Wiecznie splątane słuchawki, trudne w przenoszeniu głośniki przewodowe, niezadowalająca jakość dźwięku generowane wprost ze smartfona lub laptopa – są to najczęstsze problemu osób chcących mieć swoją ulubioną muzykę zawsze przy sobie. Można jednak łatwo się z nimi uporać.

Rozwiązaniem są oczywiście wszelkie urządzenia działające w sposób bezprzewodowy, wykorzystujące do komunikacji ze sprzętem grającym modułu Bluetooth. Dzięki temu nie musimy martwić się żadnymi wijącymi się przewodami, które albo są wiecznie zaplątane, co potrafi wzbudzić irytację nawet u najspokojniejsza człowieka na ziemi, albo ulegają przetarciu bądź przerwaniu.

Wykorzystanie technologii Bluetooth jest obecnie bardzo powszechne. Sprawia to, że nasze głośniki i słuchawki możemy sparować z wieloma urządzeniami. Mogą być to smartfony, tablety, laptop, komputer stacjonarny, a nawet konsola do gier.

Cała procedura jest banalnie prosta – wystarczy włączyć głośniki, a następnie wyszukać je z poziomu urządzenia. Po skutecznym sparowaniu nastąpi przesył dźwięku. Proste, prawda? A jakie praktyczne!

Jakie głośniki przenośne?

Oferta rynkowa jest niezwykle szeroka. W sklepie Morele.net możemy wybrać spomiędzy kilkuset modeli, które różnią się wymiarami, sposobem zasilania, a także zakresem obsługiwanych funkcji.

Chcąc dokonać właściwego wyboru, powinniśmy najpierw zastanowić się nad zastosowaniem głośników. Jeśli będziemy z nich korzystać wyłącznie w domu, z powodzeniem możemy postawić na wielkość urządzeń, jednak w przypadku korzystania mobilnego (np. na wakacjach lub podczas różnych wyjazdów), ważniejsza okaże się poręczność głośników i możliwość ich łatwego przenoszenia.

Zanim przejdziemy do analizowania najważniejszych parametrów technicznych tego typu urządzeń, warto podkreślić, że na rynku dostępne są modele z wieloma funkcjami dodatkowymi. Głośnik bluetooth nie musi posłużyć wyłącznie do przesyłania muzyki. Może on pozwolić także na:

  • prowadzenia rozmów telefonicznych,
  • słuchania radia,
  • odtwarzania plików muzycznych z karty SD,
  • ładowania innych urządzeń (funkcja power bank).

Najważniejsze parametry głośników przenośnych

Pora jednak przejść do kwestii najważniejszych, a więc parametrów mających bezpośredni wpływ na jakość generowanego dźwięku, a także zakres wykorzystania głośników.

Pierwsze, co powinniśmy sprawdzić, będzie ich moc. Im wyższa, tym głośniej będzie mogła być odtwarzana muzyka. Najmniejsze i najprostsze urządzenia dysponują mocą zaledwie kilku wat, przez co okażą się przydatne przede wszystkim w pomieszczeniach. Chcąc na przykład rozkręcić imprezę na świeżym powietrzu, powinniśmy celować w modele o mocy kilkudziesięciu wat.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest sposób zasilania takich głośników. W przypadku rozwiązań mobilnych, mamy do czynienia z modelami akumulatorowymi. Są bardzo wygodne w użyciu, jednak należy pamiętać o tym, by sprawdzić, ile godzin są w stanie działać bez ładowania. Problem ten nie występuje w głośnikach zasilanych sieciowych (z gniazdka), jednak ich wykorzystanie jest ograniczone do miejsc, w których mamy dostęp do energii elektrycznej.

Rozwiązaniem pośrednim wydaje się być zakup głośników ładowanych przez kabel USB. Możemy je bowiem podłączyć do ładowarki, ale również innych urządzeń, na przykład do laptopów. Podczas zakupu głośnika przenośnego, warto sprawdzić jeszcze, jakim wyposażeniem dysponuje. Zalecane są modele z rozbudowanym panelem sterującym, za pomocą którego możemy na przykład sterować equalizerem.

Jakie słuchawki bezprzewodowe?

Jeżeli nie chcemy nosić ze sobą głośników lub zależy nam na tym, abyśmy tylko my słyszeli muzykę, powinniśmy zdecydować się na bezprzewodowe słuchawki. Oferta z nimi związana również jest niezwykle szeroka, dlatego nie powinniśmy mieć żadnych problemów z doborem tego właściwego modelu.

Pierwszą decyzją, którą musimy podjąć będzie wybór rodzaju słuchawek. Jest ich co najmniej kilka:

  • nauszne,
  • dokanałowe,
  • douszne,
  • wokółuszne,
  • opaska.

Oczywiście wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji, a także zastosowania samych słuchawek. Na rynku znaleźć można również specjalne modele dla sportowców, które zapewniają doskonałą stabilność noszenia podczas biegania, jazdy na rowerze czy też podróży po górach.

W przypadku słuchawek bezprzewodowych, niezwykle ważnym parametrem będzie zasięg ich działania, podawany w metrach. Oczywiście mowa o odległości, w jakiej znajdujemy się od urządzenia, z którym zostały one sparowane. W przypadku, gdy korzystamy z nich w podróży, kiedy to nasz smartfon zawsze jest przy nas, spokojnie możemy ograniczyć się do modeli kilkumetrowych. W innych sytuacjach warto skorzystać ze słuchawek o większym zasięgu, dochodzącym do 20, 40, 60, a nawet 100 metrów.

Bardzo ważny jest także czas ich pracy. Na rynku dostępne są słuchawki posiadające baterie lub akumulatory – zdecydowanie lepiej wybrać te drugie. Potrafią one bowiem działać nawet przez kilka godzin bez konieczności ładowania. Jeśli chcemy wykorzystać słuchawki do prowadzenia rozmów, warto zdecydować się na modele z wbudowanym mikrofonem.

Oczywiście odradzamy zakup urządzeń za kilkanaście złotych. Dlaczego? Ponieważ zapewniają one bardzo słabą jakość dźwięku, przez co ich wykorzystanie nie będzie zbyt komfortowe. Lepiej dołożyć kilkadziesiąt bądź kilkaset złotych i zdecydować się na produkt uznanego producenta. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here