Certyfikat zgodności UkrSEPRO jest dokumentem, który gwarantuje zgodność danego wyrobu z ukraińskimi normami, np. GOST lub DSTU. Certyfikat jest wydawany najczęściej na okres jednego roku, ale można go również uzyskać na okres 5 lat.

Tak jak wspomnieliśmy, najpopularniejszym schematem certyfikacji jest certyfikacja na okres 1 roku. Jest to spowodowane łatwością jego uzyskania, ponieważ wydaje się go na podstawie pozytywnego wyniku analizy dokumentacji dostarczonej przez producenta i/lub pozytywnych wyników badań laboratoryjnych próbek. Certyfikat zgodności UkrSEPRO ważny przez 2 lata będzie wymagać dodatkowo przeprowadzenia audytu zakładu produkcyjnego oraz obowiązkowych badań laboratoryjnych próbek w ukraińskim laboratorium.

Najbardziej skomplikowanym, a zarazem kosztownym jest wariant pięcioletni, ponieważ do wcześniej wspomnianych wymagań dochodzą coroczne kontrole zakładu produkcyjnego.

Kiedy należy uzyskać certyfikat zgodności (UkrSEPRO)?

Certyfikat UkrSEPRO jest konieczny w celu eksportu na rynek ukraiński między innymi następujących wyrobów:

  • Meble;
  • Sprzęt audio/video;
  • Urządzenia grzewcze oraz klimatyzacyjne;
  • Oświetlenie;
  • Sprzęt laboratoryjny;
  • Pojazdy oraz ich części;
  • Elektronarzędzia.

Niektóre produkty oprócz certyfikatu UkrSEPRO potrzebują dodatkowo Certyfikatu Higienicznego. Bardzo często są to urządzenia elektryczne, które mają kontakt z żywnością. Należy pamiętać, że wielu kontrahentów w Ukrainie wymaga certyfikatu UkrSEPRO od producentów/dostawców, mimo braku prawnego obowiązku certyfikacji danych wyrobów. Dzieje się tak, ponieważ nawet dobrowolny certyfikat UkrSEPRO jest symbolem jakości oraz bezpieczeństwa produktu.

Aby proces certyfikacji przebiegł szybko i pomyślnie zalecanym jest zawczasu przygotowanie następujące rzeczy:

  • Deklaracje zgodności CE;
  • Certyfikat ISO 9001;
  • Katalogi w języku ukraińskim lub rosyjskim, bądź opisy techniczne wraz ze zdjęciami produktów;
  • Etykiety produktów w języku ukraińskim;
  • Kody taryfy celnej na eksportowane produkty;
  • Inne, już posiadane, certyfikaty oraz atesty, np. Gost R.

Nie wszystko ze wspomnianych jest konieczna podczas procesu certyfikacji, ale może w znaczącym stopniu ułatwić.

Czy produkt Twojej firmy potrzebują certyfikatu UkrSepro?

Bardzo rzadko można tak jednoznacznie odpowiedzieć na podobne pytanie jak w tym przypadku. Jesteśmy w 100 % pewny, że żaden produkt nie potrzebuje obecnie prawdziwego certyfikatu UkrSEPRO, ponieważ system certyfikacji UkrSEPRO przestał istnieć pod taką nazwą 10 lutego 2016 roku. Kluczowe jest wyrażenie „pod taką nazwą”, ponieważ o ile same certyfikaty UkrSEPRO już nie istnieją, to ich następcy są jak najbardziej do wprowadzania produktów na rynek Ukrainy. Następcami certyfikatów UkrSEPRO są Certyfikaty oraz Deklaracje Zgodności Ukrainy. W praktyce wiele się nie zmieniło. Nawet oznakowanie produktu pozostało takie samo – listek wpisany w okrąg dla obowiązkowych certyfikatów oraz listek wpisany w kwadrat o zaokrąglonych rogach dla dobrowolnych. Z uwagi na podobieństwo dokumentów oraz przyzwyczajenie konsumentów do dzisiaj mówi się o uzyskiwaniu certyfikatów UkrSEPRO.

W razie jakichkolwiek pytań oraz po poradę w sprawie certyfikacji zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z firmy Centrum Certyfikacji Rynków Wschodnich pod adresem https://ccrw.pl/ lub numerem telefonu +48 577 602 998.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here