Rodzaje i typy łożysk

0
2057

Ruch obrotowy różnych części urządzeń jest możliwy, jeśli położenie poszczególnych elementów względem siebie (osi obrotu i statycznej podstawy) jest stabilne i nie ulega przemieszczeniom. W innym przypadku powstawać będą udary mechaniczne, w najprostszej sytuacji obserwowane jako rytmiczne stukanie. Aby zapewnić stabilność elementów i uniknąć udarów, a zatem umożliwić płynny ruch obrotowy, wykorzystywane są łożyska.

Wymagania stawiane łożyskom

Ruch obrotowy, służący jako siła napędowa wielu urządzeń, wywołuje szereg sił działających na łożysko. Jednymi z najistotniejszych czynników, wpływających na jego pracę, są obciążenie układu oraz masa samych elementów konstrukcyjnych, takich jak wał lub oś napędowa, sprzęgła czy koła zębate. Aby obciążone łożysko pracowało wydajnie i przez długi okres czasu, musi odznaczać się precyzyjnym wykonaniem z najwyższej klasy materiałów.

Kolejne wymagania stawiane przed łożyskami to odporność na uszkodzenia mechaniczne, stabilność pracy oraz niskie opory ruchu. Dopiero dzięki tym cechom łożyska zapewniają wieloletnią sprawność i płynność działania. Mogą odpowiadać także za minimalizację luzów i poprawę sztywności.

Rodzaje łożysk

Podstawowa budowa łożyska to koszyczek, dwa pierścienie oraz elementy toczne. Licznych podziałów można dokonać na podstawie elementów budowy lub kierunków ruchu. Dziś chcielibyśmy przedstawić dwa podstawowe rodzaje łożysk, wyróżnione ze względu na budowę elementu tocznego: kulkowe i walcowe.

Łożyska walcowe cechują się dużą sztywnością i pozwalają na pracę urządzeń pod wysokim obciążeniem. Z tego względu wykorzystywane są między innymi w obrabiarkach. W ofercie sklepu NEMRA znajduje się szereg typów łożysk walcowych, wśród których wspomnieć można między innymi o modelach jedno- i dwurzędowych, a także o modelach pozbawionych obrzeży na pierścieniach, dzięki czemu mogą poruszać się niezależnie od siebie. Najpopularniejszym typem łożyska jest jednak łożysko kulkowe, dlatego NEMRA oferuje swoim klientom ich ogromny wybór.

Najchętniej wybierany typ to łożyska kulkowe poprzeczne, które charakteryzują się niewielkim momentem obrotowym i małymi stratami mocy. Z chęcią stosowane są we wszystkich maszynach, które cechują duże prędkości obrotowe. W ofercie przygotowano ich różne modele, między innymi wyposażone w gumowe uszczelnienia. W sklepie dostępne są łożyska kulkowe jednorzędowe, wśród których znalazły się modele skośne o czterech różnych kątach działania. Innym przykładem łożysk kulkowych jednorzędowych mogą być modele rozłączne, przeznaczone do iskrowników. Dedykowane są do małych maszyn.

Kolejnym typem, o którym warto wspomnieć, są łożyska kulkowe skośne dwurzędowe, których charakterystyka pracy pozwala na przenoszenie obciążenia w dwóch kierunkach. To tylko niektóre z dostępnych modeli. Ze względu na ogromny wybór łożysk, dedykowanych do różnorodnych urządzeń, zachęcamy do bezpośredniego kontaktu ze sklepem NEMRA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here