Obecnie bardzo popularnym zjawiskiem, które uznaje się już wręcz za naturalny proces, wręcz powszechny, zwłaszcza od momentu dołączenia naszego kraju do Unii Europejskiej, jest migracja w celach zarobkowych. Masa ludzi decyduje się na rezygnację ze swego standardowego miejsca zamieszkania jako punktu rozwoju zawodowego i postanawia wyjechać – albo do innego miasta, większego, z lepszymi perspektywami, gdzie ich profesja, umiejętności czy doświadczenie będą wyżej cenione, albo co również modne – do innego państwa.

Jak napisać europejskie CV?

Zanim jednak udasz się na jakikolwiek zagraniczny wyjazd zarobkowy, musisz sporządzić odpowiedni komplet dokumentów aplikacyjnych, podobnie jak ma to miejsce w przypadku rekrutowania na terenie Polski. Im bardziej fachowego stanowiska szukasz czy lepszej z finansowego punktu widzenia pracy bądź prestiżowego stanowiska, tym automatycznie rosną wymagania ze strony rekrutujących, co do wyglądu podań o pracę. W niniejszym artykule nasi specjaliści z zakresu szeroko rozumianego rynku pracy, z miłą chęcią podpowiedzą Wam, na co zwrócić szczególną uwagę, podejmując się przygotowania tak zwanego Europass Curriculum Vitae, czyli europejskiego życiorysu.

Wzorzec generalnie jest dość zbliżony do klasycznego CV polskiego, doskonale nam znanego. Na kartce po lewej stronie umieszczamy dane osobowe, doświadczenie zawodowe, z kolei na prawą stronę naszego dokumentu przenosimy wyłącznie określone wiadomości. Niezbędne jest, aby w takim CV znalazło się zdjęcie. W polskim życiorysie czasami z fotografii się rezygnuje, w przypadku Europass Curriculum Vitae, raczej wskazane jest załączenie i zdjęcia. Fotografia powinna znaleźć się albo po stronie prawej, na samej górze, albo na górze, lecz po środku kartki, na jakiej przygotowujemy nasz życiorys. Pamiętajmy, aby było to profesjonalnie zrobione zdjęcie- najlepiej przez doświadczonego, wprawionego w tym i zawodowego fotografa. Musi być poważne, takie jak do dowodu osobistego czy dyplomu uniwersyteckiego. Fotografię w standardowych rozmiarach skanujemy, a następnie wklejamy – w formacie JPG.

Kolejny punkt to niezbędne dane osobowe, na jakie składają się konieczne do uwzględnienia:

– imię i nazwisko,

– adres zamieszkania – ulica/numer domu-mieszkania/kod pocztowy/miejscowość/kraj,

– telefony kontaktowe – domowy – jeśli z takiego również korzystamy oraz przede wszystkim komórkowy. Jako, że piszemy europejskie CV, dodajemy prefiks – 48. Możemy także dodać faks, o ile posiadamy.

– adres e-mailowy – wiele rekrutacji odbywa się online, więc podanie adresu e-mailowego jest jak najbardziej wskazane.

– obywatelstwo – koniecznie musimy je podać, bo w końcu ubiegamy się o pracę poza granicami naszego kraju, a to że nie mamy w danym państwie, do którego jedziemy w celach zarobkowych statusu obywatela naprawdę jest znaczące i potrafi dużo zmienić, a często wręcz wprowadzić w błąd – pracodawca nie ma skąd wiedzieć, że jesteś imigrantem zarobkowym, nie oczekuj tego od niego,

– data urodzenia,

– płeć,

– miejsce zatrudnienia/charakter planowanej przyszłej pracy. Możemy się tu nieco więcej rozpisać, wskazując co konkretnie chcielibyśmy czy potrafimy robić. Nie zawężajmy tego punktu wyłącznie do generalnej frazy, ale podpowiedzmy pracodawcy, na czym się znamy i do czego możemy być mu przydatni.

Wreszcie meritum – nasze doświadczenie zawodowe, dokładnie rozpisane z podziałem na profesję, nazwę stanowiska jakie zajmowaliśmy, typ pracy, rodzaj firmy, najlepiej z uwzględnieniem danych osobowych pracodawcy. Następnie edukacja – wykształcenie i szkolenia czy kursy jakie mamy na koncie, również dokładnie opisane. Na koniec możemy też wyszczególnić umiejętności, kompetencje, dodatkowe zdolności i koniecznie zamieśćmy paragraf poświęcony znajomości języków obcych – w mowie i na piśmie, określając je najlepiej według uniwersalnych oznaczeń – np. poziom B1, C1 itd. Wspomnijmy, jeżeli posiadamy, także o prawie jazdy. Nie zaszkodzą istotne informacje dodatkowe- nietypowe pasje czy szczególne osiągnięcia. Na koniec załączniki, czyli komplet dokumentów aplikacyjnych.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here