Teraz, gdy jesteśmy już napełnieni stereotypami, nie oszukujmy się: spośród dostępnych języków na świecie niemiecki nie jest oczywistym wyborem. Musi być jakiś powód, dla którego tak wiele osób decyduje się na wskoczenie do niemieckiego pociągu. Rozważając naukę nowego języka, możesz zadać sobie pytanie, czy ten język jest naprawdę wart czasu i wysiłku. Wszakże w skali globalnej po niemiecku posługuje się stosunkowo niewiele osób.

Istnieją jednak dobre powody, dla których ten język jest dobrą inwestycją. Nie tylko z językowego punktu widzenia, ale także pod względem możliwości ekonomicznych, potencjału nawiązywania kontaktów i korzyści kulturowych. Niemiecki to opłacalny wybór.

Niemiecki jest łatwy

Zacznijmy od obalenia mitu, że niemiecki jest szczególnie trudny. Pomimo wszystkich żartów, że jest to język niemożliwy, jeśli komunikujesz się po angielsku, to w rzeczywistości jesteś już dość uprzywilejowany.

Dzieje się tak, ponieważ niemiecki i angielski mają ten sam germański rdzeń. W związku z tym istnieje wiele tysięcy słów, które są blisko spokrewnione, znane jako „pokrewne”. Na przykład angielski podbródek to Kinn w języku niemieckim. Woda staje się Wasserem, a ojciec Vaterem. W końcu nie jest to takie trudne, prawda?

Co więcej, w przeciwieństwie do chińskiego, japońskiego, koreańskiego, rosyjskiego czy arabskiego, nie trzeba uczyć się nowego alfabetu, a jedynie dodać kilka liter. Jeśli znasz już pismo łacińskie, jedynymi nowymi przybyszami będą umlauty ä, ö i ü oraz ß, co jest tylko fantazyjnym niemieckim s .

Niemiecki jest językiem wynalazców i innowatorów

Mówi się, że Niemcy to kraj poetów i myślicieli – Das Land der Dichter und Denker. Na pewno nie można zaprzeczyć drugiej części. Duży procent najbardziej imponujących osiągnięć na świecie powstał po raz pierwszy w języku niemieckim.

Ponad sto Nagród Nobla trafiło do wybitnych Niemców za osiągnięcia w dziedzinie fizyki, medycyny, chemii, literatury i innych dziedzin. To nawet nie liczy nagród przyznanych ludziom z pozostałych dwóch głównych krajów niemieckojęzycznych, Austrii i Szwajcarii. Ponadto wielu odbiorców z innych krajów odbyło szkolenie na niemieckich uniwersytetach.

Niemiecki jest bramą do światowej klasy szkolnictwa wyższego

Jednym z powodów, dla których język niemiecki ma tak wysoką pozycję w środowisku naukowym, jest fakt, że niemieckie uniwersytety cieszą się doskonałą renomą międzynarodową. W 2011 roku kraj był czwartym najpopularniejszym kierunkiem dla studentów z zagranicy, do niemieckich szkół zapisało się ponad ćwierć miliona obcokrajowców.

Niemcy to potęga gospodarcza

Niemiecki jest nie tylko interesującą opcją dla naukowców, ale także dla świata biznesu powinni rozważyć odświeżenie swojego niemieckiego. Niemcy są największą gospodarką w Unii Europejskiej i czwartą co do wielkości na świecie. Jest domem dla wielu międzynarodowych korporacji i na pierwszej linii frontu nowych technologii.

Czy warto uczyć się niemieckiego – podsumowanie

Jak widzisz, istnieje bardzo wiele powodów, dla których nauka języka niemieckiego jest szczególnie opłacalna. Jeżeli szukasz pomysłu na swój rozwój, koniecznie rozważ naukę niemieckiego. Nauka niemieckiego online w Profi Lingua pozwoli Ci tego dokonać bez wychodzenia z domu!

Źródło zdjęć: freepik.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here