Na pracy spędzamy praktycznie połowę swojego życia, pod warunkiem, że przepracowujemy standardowe osiem godzin na dobę, a coraz częściej przecież nie ograniczamy się do klasycznego etatu, lecz ciągniemy kilka srok za jeden ogon i dorabiamy o godzinach klasycznego etatu. To wszystko sprawia bardzo często, że prędzej czy później stajemy się zdemotywowani do dalszego intensywnego i zaangażowanego działania zawodowego. Zaczyna pojawiać się frustracja oraz niepokój, stres i niechęć do pracy. Czasami wkrada się monotonia, która prowadzi wręcz do wypalenia. By do takich sytuacji nie dopuścić i być szczęśliwym nawet w pracy, warto zastosować kilka ciekawych i prostych wskazówek, o których więcej w poniższych fragmentach.
Podsumowanie
Zacznij od końca – podsumuj wszystko to, co lubisz w swojej pracy oraz wyszczególnij po drugiej stronie zapisków wady Twojego miejsca zatrudnienia. Skoncentruj się na wszystkim w ogóle, a więc zarówno na generalnym środowisku pracy, jak także na otoczeniu, współpracownikach, szefostwie, charakterze, stylu i formie pracy, tym co robisz i jaki jest zakres Twoich obowiązków. Jeżeli to zrobisz warto abyś skupił się wyłącznie na tym, co uznajesz za dobre. Zawsze, gdy przyjdzie Ci na myśl coś z przeciwnej kolumny, co Cię męczy, denerwuje i frustruje, koniecznie powinieneś przywołać atuty jakie umieściłeś na swojej liście.
Odpoczywaj
Wiele ludzi rezygnuje z urlopów. Woli, aby szef pod koniec roku rozliczeniowego wypłacił mu podwójne wynagrodzenie czy premię. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, bo nawet pracoholicy, a oni w zasadzie w szczególności, potrzebują prawdziwego wypoczynku. Zacznij zatem korzystać ze swoich przywilejów i praw pracowniczych. Nie musisz od razu korzystać z dwutygodniowej laby tak jak nakazują to przepisy (pracownik powinien raz do roku wziąć dwa tygodnie urlopu z rzędu). Wystarczy czasem skrócenie jednego dnia pracy czy wzięcie pojedynczego wolnego. Zorganizuj ten czas nietuzinkowo, albo wyśpij się czy spotkaj z bliskimi.
Jedz śniadania
Zadbaj o energię o poranku, a zatem spożywaj regularnie śniadania. Dzięki temu nie będziesz śnięty nawet o wczesnej porze. Przyda się także zrobienie sobie drugiego śniadania czy drobnego lunchu, które spożyjesz w porze obiadowej. Nie będziesz przez to aż tak bardzo zmęczony pracą oraz zyskasz zastrzyk wartościowych substancji, witamin i minerałów, jakie umożliwią dalszą intensywną pracę – czy to fizyczną, czy intelektualną.
Wybieraj otoczenie
Samodzielnie możesz kształtować środowisko swojej pracy, zadając się wyłącznie z tymi osobami, które naprawdę szczerze lubisz. Nie będzie wtedy toksycznych relacji, niezdrowej rywalizacji czy demotywacji bądź niepotrzebnego stresu. Nie plotkuj, nie marnotraw na to swojego cennego czasu, a dzięki temu ze wszystkim się wyrobisz. Kontakty towarzyskie ze współpracownikami rozwijaj po godzinach, kiedy wyjdziesz z biura, dzięki temu życie osobiste i relacje międzyludzkie nie będą rzutowały negatywnie na wykonywane przez Ciebie obowiązki zawodowe.
Nie odkładaj
Co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj. To poprawi Twoje nastawienie do pracy – będziesz dużo bardziej optymistycznie patrzeć na swoje przyszłe zadania, bo zyskasz nadwyżkę czasu. Unikniesz także niepotrzebnego stresu, jaki często pojawia się wtedy, gdy zostawiamy robotę na ostatni moment.