Własny dom czy też mieszkanie, jest marzeniem wielu osób. Kupienie nieruchomości za własne pieniądze jest w większości wypadków nieosiągalne. Takie osoby wspomagają się pożyczkami i kredytami. Tak samo dekadę temu postąpili również ci, którzy dziś znani są jako „frankowicze”.

Jak wyglądało zaciągnięcie kredytu we frankach?

Dziesięć lat temu kredyty we frankach wydawały się prawdziwą okazją. Relacja franka szwajcarskiego w stosunku do złotego była bardzo korzystna. Na tamten czas nie było nic bardziej opłacalnego, niż kredyt właśnie w tej walucie. Około 80 na 100 kredytobiorców decydowało się na to, aby skorzystać z tej niepowtarzalnej opcji, licząc na utrzymanie się ceny franka.

Wzięcie kredytu zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem finansowym. Jednak wzięcie go w obcej walucie, jest obarczone największymi konsekwencjami. Gdy około 5 lat później kurs franka zaczął rosnąć okazało się, jak bardzo te konsekwencje wpłyną na życie frankowiczów. Kredyty wynoszące mniej więcej 250 tysięcy, zaczęły rosnąć do ponad 300 tysięcy lub też więcej. Raty gwałtownie się podniosły co sprawiło, że wiele osób nie było w stanie na czas regulować swoich zobowiązań finansowych. Niektórzy zostali bez dachu nad głową, z potężnymi długami.

W jaki sposób dziś radzą sobie frankowicze?

Obecnie problemy frankowiczów wciąż są poważne, ale mają oni solidne podstawy do tego, aby widzieć także nadzieję na wyjście z tej właśnie sytuacji. Nieoceniona jest w tym przypadku pomoc prawników i radców prawnych, do których numer zawsze warto mieć w swoim telefonie.

Od mniej więcej 2-3 lat, sprawy frankowiczów trafiają do sądów. To właśnie tam rozpatrywane są ich umowy, w których bardzo często znajdują się niedozwolone zapisy, dające dużą przewagę bankowi nad klientem. Od dłuższego czasu sędziowie mniej więcej połowę spraw rozstrzygają na korzyść frankowiczów unieważniając ich umowy bądź też zmieniając kredyt na standardowy, złotówkowy (tzw. Odfrankowienie kredytu).

Takie procesy sądowe trwają niekiedy długo, są żmudne i wyczerpujące. Pomagają jednak raz na zawsze rozwiązać ten poważny problem finansowy. Obecnie mnóstwo prawników i kancelarii prawnych specjalizuje się w sprawach frankowiczów, występując przeciw największym bankom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here