Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, korektę PIT można złożyć niezależnie od tego, czy ktoś wybrał papierową formę, czy też rozliczył się online. W tym drugim przypadku korekta PIT będzie łatwiejsza, ponieważ wszystko można zrobić w kilka minut w usłudze Twój e PIT. Dodatkowo prawidłowo wykonana korekta deklaracji podatkowej może uchronić przed wieloma problemami, a nawet karami finansowymi.

  1. Kiedy jest potrzebna korekta PIT?
  2. Korekta deklaracji podatkowej krok po kroku
  3. Jak uniknąć błędów przy wypełnianiu PIT 37?
  4. Nowości w usłudze Twój e PIT

Jeżeli więc po czasie okazało się, że zeznanie podatkowe za ubiegły rok zostało źle przygotowane, nie należy wpadać w panikę. Trzeba po prostu jak najszybciej wszystko poprawić, zanim urząd skarbowy wykryje nieprawidłowość i podejmie decyzję o przeprowadzeniu kontroli. Jeżeli potrzebujesz dodatkowych informacji na temat tego, jak powinna wyglądać korekta zeznania, poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.

Kiedy jest potrzebna korekta PIT?

Chociaż wiele osób zdaje sobie sprawę z konieczności złożenia korekty zeznania podatkowego, czasami wydaje im się, że już jest za późno. W praktyce jednak nie ma tak naprawdę terminu, po którym nie warto dokonać korekty w zeznaniu podatkowym. Tym samym, jeżeli nie nastąpiło przedawnienie zobowiązania, to zdecydowanie warto pomyśleć o dokonaniu korekty. Jeżeli pomyłka wystąpiła podczas złożenia zeznania podatkowego z wykorzystaniem PIT-37, to przedawnienie ma miejsce dopiero 5 lat od zakończenia roku, w którym należało zapłacić należny podatek.

Korekta deklaracji podatkowej krok po kroku

Niezależnie od tego, czy korekta PIT 2021 planowana jest w związku z wystąpieniem błędów obliczeniowych, czy też zeznanie PIT nie uwzględniło wszystkich dochodów. Nowoczesne narzędzie do rozliczania PIT, które można uruchomić online lub pobrać na dysk pozwoli szybko wyeliminować nieprawidłowości. Co ważne, nie trzeba nawet stawiać się w urzędzie skarbowym. Deklarację podatkową można poprawić online. Jak to zrobić? W celu dokonania korekty deklaracji PIT należy wejść na stronę wspomnianego programu i jako cel składania zeznania wskazać korektę. Trzeba jednak mieć świadomość, że jeżeli ktoś będzie próbował złożyć korektę w toku postępowania podatkowego, to nie wywoła ona skutków prawnych. Zamiast więc czekać na ostatnią chwilę i ryzykować, że pracownicy urzędu skarbowego podejmą działania w sprawie unikania opodatkowania, bezpieczniej jest dokonać korekty PIT od razu, jak tylko zauważy się istniejące nieprawidłowości.

Jak uniknąć błędów przy wypełnianiu PIT 37

Jak uniknąć błędów przy wypełnianiu PIT 37?

Deklaracje PIT zostały w ostatnim czasie uproszczone, ale wciąż stanowią problem dla osób, które nie zajmują się tym regularnie. Z tego powodu warto korzystać z narzędzi, dzięki którym można łatwiej złożyć nie tylko korektę deklaracji PIT, ale też wypełnić formularz w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko nieprawidłowości. Pomoże w tym popularny program e-PIT, który jest prosty w obsłudze, a jednocześnie ma wszystkie potrzebne opcje. Dzięki niemu nie pominiesz przysługujących ci ulg podatkowych, od razu po wypełnieniu prześlesz deklarację PIT, a także będziesz miał podgląd deklaracji składanych we wcześniejszych latach.

Nowości w usłudze Twój e PIT

Twój e-PIT to także gwarancja tego, że zawsze korzystasz z aktualnych formularzy. Rozliczając PIT online z wykorzystaniem PIT 37 lub innych formularzy możesz użyć kreatora, który przyspiesza przygotowanie zeznania rocznego, a dodatkowo ułatwia złożenie korekty. Warto więc sprawdzić możliwości tego narzędzia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here