Namibia jest krajem położonym w południowo-zachodniej Afryce, u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego. Niewątpliwie jest jednym z nieoszlifowanych klejnotów podróżniczych, który ma bardzo wiele do zaoferowania miłośnikom natury. Jest to kraj, który słynie głównie z pustyni Namib, ale jest to tylko jedna z wielu atrakcji, dostępnych w tym kraju. Ogromna część Namibii pozostała taka, jaką można ją było obserwować wieki temu, dzięki czemu jest rajem dla entuzjastów tak historii jak i przyrody. Czas zaplanować wyprawę.

Namibia wycieczka objazdowa, pozwoli zwiedzić najważniejsze atrakcje tego kraju. Wyprawę najlepiej rozpocząć w stolicy kraju – Windhuk, albo w Walvis Bay z tego względu, że są to jedyne międzynarodowe lotniska w kraju. Windhuk jest stolicą położoną w środkowej części kraju na wysokości 1650 m n.p.m. Stolica posiada dobrze rozwinięty węzeł komunikacyjny, dzięki czemu łatwo się po niej przemieszczać. Będąc w stolicy warto zobaczyć takie miejsca jak Narodowe Muzeum Namibii, Muzeum Kolejowe Trans-Namib, Ogrody Parlamentarne oraz Narodowy Ogród Botaniczny. Warto też odwiedzić rezerwat naturalny „Daan Viljoen” położony przy północno-zachodnich granicach miasta. Natomiast zaczynając swoją podróż w Walvis Bay, warto spędzić trochę czasu nad morzem nad Zatoką Wielorybią, przy której położone jest miasto. Jedną z najbardziej popularnych i cenionych atrakcji jest rezerwat przyrody Dune 7. Przepiękne wydmy rozciągają się niedaleko morza, a mimo to, klimat jest pustynny. Warto też odwiedzić Walvis Bay Waterfront, gdzie można wybrać się na przyjemny spacer nad brzegiem oceanu, odetchnąć morskim powietrzem oraz przejść się na molo. Zatrzymując się w Walvis Bay koniecznie trzeba zobaczyć Lagunę Flamingów oraz Long Beach Leisure Park, gdzie można obserwować wspaniałe flamingi w naturalnym środowisku.

Kolejnym krokiem jest odkrycie miejsc trochę bardziej oddalonych od tych dwóch najpopularniejszych miast. Dzięki temu, że Namibia bardzo poważnie traktuje ochronę przyrody, ogromna część kraju jest objęta ochroną. Miejsce, które obowiązkowo powinno znaleźć się na każdej liście to Kanion Rzeki Rybnej, który tuż po amerykańskim Wielkim Kanionie, jest drugim co do wielkości kanionem na całym świecie. Ma 160 km długości, 27 km szerokości i 550 m głębokości. Sam kanion ukształtował się mniej więcej pięćset milionów lat temu. Jego ogrom zapiera dech w piersiach ludziom stojącym na krawędzi. Wędrówka jest wymagająca, więc koniecznie trzeba być ze sobą szczerym pod względem kondycji fizycznej, ponieważ wędrówka przez kanion trwa 5 dni, a pobliżu nie ma żadnych hoteli czy gościńców. Sam kanion usytuowany jest na południu kraju, niedaleko granicy z RPA.

Namibia kiedy jechać? Warto wiedzieć, że do Namibii najlepiej podróżować między majem a wrześniem, gdy temperatura jest najniższa. W styczniu zdecydowanie odradza się podróż do tego kraju, jako, że temperatura wtedy bardzo często przekracza 40 stopni Celsjusza.

Następnym miejscem, do którego warto się udać, to Oddech Smoka. Jest to jaskinia położona w północnej części Namibii, w której czeluściach znajduje się największe podziemne jezioro na świecie. Jezioro znajduje się około 100 metrów pod powierzchnią. Całkowita głębokość jeziora nie jest znana, jednak szacuje się, że jego głębokość osiąga przynajmniej 100 metrów.

Twyfelfontein jest miejscem dla miłośników historii i archeologii. Jest to jedyny obiekt w Namibii wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Twyfelfontein jest stanowiskiem archeologicznym, a do jego zasobów należy około 2 tys. petroglifów. Na grafikach przedstawione są głównie zwierzęta – nosorożce, lwy, strusie, żyrafy i słonie, ale również odbicia zwierzęcych i ludzkich stóp. Oprócz malowideł znaleziono również mniejsze przedmioty użytku codziennego, np. kamienne artefakty używane przez ówczesną ludność. Niektóre ze znalezionych obrazów i rzeźb mają nawet 6 tys. lat.

Namibia słynie również z ogromnej liczby gepardów – najszybszych zwierząt lądowych świata. Ten kraj posiada największą liczbę wolno żyjących populacji tych ssaków.

Innym wartym zobaczenia przystankiem jest Sossusvlei, co w wolnym tłumaczeniu znaczy tyle, co „ślepy zaułek”. Jest to miejsce otoczone czerwonymi wydmami, solą i glinianą patelnią (tj. wyschniętym jeziorem o glinianym podłożu), położone w południowej części Pustyni Namib. Miejsce to jest uważane za najwyższy piaszczysty drzewostan na świecie. Nazwa Sossusvlei bardzo często odnosi się do całego regionu, w którego skład wchodzi Deadvlei – jedno z najbardziej popularnych destynacji Namibii.

Kolejny na liście rzeczy do zobaczenia jest Rezerwat Przyrody NamibRand. Jest to największy w Afryce prywatny rezerwat, który został ufundowany i założony przez J.A. Bruckner’a.

Będąc w Namibii warto również udać się do kopalni diamentów w rejonie Sperrgebiet. Znajduje się tu park narodowy o tej samej nazwie. W okolicy występuje wiele endemicznych roślin i zwierząt, oraz jakże urzekające kolorowe kaniony, wyżłobione wiatrem.

Namibia jest niezwykłym krajem pełnym różnorodności, który powinno się zobaczyć przynajmniej raz w życiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here