Psychoterapia to jedna z tych dziedzin które są od wielu lat z nami aczkolwiek wiele o niej nie wiemy, również mnogość źródeł informacji powodują że gubimy się w gąszczu różnych teorii, czas najwyższy to zmienić,co to jest psychoterapia i jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty, co powinniśmy wiedzieć i czego oczekiwać po psychoterapeucie ?

Warto rozpocząć od zrozumienia definicji psychoterapia, albowiem rozumiemy ją na różny sposób, dla jednych jest to podróż do utraconych wspomnieć, dla innych psychologiczną metodą wpływu na innego człowieka, a jeszcze dla innych manipulacją psychiczną. Tak naprawdę psychoterapia jest metodą leczenia naszego umysłu poprzez słowa, już pierwsze teorie o psychologii mówią że aby rozwiązać problemy psychiczne musimy zrozumieć ich naturę i poznać moc powiązaną z nimi przeżyciami. Wraz z rozwojem psychologi powstały również różne nurty które każde na swój podobny sposób patrzą na umysł człowieka i jego wzajemne relacje między wspomnienia, przeżyciami, budową dalszych relacji oraz powiązanych z nim myśli i odbierania obecnej rzeczywistości. Zatem na psychoterapię idźmy z pewnym zrozumieniem jej roli w naszym leczeniu, ale zamiast zagłębiać się czym jest psychoterapia zostawmy to terapeucie którego rolą jest prowadzenie psychoterapii czyli danie nam pomocy.

Wielu przed wizytą również nastręcza pytanie jakiego terapeutę powinni wybrać, czy w ogóle powinienem czegoś oczekiwać od terapeuty i jak mogę to sprawdzić. Ponieważ powierzamy terapeucie nasze zdrowie jak najbardziej wskazane jest sprawdzenie jego zakresu wiedzy. Ukończone studia psychologiczne a potem kurs psychoterapii wiele mówi o terapeucie że jest solidnie nastawioną osobą do swojego wybranego zawodu albowiem nie każdy ma cierpliwość kończyć 5 letnie studia psychologiczne i 4 letnie kurs psychoterapii, także doświadczenia z pacjentami oraz w poradniach psychologicznych wiele mówią o takiej osobie. Najważniejsze jest jednak relacja między pacjentem a terapeutą, więź która buduje, jest wewnętrznie silna, czujemy swobodny przepływ to jest to co powinno wskazywać nam dobrego terapeutę a szczególnie że on nam musi pod pasować.

Boimy się również przed pierwszą wizytą że ktoś się o tym dowie że chodzi do terapeuty, już ten lęk powoduje że wiele osób rezygnuje z naprawy swojego stanu zdrowia pomimo że czują się z sobą coraz gorzej. Dawniej rozmowa o seksualności była bardzo wstydliwa a dzisiaj staje się normą, również odnośnie psychologa zmienia się nastawienie jak wizyta u Internisty gdy organizm nie radzi sobie z chorobą, tak samo jest z chorobami psychicznymi tyle że idziemy do psycho-internisty którego zadaniem jest pomóc nam wyleczyć chorobę za pomocą leków jakimi są nasze własne myśli i przeżycia.

Bardzo popularnym pytaniem jest również jak się przygotować na pierwszą wizytę u psychoterapeuty, to tak jakbyśmy mieli się szczególnie szykować gdy nie trzeba w ogóle. Jedyne co trzeba zabrać z sobą to chęć odmiany siebie samego, poczucia chęci zmiany jakości życia na lepsze, albowiem psycholog nie jest po to aby oceniać nas samych, zmieniać na siłę nasze nastawienie albowiem to my kontrolujemy nasze myśli. Psycholog jest jak latarnia morska która oświetla ciemne szlaki myśli które zatonęły lub ukryliśmy a teraz powoli wyławiamy rozumiejąc istotę naszej natury i czemu nasze myśli tworzą się w taki sposób. Psychoterapeuta nie zmusi nas do niczego a tym bardziej nie zmieni nas jeśli sami tego nie chcemy, jego rolą jest bycie przewodnikiem który ma pomóc wskazać nam lepszą drogę ale lwia praca należy do nas samych, bo my jesteśmy królem naszych myśli.

Psychoterapeuta jest tylko przewodnikiem, ma status niezależny stąd nie będzie mówił o swoim prywatnym życiu jak i nie zaprosi go do naszego. To również nie jest przyjaciel za pieniądze, rolą terapeuty jest zagłębienie się z nami w terapii, pozwoli to nam zrozumieć swoją istotę. Terapeuta to nie przyjaciel bo nie pożyczy pieniędzy, nie pomoże naprawić samochodu, spędzać z nami wolny czas. Rola decydująca to rola przewodnika który gdy już czujemy się na tyle pewni siebie pozwoli nam iść samemu i czuć się szczęśliwym i wolnym.

Jeśli potrzebujesz wsparcia psychoterapeuty to zachęcamy do kontaktu ze specjalistami z warszawskiego gabinetu CoTam? https://psychoterapiacotam.pl, którzy oferują również konsultacje online.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here