Rynek w branży elektronicznej zmienia się w bardzo szybkim tempie i nie inaczej jest również w przypadku rynku wyświetlaczy. Zaawansowane technologie przenikają coraz szybkiej nie tylko do elektroniki konsumenckiej, ale również wojskowej i przemysłowej. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jak wygląda obecnie sytuacja wyświetlaczy LCD.

Co warto wiedzieć?

Przemysłowe wyświetlacze LCD stanowią bardzo dużą część rynku, ale należy wyraźnie zaznaczyć, że nie nadążają one za rynkiem konsumenckim. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że największe atuty rynku przemysłowego (niezmienność wyświetlaczy oraz wieloletnia dostępność) są tak naprawdę jego największymi wadami. Wynika to oczywiście z tego, że dość mocno ograniczany jest rozwój nowych modeli, które jak powszechnie wiadomo korzystają z bardziej zaawansowanych technologii.

Zdecydowana większość użytkowników końcowych chce, aby przemysłowy wyświetlacz LCD miał porównywalne parametry technologiczne i optyczne, jak na przykład wyświetlacze stosowane w nowoczesnych telefonach komórkowych. Te same oczekiwania dotyczą się również ceny. Oczywiście nie jest to możliwe do zrealizowania, ponieważ przemysłowe wyświetlacze LCD mają zdecydowanie dłuższy czas pracy, dlatego też wykonywane są z lepszych i droższych komponentów.

Przemysłowe wyświetlacze LCD produkowane są nawet przez kilka lat, dlatego też cały czas muszą być wykorzystywane te same linie produkcyjne i te same technologie. Wyświetlacze przemysłowe produkowane są także w mniejszych partiach, dlatego też ich ceny są wyższe.

Jakie są trendy?

Nowe produkty pojawiające się na rynku zazwyczaj oparte są na najnowszych technologiach. Mowa tutaj na przykład o popularnych wyświetlaczach OLED albo o elektronicznym papierze. Technologie te bez żadnego większego problemu mogą być wykorzystane do odświeżenie starszych produktów, które wyposażone są w wyświetlacz LCD.

Z roku na rok coraz częściej pojawiają się bardziej zaawansowane panele dotykowe, które z powodu coraz niższej ceny trafiają do szerokiego grona odbiorców. Sporym zagrożeniem dla wyświetlaczy LCD są także wyświetlacze TFT. Ich olbrzymia popularność wynika przede wszystkim z tego, że są bardzo czytelne nawet podczas silnego oświetlenia słonecznego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here