To, w jakiś sposób pracujesz powinno się wiązać nie tylko z rzetelnością i sumiennością, ale także bardzo wysoko cenioną cechą jest kreatywność. Pomysłowy pracownik, z głową pełną idei to naprawdę niesamowicie pożądany element dobrego zespołu. Dziś kreatywność jest mile widziana nie tylko na stanowiskach dziennikarza, marketingowca czy artysty, ale w wielu innych profesjach. Odpowiedź na pytanie, w jaki sposób można być kreatywnym znajdziesz w poniższych fragmentach.

Jak rozbudzić w sobie kreatywność?

Niestety jeżeli ktoś nie jest z natury kreatywny, raczej nie będzie pomysłowy, bo się tego zwyczajnie nauczy. To trzeba mieć we krwi, ale wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że to ma. Cecha ta okazuje się bardzo często skrywana, utajniona i trzeba umieć ją w sobie stosownie rozbudzić. Można wyrobić w sobie również przyzwyczajenie do tego, aby myśleć szerzej niż dotychczas, a to w pewnym sensie wiąże się z kreatywnością, jaka opiera się na otwartości umysłu, rozmaitych ideach i różnorodnym spojrzeniu na dane rzeczy, kwestie, tematy. Nie myśl szablonowo, a więc nie ograniczaj się wyłącznie do jednego sposobu odbioru czegoś. Podczas gdy dla jednych białe jest białe, a czarne jest czarne, niech dla Ciebie w tej bieli i czerni będzie wiele ich odcieni. Pozwól puścić wodze fantazji i daj się ponieść wyobraźni, ćwicz ją, trenuj. Dzięki temu przestaniesz być jednotorowy w swym myśleniu, częściej będziesz miał wizję, natchnienie, wenę twórczą, a to wszystko pomoże Ci w efektywnej pracy zawodowej a nawet w życiu codziennym.

Wprawdzie kreatywności nauczyć się nie da, ale można ją wyciągnąć na wierzch u tych, u których jest „uśpiona” poprzez fundowanie umysłowi rozrywki – oglądaj programy telewizyjne, jakie wymagają myślenia. Dużo czytaj, bądź zorientowany w różnorodnych zagadnieniach i tematyce. Nie skupiaj się na płytkich, odmóżdżających rozrywkach, ale wybieraj te, w jakich jest jakaś większa wartość. Nie zmuszaj się jednakże do trudnej czy za skomplikowanej albo zbyt nudnej dla Ciebie lektury, korzystaj z tego, co lubisz, ale wysoko stawiaj poprzeczkę Twoim szarym komórkom.

Ładnie się wysławiaj – i tu ponownie wracamy do wcześniejszych kwestii – wpływa na to czytanie książek i oglądanie dobrych programów. Warto również rozwiązywać krzyżówki, szarady, łamigłówki, a to wszystko pozwala na rozwój kreatywności i wybujałą fantazję. Możesz rozwinąć zasób swojego słownictwa. Nie stosuj więc wyłącznie tych samych, oklepanych zwrotów czy non stop identycznych wyrazów. Dzięki temu zmusisz swój mózg do cięższej pracy. Jeżeli słyszysz jakąś zagadkę, trudną czy zawiłą sprawę do rozwikłania – nawet jeżeli Cię nie dotyczy, powinieneś spróbować o tym pomyśleć, jakbyś to rozwiązał, w jaki sposób byś się za to zabrał itd.

Trafionym trikiem na rozwój kreatywności jest stwarzanie historyjek. Możesz wymyślać własne opowiastki, a to porusza Twoją wyobraźnię. Możliwości jest tu przecież nieskończenie wiele – konstruuj własne przygody, wymyślaj rozmaite przeżycia, doświadczenia, układaj fabuły i ciągnij samodzielnie stworzone wątki. W konsekwencji tego pobudzisz do intensywnego wysiłku szare komórki.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here