W każdym domu powinno znaleźć się miejsce relaksu. Zazwyczaj są to salon i sypialnia, ale przy odrobinie inwencji, możemy zaaranżować w ten sposób również inne części mieszkania. Poza samym wnętrzem coraz chętniej urządzamy strefy wypoczynkowe na balkonie czy w ogrodzie. Oto kilka wskazówek, które pomogą w stworzeniu wyjątkowej atmosfery spokoju i komfortu.

Nie ma wątpliwości, że współczesny tryb życia powoduje nadmierny stres. Praca, natłok zadań, napięte stosunki z innymi ludźmi, brak czasu dla siebie – wszystko to wzmaga nerwowość, zmęczenie, zniechęcenie. Niestety nie jesteśmy w stanie uciec od pewnych zobowiązań. Jednak dbając o „porządek w swoim umyśle”, czyli zapewniając sobie regularne chwile relaksu i oderwania od codzienności, bez problemu poradzimy sobie z kolejnymi wyzwaniami. Chociaż wiele osób uważa, że najlepiej odpoczywa się z dala od domu, to również we własnym mieszkaniu możemy stworzyć komfortowe strefy wypoczynkowe. Jeżeli zadbamy o to, aby ich wystrój i wyposażenie ułatwiały oczyszczanie umysłu, staną się skuteczną bronią w walce ze stresem.

W przypadku salonu i sypialni warto wprowadzić nieco minimalizmu. Nie zawalaj tych przestrzeni masą drobiazgów. Najlepszy wpływ na nasze samopoczucie ma przebywanie we względnie uporządkowanych pomieszczeniach. Meble lub ściany powinny być w dość jasnych, delikatnych kolorach. Zastosowanie stonowanych barw w otoczeniu nastraja pozytywnie i nie wywołuje efektu przytłoczenia. Jeżeli nie masz możliwości zmiany kolorów w tych pokojach, dodaj jasne dekoracje (chodniki, narzuty, poduszki), a także odsłoń i wyeksponuj okna. W ten sposób wprowadzisz do środka naturalne światło. Doskonałym zabiegiem aranżacyjnym jest również powieszenie lustra, które będzie odbijać promienie słońca i sprawi, że pokój wyda się nieco przestronniejszy. W salonie nie może zabraknąć wygodnej kanapy. Jeżeli mamy miejsce na duży mebel, wybierzmy komfortowy narożnik z szezlongiem.

Kontakt z naturą i domowe SPA 

Posiadacze tarasu lub ogrodu mają możliwość zniwelowania stresu poprzez kontakt z naturą. Przebywanie na świeżym powietrzu jest bardzo zdrowe – zarówno dla naszego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Dlatego otaczaj się roślinnością, ustaw na balkonie duże doniczki z kwiatami, posadź drzewa, zadbaj o swój trawnik. Praca w ogrodzie jest dla wielu osób również swoistą formą oderwania od codzienności. Poza zielenią, zarówno na balkonie, jak i na tarasie, powinny znaleźć się wygodne leżaki ogrodowe, huśtawka, hamak, albo cały zestaw wypoczynkowy. Zależnie od tego, czy chcemy relaksować się w samotności, np. czytając książkę na leżaku, czy organizować przyjęcia dla znajomych, wybierzmy to, co przyda się nam najbardziej.

Oprócz tego warto urządzić w swojej łazience namiastkę „domowego SPA”. Podświetlana wanna lub aromatyczne świeczki, a także kąpiel z dodatkiem soli, rozluźniających olejków, czy specjalnych płynów, pomogą zapomnieć o codziennych troskach. Do tego spokojna, nastrojowa muzyka, ulubiona książka, zabiegi pielęgnacyjne w postaci peelingu lub maseczki – i z pewnością poczujemy się lepiej. Jak widać, każdy z nas może urządzić przynajmniej jedną strefę wypoczynku w swoim domu. Najważniejsze, aby znajdowało się w niej odpowiednie wyposażenie i stonowany wystrój. Pamiętajmy też, że najlepiej odpoczywa się w dość przestronnych wnętrzach, dlatego nie zawalajmy ich zbyt dużą liczbą mebli, dodatków i drobiazgów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here