Na pracy spędzamy praktycznie połowę swojego życia, pod warunkiem, że przepracowujemy standardowe osiem godzin na dobę, a coraz częściej przecież nie ograniczamy się do klasycznego etatu, lecz ciągniemy kilka srok za jeden ogon i dorabiamy o godzinach klasycznego etatu. To wszystko sprawia bardzo często, że prędzej czy później stajemy się zdemotywowani do dalszego intensywnego i zaangażowanego działania zawodowego. Zaczyna pojawiać się frustracja oraz niepokój, stres i niechęć do pracy. Czasami wkrada się monotonia, która prowadzi wręcz do wypalenia. By do takich sytuacji nie dopuścić i być szczęśliwym nawet w pracy, warto zastosować kilka ciekawych i prostych wskazówek, o których więcej w poniższych fragmentach.

Jak być szczęśliwym w pracy?

Podsumowanie

Zacznij od końca – podsumuj wszystko to, co lubisz w swojej pracy oraz wyszczególnij po drugiej stronie zapisków wady Twojego miejsca zatrudnienia. Skoncentruj się na wszystkim w ogóle, a więc zarówno na generalnym środowisku pracy, jak także na otoczeniu, współpracownikach, szefostwie, charakterze, stylu i formie pracy, tym co robisz i jaki jest zakres Twoich obowiązków. Jeżeli to zrobisz warto abyś skupił się wyłącznie na tym, co uznajesz za dobre. Zawsze, gdy przyjdzie Ci na myśl coś z przeciwnej kolumny, co Cię męczy, denerwuje i frustruje, koniecznie powinieneś przywołać atuty jakie umieściłeś na swojej liście.

Odpoczywaj

Wiele ludzi rezygnuje z urlopów. Woli, aby szef pod koniec roku rozliczeniowego wypłacił mu podwójne wynagrodzenie czy premię. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, bo nawet pracoholicy, a oni w zasadzie w szczególności, potrzebują prawdziwego wypoczynku. Zacznij zatem korzystać ze swoich przywilejów i praw pracowniczych. Nie musisz od razu korzystać z dwutygodniowej laby tak jak nakazują to przepisy (pracownik powinien raz do roku wziąć dwa tygodnie urlopu z rzędu). Wystarczy czasem skrócenie jednego dnia pracy czy wzięcie pojedynczego wolnego. Zorganizuj ten czas nietuzinkowo, albo wyśpij się czy spotkaj z bliskimi.

Jedz śniadania

Zadbaj o energię o poranku, a zatem spożywaj regularnie śniadania. Dzięki temu nie będziesz śnięty nawet o wczesnej porze. Przyda się także zrobienie sobie drugiego śniadania czy drobnego lunchu, które spożyjesz w porze obiadowej. Nie będziesz przez to aż tak bardzo zmęczony pracą oraz zyskasz zastrzyk wartościowych substancji, witamin i minerałów, jakie umożliwią dalszą intensywną pracę – czy to fizyczną, czy intelektualną.

Wybieraj otoczenie

Samodzielnie możesz kształtować środowisko swojej pracy, zadając się wyłącznie z tymi osobami, które naprawdę szczerze lubisz. Nie będzie wtedy toksycznych relacji, niezdrowej rywalizacji czy demotywacji bądź niepotrzebnego stresu. Nie plotkuj, nie marnotraw na to swojego cennego czasu, a dzięki temu ze wszystkim się wyrobisz. Kontakty towarzyskie ze współpracownikami rozwijaj po godzinach, kiedy wyjdziesz z biura, dzięki temu życie osobiste i relacje międzyludzkie nie będą rzutowały negatywnie na wykonywane przez Ciebie obowiązki zawodowe.

Nie odkładaj

Co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj. To poprawi Twoje nastawienie do pracy – będziesz dużo bardziej optymistycznie patrzeć na swoje przyszłe zadania, bo zyskasz nadwyżkę czasu. Unikniesz także niepotrzebnego stresu, jaki często pojawia się wtedy, gdy zostawiamy robotę na ostatni moment.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here