Wszyscy wiemy, że każdy z nas musi każdego roku rozliczać się w skarbówce. Zarówno jeśli pracujemy na etacie, prowadzimy własną działalność gospodarczą, czy też pracujemy na umowę śmieciową, czyli na zlecenie lub umowę o dzieło. Każdego roku, wszyscy mają obowiązek rozliczyć się z fiskusem ze swoich dochodów. W dzisiejszych czasach możemy to zrobić za pomocą internetu, czyli chodzi o zdalne rozliczenie z wykorzystaniem sieci. Nie musimy osobiście odwiedzać urzędu skarbowego.

Bardzo wielu ludzi, a także bardzo dużo firm rozliczenie podatkowe wykonuje przy pomocy internetu. Jak wszyscy wiemy, składanie zeznania rocznego PIT jest obowiązkowe. Wszyscy musimy rozliczyć się z fiskusem, bez względu na wiek, status społeczny i zatrudnienie. Jeśli dobrze pamiętam rozliczać muszą się także emeryci i renciści. Nie wiem jak to jest w przypadku rolników i ich ubezpieczenia.

Pozwólcie, że opowiem jak rozliczyć poprawnie PIT roczny przez internet na swoim własnym przykładzie. Otóż mam już ponad czterdzieści lat i bardzo wahałem się, czy wypełnić to rozliczenie przy pomocy internetu i bez wychodzenia z domu. Jednak mając coraz mniej czasu w każdym tygodniu postanowiłem spróbować tego nowoczesnego rozwiązania. Jak wiemy urzędy są czynne przeważnie od godziny 8 do 16 i ciężko znaleźć czas na ich odwodzenie. W moim przypadku konieczny byłby urlop, którego nie zamierzam wykorzystywać na takie sprawy. Pewnego dnia mając trochę wolnego czasu wieczorem postanowiłem wysłać e-PIT. Wykonując to pierwszy raz, nie obeszło się oczywiście bez problemów. Postanowiłem wykorzystać do tego darmowy program, który dostałem kiedyś gratis do gazety. Rozliczam się indywidualnie, więc problemów nie przewidywałem. Wszystko przebiegało w miarę sprawnie, aż na końcu zaczęły się schody. Musiałem wszystko posprawdzać, aby uniknąć błędów. Zatem dlaczego warto sprawdzić PIT w nowej usłudze Twój e-PIT? Otóż, dlatego aby uniknąć straty czasu na późniejsze poprawki. Mnie jednak największy problem sprawił podpis na końcu. Nie posiadam podpisu elektronicznego, więc musiałem zatwierdzić to wszystko przychodem z zeszłego roku. Szukanie tego dokumentu zajęło mi trochę czasu, ale w końcu znalazłem. Udało mi się złożyć deklarację przez internet. Do tego wszystkiego skończyło się to pomyślnie i dostałem zwrot podatku.

Ogólnie mówiąc, wysyłanie deklaracji przez internet jest super sprawą. Zaoszczędzimy dzięki tej usłudze dużo czasu. Wypełnianie wniosku nie jest trudne i z pewnością poradzimy sobie, że wszystkim. Udało mi się to bez większego problemu. Zatem uważam, że każdemu się musi udać. Nawet metodą prób i błędów bardzo warto. Zaoszczędzimy w ten sposób dużo swojego cennego czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here