Nasz stary kominek, który pamięta lata 80, dawno popadł w zapomnienie. Otwarte palenisko jest niefunkcjonalne, a sprzątania po rozpaleniu ognia jest tyle, że nawet nie chce się go używać.

Nowe życie dla starego kominka?

Jest na to sposób. We wszystkich kominkach z otwartą komorą spalania da się zainstalować kasety kominkowe lub drzwiczki kominkowe. Oczywiście zawsze można pokusić się o wybudowanie nowego kominka z wkładem kominkowym, ale, jak nietrudno sobie wyobrazić, jest to w przypadku zastąpienia starego kominka nowym, przedsięwzięcie bardziej kosztowne niż budowa kominka w nowym domu (należy wyburzyć stary kominek).

Kilka dekad temu w zasadzie wkłady kominkowe nie istniały w kominkach budowanych w Polsce. Wszystkie kominki miały otwartą komorę spalania, bardzo często powstawały z cegły klinkierowej. W odniesieniu do dzisiejszych standardów, tego rodzaju kominki są uciążliwe w eksploatacji i w większości przypadków nieużywane. A szkoda, bo dość łatwo przywrócić im zasłużoną wysoką pozycję wśród udogodnień, na które może sobie pozwolić właściciel domu.

Można kominkom z otwartym paleniskiem dać drugie życie w dwojaki sposób: montując drzwi kominkowe (np. firma IGNIF produkuje drzwiczki do kominka na wymiar) jeśli ich budowa na to pozwala, lub kasety kominkowe.

Kaseta kominkowa czy drzwiczki?

Czym różnią się te dwa rozwiązania? Przede wszystkim, co trzeba od razu zaznaczyć, obydwa są nieinwazyjne. Zarówno montaż kasety kominkowej, jak i drzwi do kominka, nie wymagają ingerencji w konstrukcję kominka. Ponadto, drzwiczki do kominka są znacznie tańsze od kaset, co jest zrozumiałe i oczywiste. Jednak kasety odznaczają się znacznie lepszą sprawnością (rzędu 80%) niż palenisko otwarte wyposażone w same tylko drzwiczki (sprawność zaledwie na poziomie 20%). Należy więc odpowiedzieć sobie w tym momencie na ważne pytanie – czy kominek ma pełnić tylko funkcję rekreacyjną czy grzewczą? Jeśli tę pierwszą – wystarczy niewielka inwestycja w drzwiczki kominkowe na wymiar dostosowane do naszego paleniska. W przypadku, gdyby miał służyć do ogrzewania domu, kaseta kominkowa będzie znacznie lepszym rozwiązaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here