Volume Weighted Average Price, czyli w skrócie VWAP należy do najpopularniejszych narzędzi analitycznych, wykorzystywanych w tradingu dziennym. Jest on jednym ze wskaźników stosowanych przez większe instytucje w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych, co przekonało do niego rzesze traderów detalicznych.

Chociaż VWAP jest praktycznie bezużyteczny na rynkach Forex — ze względu na ich zdecentralizowany charakter, może okazać się wyjątkowo przydatny m.in. podczas handlu na instrumentach ETF, takich jak popularny S&P 500.

Czym właściwie jest VWAP i w jaki sposób może nam pomóc?

Czym jest VWAP?

VWAP należy do wskaźników, które w ciągu dnia handlowego uwzględniają świeże informacje o cenie i obrotach, nie pomijając starszych danych.

To podstawowa cecha odróżniająca go od prostej średniej kroczącej, którą określamy na podstawie sumy cen zamknięcia w danym okresie, podzielonej przez liczbę świec japońskich reprezentujących ten okres. 

Wartość VWAP w prosty sposób możemy obliczyć z tego wzoru:

(∑zakupione akcje x cena akcji) / (całkowita liczba zakupionych akcji podczas sesji)

VWAP w tradingu instytucjonalnym.

Inwestorzy instytucjonalni kupują lub sprzedają wyjątkowo duże liczby udziałów — wiąże się to jednak z wyraźnym wpływem na dany rynek.

Nie chcąc przyciągać uwagi, instytucje finansowe automatyzują swój handel za pomocą specjalistycznych algorytmów, dbając, by ich transakcje prowadzone były jak najbliżej wskaźnika VWAP, odzwierciedlającego średnią cenę, a spore środki — rozbite na mniejsze, niewzbudzające zainteresowania kwoty.

Zastosowania wskaźnika w praktyce.

VWAP najczęściej używany jest do określenia trendu, w którym danego dnia znajduje się rynek. Rosnąca wartość wskaźnika sugeruje w tym przypadku trend wzrostowy, a malejąca — spadkowy.

Jedną ze strategii, które mogą okazać się skuteczne w handlu ze wskaźnikiem VWAP, jest zastosowanie go do pary z profilem wolumenu, poszukując poziomów przecenionych i przewartościowanych – (oversold i overbought).

Podejście to zakłada, że istnieje średni, optymalny poziom wartości, który możemy nazwać „osią rynku”. Kiedy cena oddala się od niej, rośnie prawdopodobieństwo, że VWAP niczym magnes przyciągnie ją z powrotem do siebie. 

Wskaźnik ten nie jest jedynym sposobem określenia poziomów overbought i oversold — równie popularnymi, jednak zupełnie odmiennymi metodami są np. wskaźnik Relative Strength Index, czyli RSI lub Williams%R, o którym przeczytasz w tym artykule.

Poziomy przecenione według VWAP. 

Wartość VWAP

Na powyższym zrzucie ekranu przedstawiono VWAP (żółta, dynamiczna linia) oraz oznaczone żółtymi prostokątami ceny znajdujące się poniżej niego. 

Zwróćmy uwagę, że rynek uformował stabilny trend wzrostowy, dlatego też powinniśmy szukać okazji do kupna poniżej wskaźnika.

W przytoczonym przykładzie każda z czterech transakcji zakończyłaby się powodzeniem, jednak nigdy nie powinniśmy polegać na jednym narzędziu — VWAP powinien stanowić zaledwie jeden z elementów przemyślanego systemu.

Określanie przydatności VWAP na podstawie danych historycznych. 

Odpowiednio wykorzystany VWAP potrafi być skutecznym narzędziem, które da nam kilka podstawowych informacji na temat rynku. 

Należy pamiętać jednak, że podobnie jak pozostałe wskaźniki — nie jest on nieomylny, a jego użyteczność zależy od strategicznego kontekstu, w którym zostanie umieszczony.

Z tego względu, przed włączeniem VWAP do swojego inwentarza, powinniśmy przetestować go na jak największej ilości danych historycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here