Prowadzenie własnej firmy to nie lada wyzwanie, które wymaga od przedsiębiorcy nie tylko dużych nakładów czasu, ale także pieniędzy. Aby firma stale mogła się rozwijać, konieczne jest dokonywanie inwestycji. Aby było to możliwe, kapitał firmy musi być odpowiednio duży, a niestety nie zawsze tak jest – szczególnie w początkowych etapach prowadzenia działalności. W takim wypadku rozwiązaniem może okazać się kredyt na działalność gospodarczą. Można przeznaczyć go na rozwój oraz inwestycje firmy. Zobacz, co musi zrobić przedsiębiorca, aby otrzymać taki kredyt i czy jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać.

Zdolność kredytowa a kredyt dla firmy

Jednym z głównych problemów przedsiębiorców, którzy chcą wziąć kredyt, jest to, że banki traktują ich jak klientów „podwyższonego ryzyka”. Oznacza to, że przed takimi osobami stawiane są zazwyczaj wyższe wymagania niż przed osobami prywatnymi, które chcą otrzymać kredyt na własne potrzeby. Banki podchodzą do udzielania kredytów dla firm z ostrożnością, ponieważ wiąże się to dla nich z większym ryzykiem. Z tego powodu każda firma, która chce otrzymać kredyt, musi mieć nienaganną zdolność kredytową. Czasem jest to trudne, szczególnie jeśli działalność gospodarcza funkcjonuje dopiero od niedawna.

Zanim bank odrzuci lub też zaakceptuje wniosek kredytowy przedsiębiorcy, dokładnie sprawdzi jego sytuację finansową oraz zdolność kredytową. Jeśli firma miała wcześniej problem ze spłatą swoich zobowiązań lub np. spóźniała się z opłacaniem składem w ZUS-ie i US, to może to być dla banku powód do tego, aby odmówić udzielenia kredytu. Zdecydowana większość banków nie udziela też kredytów firmom, które istnieją na rynku krócej niż 12 miesięcy. Niektóre instytucje wymagają nawet dłuższego stażu np. 24 miesięcy. Dopiero gdy ten warunek zostanie spełniony przedsiębiorca, będzie miał szansę na kredyt i to na niewielką sumę.

Dokumenty niezbędne do otrzymania kredytu

Przedsiębiorcy, którzy chcą ubiegać się o kredyt w banku, powinni być gotowi na to, że będą musieli zgromadzić obszerną teczkę dokumentów. Do najważniejszych dokumentów, które są niezbędne, do wnioskowania o kredyt zalicza się: wpis do KRS lub CEIDG, zaświadczenie REGON oraz NIP. Niezbędne będzie też zaświadczenie z US oraz ZUS-u, oraz dokumenty finansowe firmy. Niekiedy potrzebne będą również wyciągi z konta. Nie da się ukryć, że przedsiębiorca ubiegający się o kredyt musi zgromadzić o wiele więcej dokumentów niż osoba prywatna, która chce otrzymać np. kredyt gotówkowy.

Zgromadzenie wszystkich niezbędnych dokumentów może zając trochę czasu co wydłuża cały proces ubiegania się o kredyt na działalność gospodarczą https://habzafinanse.com.pl/kredyt-na-dzialalnosc-gospodarcza/. Warto więc wcześniej przygotować się pod względem formalności, aby podczas wizyty w placówce być gotowym na wymagania pracownika banku.

Oferta banków dla firm

Mimo że otrzymanie kredytu dla firm wiąże się z koniecznością zgromadzenia wielu dokumentów oraz formalności, to jest to możliwe. Co więcej, oferty banków dla firm są stosunkowo dobrze rozbudowane i przedsiębiorcy mają z czego wybierać. Oznacza to coraz większą otwartość instytucji finansowych na klientów biznesowych. Warto skorzystać z internetowych rankingów i porównywarek kredytów. Bez wychodzenia z domu będziesz mógł porównać ze sobą oferty kredytu dla firmy z różnych miejsc.

Jeśli tylko spełnisz wszystkie wymagania, będziesz miał szansę na otrzymanie pieniędzy, które pomogą Ci rozwinąć firmę. Niekiedy takie wsparcie finansowe jest konieczne, jeśli firma ma stale się rozwijać i zwiększać swoje dochody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here