Dawniej, w czasach PRL, każdy miał pracę, ale każdy wykonywał ją bez przekonania. Dawała ona pewne uposażenie, ale były to czasy, gdy o posadę nie trzeba było walczyć, i z reguły dostawało się ją raz na długo – aż do emerytury. Dzisiejsze czasy są inne, więc o pracownika trzeba zabiegać!

Zabieganie o pracownika

Dobra firma oferuje dobre usługi, a te są niemożliwe, jeśli nie zatrudni się zgranego, efektywnego zespołu. Zespół natomiast nie będzie efektywny, jeśli będzie dostawał mizerne wynagrodzenie za pracę, a za najmniejsze przewinienie będzie karany na różne sposoby. Od pracowników można i trzeba wymagać – ale w taki sposób, by nie czuli oni nad sobą bata, ale mieli wrażenie, że sami dają z siebie więcej, bo chcą. Osiągnąć to można za pomocą marchewki. Właśnie – nie kija i marchewki, ale samej marchewki. Okazuje się, że wyłącznie nagradzając można uzyskać lepsze efekty niż nagradzając i karząc. Trzeba tylko wybrać właściwy sposób nagradzania.

Jak nagradzać?

Strona https://nais.pl podpowiada, jak nagradzać skutecznie – czyli tak, aby pracownicy byli zadowoleni, szef nie przepłacał, a firma osiągała wysokie wskaźniki sprzedaży. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby pracownicy czuli, że dostają nagrodę, a nie premię, która jest wliczona do wymiaru wynagrodzenia i się należy każdego miesiąca. A zatem za dobre wyniki w pracy warto sporządzać specjalne listy nagradzanych pracowników i jawnie przyznawać nagrody – w postaci bonusów do wykorzystania w ulubionych sklepach jako rabaty czy vouchery. Mając do wykorzystania pulę punktów, pracownik sam decyduje, gdzie, kiedy i w jaki sposób je wykorzysta. Będzie mógł tym sposobem wybrać sobie sposób na spędzenie czasu z rodziną – w kinie lub parku rozrywki. W ten sposób poza pracą oderwie się myślami od pracy i nic go to nie kosztuje, bo voucher na te rozrywki otrzymał w ramach premii. Może też wykorzystać premię na zakupy w ulubionym sklepie. W zależności od tego, czym się interesuje pracownik, może on sam wybrać sposób docenienia siebie – a pracodawca ma to z głowy, bo po prostu wykupuje określony pakiet nagradzania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here