Różnica pomiędzy wynagrodzeniem brutto i wynagrodzeniem netto dla każdego powinna być jasna. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, co naprawdę składa się na nasze wynagrodzenie i dlaczego między kwotą brutto a kwotą netto możemy uświadczyć aż tak dużą różnicę. Otóż kwota brutto to cała kwota wynagrodzenia, którą nasz pracodawca zaproponował nam w oparciu o umowę o pracę.

Jeśli na przykład wyżej wymieniona kwota brutto wynosi 4000 zł, to w rzeczywistości na nasze konto wpłynie około 2900 zł. Z czego wynika ta różnica? Otóż kwota netto jest kwotą brutto, od której odprowadzane są wszelkiego rodzaju świadczenia socjalne oraz podatek dochodowych.

Świadczenia socjalne to składki na ZUS, takie jak ubezpieczenie emerytalne, dzięki któremu z każdego wynagrodzenia część pieniędzy jest odkładana na naszą emeryturę. Kolejną składką jest ubezpieczenie rentowe, dzięki któremu możemy otrzymać rentę w pewnych przypadkach. Innym rodzajem ubezpieczenia jest ubezpieczenie chorobowe dzięki któremu możemy otrzymywać wynagrodzenie z tytułu niezdolności do pracy. Jeśli na przykład zachorujemy i nie będziemy w stanie pracować, wówczas możemy udać się na zwolnienie chorobowe, dzięki któremu nasz pracodawca będzie płacił nam pieniądze nawet wtedy, kiedy fizycznie nie będzie nas w pracy.

Kolejnym świadczeniem jest ubezpieczenie zdrowotne, dzięki któremu nasz pobyt w szpitalu w razie ewentualnego wypadku będzie bezpłatny. Ostatnią rzeczą, która wpływa na rzeczywistą wartość wynagrodzenia jest zaliczka na podatek dochodowy. Wszystko to wydaje się dość skomplikowane jednak w internecie znajdziemy kalkulatory wynagrodzeń brutto netto, które pozwalają na obliczanie swojego rzeczywistego wynagrodzenia.

Obliczanie płacy przez kalkulator wynagrodzeń jest bardzo proste oraz daje jasny ogląd na to, jak wyglądają nasze zarobki i co właściwie się na nie składa. Jak działa kalkulator wynagrodzeń na 2019 rok? Wystarczy wpisać w google hasło „kalkulator wynagrodzeń” i bez trudu znajdziemy wszystkie informacje dotyczące tego rozwiązania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here