Zaliczka a zadatek. Jaka jest różnica?

0
1873

Zaliczka oraz zadatek to takie dwie formy płatności, o których z pewnością każdy słyszał. Pomiędzy nimi występują jednak spore różnice, które bardzo często nie są rozumiane przez typowego konsumenta. Poniżej garść przydatnych informacji dotyczących tego, czym jest przedpłata i czy podlega zwrotowi.

Czym jest zaliczka?

Przeciętny konsument myli zaliczkę z zadatkiem, co może narazić go na nieprzyjemne niespodzianki – oczekuje zwrotu pieniędzy, kiedy rezygnuje z zakupu lub usługi, jednak pieniądze nie wracają do ręki lub na konto. A to wszystko zgodnie z prawem. Aby unikać tego typu niemiłych sytuacji, dobrze jest po prostu nauczyć się różnic pomiędzy formami przedpłaty, jakimi są właśnie zaliczka a zadatek. Pierwszą najważniejszą różnią jest to, że zaliczka jest zwrotna.

Zwrotna zaliczka

Co to oznacza w praktyce? Jeżeli wpłaci się zaliczkę na przykład na zakup określonego towaru, który musi być wcześniej sprowadzony do sklepu, a po upływie jakiegoś czasu zwyczajnie rozmyśli się i zrezygnuje z zakupu – cała kwota zaliczki powinna być zwrócona. Jednym słowem zaliczkę wpłaca się na poczet całego wynagrodzenia usługodawcy lub sprzedawcy, jednak w określonych sytuacjach kwota ta podlega zwrotowi. Zaliczka zawsze musi w całości zostać zwrócona do osoby zamawiającej towar czy usługę. Nie ma znaczenia, z jakiego powodu rezygnuje on ze sfinalizowania transakcji. Jeżeli natomiast decyduje się ostatecznie na zakup – na końcu musi dopłacić różnicę, czyli kwotę ostateczną pomniejszoną o zaliczkę.

Czym jest zadatek?

Skoro wiadomo już, czym jest zaliczka, łatwo ustalić, że w przypadku wpłacenie zadatku nie można liczyć na zwrot tej kwoty. Wynika to z tego, że zadatek nie jest uznawany za częściową opłatę. Zadatek to zabezpieczenie wywiązanie się z umowy, które w praktyce ma chronić obydwie strony: zarówno zamawiającego, jak też wykonawcę/ sprzedawcę. Zadatki najczęściej stosuje się w przypadku umów dotyczących bardzo wartościowych transakcji, na przykład takich związanych z zakupem nieruchomości czy samochodu.

Na czym polega zadatek?

Ta forma zabezpieczenia polega zatem na tym, że jeżeli po wpłaceniu zadatku ktoś rozmyśliłby się i zrezygnował z zakupu na przykład mieszkania, wpłacona przez niego kwota zadatku pozostaje w rękach sprzedającego. Zadatek chroni też kupującego – jeżeli sprzedawca zrezygnowałby ze sprzedaży swojej nieruchomości – zainteresowanemu kupującemu musiałby zwrócić dwukrotność wpłaconego przez niego zadatku. Czy istnieje od tej reguły jakiś wyjątek? Oczywiście. Jeżeli strony porozumieją się i u notariusza spiszą umowę, że zadatek będzie zwrotny – w przypadku rezygnacji stron z tej transakcji, pieniądze zostaną zwrócone.

Umowa na wpłacenie zadatku

Warto wiedzieć o jednym bardzo ważnym aspekcie, związanym z wręczeniem zadatków – musi to zostać zawarte w formie pisemnej umowy pomiędzy stronami. Jednym słowem strony powinny spisać, że został wpłacony zadatek o określonej wysokości. Jeżeli bowiem nie zostanie to zawarte w formie pisemnej, zgodnie z prawem traktuje się to jako zaliczkę. A jak już wiadomo, zaliczka podlega zwrotowi. Warto wiedzieć jeszcze o jednym – zadatek wcale nie musi mieć formy finansowej w sensie gotówki. Równie dobrze może być nim jakaś wartościowa rzecz, na przykład komputer.

Ile zwykle wynosi zaliczka lub zadatek?

Gdy zostały wyjaśnione już najważniejsze fundamentalne różnice pomiędzy zadatkiem oraz zaliczką, warto wiedzieć również, jakie kwoty są zwykle praktykowane w przypadku tych form przedpłaty. Absolutnie nie może być to bowiem 100% kwoty transakcji, byłoby to po prostu zbyt dużo. W praktyce zadatek oraz zaliczka ustalane są zatem najczęściej na 10%. Którą formę przedpłaty wybrać? Jeżeli komuś bardzo zależy na zrealizowaniu usługi/ sfinalizowaniu transakcji, zdecydowanie powinien wybierać zadatek. Zaliczka tak naprawdę niczego nie gwarantuje żadnej ze stron. Zwykle pobierana jest tylko na poczet kosztów wykonania jakiejś pracy. W przypadku zakupu lub sprzedaży nieruchomości, na czas starania się o na przykład o kredyt hipoteczny, gdy jeszcze nie wiadomo czy transakcja dojdzie do skutku, dla sprzedającego z pewnością bardziej korzystny jest zadatek. Dla kupującego rzecz jasna zaliczka.

Więcej o zaliczkach i zadatkach przeczytasz na stronie http://oknotest.pl/artykuly-tematyczne/przedplata-zaliczka-zadatek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here