Napastowanie w środowisku pracy jest niesamowicie trudnym do rozwiązania problemem. Takich sytuacji nie da się zwyczajnie załagodzić, jak klasycznych zatargów czy sporów. To już znacznie cięższy orzech do zgryzienia, dlatego warto poczytać fachowe opracowania, takie jak nasz niniejszy artykuł poświęcone wskazówkom na temat radzenia sobie z molestowaniem seksualnym.

Jak sobie radzić z molestowaniem seksualnym w pracy?

Notuj

Warto założyć dziennik, Pisanie wszystkiego, co się wydarza ma bardzo duże znaczenie, ponieważ umożliwia to przede wszystkim zdanie szczegółowych relacji na temat każdego zajścia. Wypunktujmy wszelkie detale, a co za tym idzie podajmy, skoro notatki sporządzamy na bieżąco, wszystkie daty i konkretne godziny w jakich coś się wydarza. Pozwala to zwłaszcza na to, aby mieć niezbite dowody, nie pomieszać kolejności zdarzeń, niczego nie pominąć, postawić naszego napastliwego szefa, współpracownika czy kierownika przed faktem dokonanym. Ponadto nie zapominajmy, że w stresie możemy wiele ważnych rzeczy najzwyczajniej przeoczyć. Nierzadko okazuje się, że dopiero gdy ochłoniemy, przypominamy sobie wszelkie szczegóły. W naszym pamiętniku poświęconym sytuacji, w jakiej się znajdujemy należy uwzględniać nie tylko same kwestie molestującego, jego aktywność i to, co zrobił, ale także i nasze reakcje i odpowiedzi na te zaczepki czy propozycje. Wtedy stworzymy realny obraz, coś w rodzaju zeznań, które równie dobrze mogą nam później posłużyć jako swego rodzaju sprawozdanie, jakie przekażemy policji.

Nagrywaj

Nie lubisz pisać? Za dużo Cię to kosztuje? Zbyt mocno przeżywasz tę sytuację, aby odważyć się na powtórne odtwarzanie każdego jednego epizodu w pamięci i przenoszenie tego na karty pamiętnika? Alternatywą dla dziennika będzie z pewnością nagrywanie rozmów. Wtedy dowody są już niezbite a z takim materiałem możemy wędrować do przełożonego czy na policję bądź do adwokata Z pewnością masz dyktafon w swoim telefonie komórkowym, więc Twój nachalny napastnik nawet nie zorientuje się, kiedy go uruchomisz. Możesz także nagrywać cały dzień pracy, aby sporządzony materiał dźwiękowy był obiektywny i żeby nikt nie zarzucił, że zarejestrowałeś tylko część rozmowy i być może jest to wydarte z kontekstu. Jeszcze odważniejsi i sprytniejsi mogą pokusić się na monitoring miejsca pracy – przy swoim biurku mogą umieścić niewielką, miniaturową wręcz kamerkę, która zapisze nie tylko dźwięk, ale i obraz.

Zareaguj

Nie od razu musisz zgłaszać sprawę molestowania do sądu. Warto postarać się o oszczędzenie sobie nerwów i w tym celu spróbować załagodzić sprawę poprzez zwyczajną rozmowę w cztery oczy. Być może ktoś ma niefrasobliwe poczucie humoru, może jest dziwnego usposobienia, albo po prostu źle zinterpretował Twoje zachowanie i stąd całe nieporozumienie, a jego celem nie jest specjalne nagabywanie Cię. Musisz stanowczo, jasno, bez ogródek i owijania w bawełnę powiedzieć, że taka sytuacja, odzywki, gesty Ci nie odpowiadają. Wyrażenie sprzeciwu jest niezbędne do tego, aby nikt nie zarzucił Ci, że postąpiłeś zbyt pochopnie. W trakcie takiej rozmowy powinno się natomiast zachować rozsądek, spokój i opanowanie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here