. Wypastowane buty, zero biżuterii i gadżetów.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here