W dyskusjach na temat systemów podatkowych dość często pojawia się określenie kwoty wolnej. Jak możemy się przekonać na własne oczy, politycy oraz publicyści mają różne zdania na temat tego problemu dotyczącego sytuacji ekonomicznej obywateli. Kluczowym pytaniem pozostaje wysokość stawki dochodu, poniżej której płatnik podatków może uniknąć opodatkowania.

Wielu z nas poszukuje informacji na temat podatków. Wśród wyników poszukiwań częstym pytaniem jest fraza: ile wynosi aktualna kwota wolna od podatku. Ważnym wyróżnikiem jest słowo „aktualna” ponieważ owa kwota jest zmienna. Zależy od wielu czynników. Istotnym jest z pewnością dochód narodowy liczony per capita czyli podzielony na podatników. Dlaczego kwota wolna od podatku jest tak istotna?

Z grubsza rzecz ujmując, przyjmuje się, że niskie dochody powinny urosnąć. Dla kondycji gospodarczej państwa najważniejsze są dochody obywateli. Czym lepsza kondycja gospodarcza podatników, tym rozwój ekonomiczny szybszy a sytuacja kraju – stabilniejsza. Kwota wolna od podatku w założeniu ma stymulować rozwój pomniejszych firm, po to, by w przyszłości rozwinęły skrzydła. Kwota wolna ma im w tym pomóc, by zlikwidować obciążenia na starcie.

Kiedy podatnicy rozliczają przychody zwracają uwagę na koszty ich uzyskania. Koszty uzyskania przychodu 2020 były jak co roku regulowane przez ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych. W niej to znaleźć można listę kosztów, które możemy zaliczyć, bez obaw o zakwestionowanie ich przez urzędy skarbowe. Jednak nie tylko wyłączenia są tutaj istotne. Każdy podatnik, a w szczególności przedsiębiorca niezależnie od wielkości powinien zwracać uwagę na dokumentowanie kosztów.

PIT

Nie każdy zakup możemy zaliczyć do kosztów. Stanowią je tylko te, które ponosi się w związku z prowadzoną działalnością. Wydatki należy zaliczać z uwagą i prowadząc dokładne rozliczenia. Co więcej należy zwracać uwagę na prawidłową dokumentację zakupów, a podstawą udokumentowania są faktury. Każda faktura powinna zawierać dane kupującego czyli nabywcy oraz sprzedającego towar bądź usługę. Istotne jest przechowywanie faktur i ich archiwizacja. Najlepiej robić to także cyfrowo, bądź zrobić listę. Uporządkowanie pozwoli na sprawne wyszukanie interesującej pozycji w księgowości.

Kiedy podatnicy rozpoczną rozliczać PITy 2021 powinni jak zwykle przejrzeć następujące dane. Po pierwsze kwotę wolną od podatku, po drugie dowody księgowe ponoszonych kosztów. W wypadku poniesienia kosztu warto zaliczyć go, by pomniejszył kwotę dochodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here