Obecnie coraz więcej osób chce nauczyć się języka naszych zachodnich sąsiadów. Jest to doskonały pomysł, niemniej nie jest to wcale tak proste, jakby się mogło wydawać. Jakie mity na temat nauki języka niemieckiego funkcjonują w dzisiejszym świecie?

Mit numer jeden – samodzielne kursy w trzy miesiące na pewno doskonale nauczą języka

Przede wszystkim, warto zastanowić się właśnie nad takimi kursami w miesiąc czy w trzy miesiące. Jak to z nimi tak naprawdę jest? Czy są one skuteczne? Czy się opłacają?

Generalnie trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony – na pewno takie kursy stanowią doskonałą pomoc w szybkim opanowaniu języka, szczególnie w jego czysto praktycznych aspektach. Jednak z drugiej strony, wcale już nie sprawdzają się tak świetnie, jeśli chodzi o bardziej zaawansowane kwestie. Trzeba mieć także na uwadze, że takie kursy raczej mają stanowić pomoc w nauce.

Mit numer dwa – samodzielna nauka języka niemieckiego nie jest możliwa

Wiele osób mówi też, że samodzielna nauka języka niemieckiego nie jest zbyt możliwa. Niemniej nie jest to wcale tak do końca prawdą. Owszem, samodzielna nauka jest całkiem trudna i wymaga sporej samodyscypliny, jednak wszystko się da w życiu.

Warto jednak podkreślić, że nie oznacza to, że wystarczy zakupić sobie książki do niemieckiego do domu, poczytać je przed snem, pogadać trochę do siebie i już wszystko będziemy wiedzieć. Generalnie bowiem samodzielna nauka niemieckiego wymaga naprawdę codziennych ćwiczeń, znalezienia osoby, przyjaciela, do którego będzie można pogadać po niemiecku itp.

Mit numer trzy – nauka języka niemieckiego musi trwać latami

Tak naprawdę wszystko zależy od naszego zaangażowania, chęci, zdolności, szkoły językowej, jaką wybierzemy – istotnych czynników jest tu całkiem sporo. Bardzo ważne jest także to, jaki w zasadzie poziom chcemy osiągnąć.

Przykładowo bowiem jeśli chcemy po prostu umieć porozumieć się po niemiecku, będąc na wakacjach w Niemczech, do tego nauka języka całkiem dobrze nam idzie, nie mamy oporów w mówieniu, nie boimy się popełniać błędów – to na to nie potrzeba wiele czasu. Jednak jeśli chcemy być ekspertem od gramatyki niemieckiej, to już trzeba liczyć się z wieloletnią nauką.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Szkoły języka niemieckiego STRUCTURA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here