Praca w korporacji to marzenie wielu ludzi, szczególnie młodych, którzy dopiero wchodzą na ścieżkę kariery i planują swój rozwój. Korporacja kojarzy im się ze swego rodzaju prestiżem, z poczuciem przynależności, z działaniem na dużą skalę. Taka praca daje wrażenie, że robi się coś ważnego, sprawia, że człowiek czuje się potrzebny. Czy rzeczywiście tak jest? Zdania są podzielone. Niemałe grono osób twierdzi, że praca w korporacji to wyłącznie wyścig szczurów, biurokracja i niemożliwe do uniknięcia wypalenie zawodowe.

Zanim zdecydujesz się na pracę w korporacji

Autor bestsellerowej pozycji „Planeta Korporacji” – Maciej Balcerzak, przedstawia tą organizację w konkretnym, jasnym świetle. Jego zdaniem, korporacja jest jak komputer – wymyślona przez ludzi i udoskonalana tak, aby stawała się coraz bardziej inteligentna. Jak sam wskazuje, korporacja to w tej chwili najwyższy poziom rozwoju naszej cywilizacji.

Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić, w końcu na całym świecie w korporacjach pracuje ogromna ilość ludzi, z których wielu robi to latami i rzeczywiście czerpią z takiej pracy satysfakcję. Są i osoby, które rezygnują, przedstawiając ją w słabym świetle. Sęk nie tkwi jednak w tym, czy korporacja jest dobra czy też zła, lecz w tym, że najzwyczajniej w świecie nie każdy z nas jest do takiej pracy stworzony. Tak jak poszukujemy sensu życia oraz spełnionej miłości – tak samo musimy odnaleźć swoje miejsce w przypadku wykonywanej pracy.

Przed podjęciem tak ważnej życiowej decyzji warto wiedzieć, jakimi cechami charakteru powinniśmy się charakteryzować, aby taka praca rzeczywiście była wykonywana efektywnie. Ponadto warto sprawdzić, jakie wymagania stawiane są kandydatom. Jeśli ich spełnienie nas nie przeraża, to dobry znak. Oczywiście próbować można zawsze, jednak jeśli z góry wiemy, że pewnych cech nie posiadamy i że przedstawiany styl pracy całkowicie odbiega od naszej wizji, lepiej poszukać alternatywy, jak na przykład zarabianie przez internet, które cieszy się coraz większą popularnością.

Kogo szukają korporacje?

Praca w korporacji z pewnością jest specyficzna – starać się o nią powinny osoby odporne na stres, energiczne i mobilne. Pod żadnym pozorem nie powinni być to indywidualiści – bardzo ważna bowiem jest tutaj współpraca.

Oto najważniejsze cechy, które powinien posiadać kandydat do pracy w korporacji:

  • symultaniczność – umiejętność pracy nad wieloma zadaniami w tym samym czasie i doprowadzenia ich do końca;
  • znajomość języków obcych (najlepiej dwóch lub trzech) – to podstawa z uwagi na działanie w środowisku międzykulturowym bądź międzynarodowym;
  • kreatywność i otwarty umysł;
  • chęć rozwoju i poświęcenia się dla dobra firmy – w takim wypadku bardo dobrze widziany są single bądź osoby bezdzietne, którym jest po prostu łatwiej.

Jak twierdzą psychologowie i doradcy zawodowi, w takiej pracy najlepiej może sprawdzić się towarzyski sangwinik charakteryzujący się miłą osobowością i nastawiony na ludzi, ale posiadający cechy władczego choleryka, którego podstawą jest dążenie do osiągnięcia wyznaczonego celu.

W takiej pracy znacznie trudniej będą radzić sobie flegmatycy, przyzwyczajeni do pracy w określonej strukturze czy typowi cholerycy, którzy wykazują problemy w kontaktach interpersonalnych. Raczej nie sprawdzą się tutaj osoby zakompleksione, z niską samooceną, którym może być trudno już na starcie. Osoby wrażliwe, mało przebojowe i nastawione na budowanie relacji z ludźmi, aniżeli na ciągłą rywalizację powinny szukać innej pracy.

Na szczęście dzisiaj istnieje mnóstwo alternatyw – pracy jest dużo, trzeba tylko chcieć ją znaleźć i wyjść poza utarte schematy. Bardzo dobrym przykładem jest praca przez internet, która stanowi dla korporacji coraz większą konkurencję. Jeśli czujesz więc, że korporacja to nie opcja dla Ciebie albo chcesz spróbować czegoś innego, dowiedz się jak zarabiać w internecie, poznaj kilka najbardziej popularnych sposobów i sprawdź – może freelancing to właśnie praca Twoich marzeń?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here