Dobrze sporządzony życiorys jest przepustką do bram sukcesu zawodowego. Nie ma możliwości w dzisiejszym świecie, aby ubiegać się o dane stanowisko, lepszą pracę czy wyższą pozycję, ale nie przygotować dla potencjalnego szefa profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych, z których zdecydowanie najważniejsze jest klasyczne Curriculum Vitae. Dzięki niemu możemy zyskać przewagę nad konkurentami i zostać zaproszonym na dalszy etap rekrutacji. Pytanie tylko- jak się wyróżnić, aby nasza kandydatura została doceniona i wyszczególniona? O tym dowiesz się bezpośrednio z naszego poradnika poświęconego sporządzaniu dobrego CV.

Jak napisać idealne CV?

Czytelność podstawą

Życiorys musi być na pierwszy rzut oka przejrzysty. Nie możemy pisać go chaotycznie, ani zmieniać czcionki, nie sformatować tekstu czy też nie trzymać się jednego stylu pisania, numerowania, punktowania. Zachowajmy ład i porządek, pamiętajmy, żeby zachować jedność oznaczeń – jeżeli stosujemy podkreślenia, to wszędzie, jeżeli wyróżniamy pogrubieniem nagłówki, to w całym dokumencie.

Stwórz swoje CV online: CV wzór

Nie lej wody

Nie jest wskazane przesadzanie z objętością naszego CV, nawet jeżeli jesteśmy pełną sukcesów na koncie, barwną i kreatywną postacią mającą wiele do zaprezentowania przyszłemu szefowi. Róbmy CV tak, aby było zwięzłe. Przecież Twój potencjalny pracodawca ma dzień w dzień dziesiątki takich życiorysów i brak mu czasu na rozwlekłe eseje na temat każdego kandydata, który chciałby u niego podjąć pracę. Nie musimy prezentować wszelkich swoich cech, detali, umiejętności. Zawrzyjmy w życiorysie tylko to, co jest najważniejsze. Tym bardziej trzymajmy się swego rodzaju zasady oszczędności, kiedy pracodawca daje wymóg dołączenia do życiorysu listu motywacyjnego.

Trzymaj się wymogów

Jeżeli w ogłoszeniu o pracę zaznaczone jest, że trzeba dołączyć w CV zdjęcie, nie ryzykuj wysyłając dokument bez fotografii. Opatrzenie zdjęciem życiorysu nie jest przypadkowe. Niezbędne okazuje się ono chociażby z tego względu, że wiele stanowisk pracy wiąże się z koniecznością schludnego wyglądu i dobrej prezencji. Nie oburzajmy się, że ktoś wymaga od nas zdjęcia. Widocznie w tym konkretnym przypadku to, jak przyszły pracownik będzie wyglądał ma jakieś znaczenie. Fotografii nigdy nie zamieszczajmy natomiast przypadkowej – na przykład nieaktualnej czy też niedbałej i nieprofesjonalnej, z imprezy, zwiedzania wakacyjnego czy samodzielnie zrobionego selfie. Postawmy na precyzję doświadczonego fotografa. Fotografia ma być wyraźna i bieżąca. W końcu to nasza wizytówka.

Nie pomijaj ważnych kwestii

Nie zaleca się wybiórczo tworzyć CV, a dokładniej – pomijać jakichkolwiek kwestii, jakie w życiorysie prawidłowo skomponowanym muszą się zawsze znaleźć. Podstawowe działy to dane osobowe, wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Mile widziane są paragrafy poświęcone przebytym kursom i zgromadzonym umiejętnościom. Nie bez znaczenia okazują się też wiadomości na temat znajomości języków obcych czy posiadanie prawa jazdy. Pamiętajmy jednakże, żeby nie przesadzać z ilością przekazywanych treści- nie zasypujmy pracodawcy niepotrzebnymi, zbędnymi i niemającymi związku z charakterem pracy, o którą się składamy faktami na temat naszych dotychczasowych prac czy zdolności, jakie naszym zdaniem posiadamy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here